Dziedziczenie OFE - sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz

Dziedziczenie OFE, potrzebne dokumenty

Każda procedura odszkodowawcza i finansowa wymaga przygotowaniu wielu dokumentów. Nie inaczej jest w przypadku dziedziczenia środków emerytalnych. Jak wyglądają formalności i procedura? Jakie dokumenty należy przedstawić? O tym w dzisiejszym wpisie.

Dokumenty potrzebne do odziedziczenia OFE stanowią część procedury. Jest ona wspólna dla OFE i ZUS i zwykle nie rodzi większych problemów. Może jednak zająć więcej czasu. Zależy to od stopnia skomplikowania sprawy. Należy też zwrócić uwagę na okno transferowe. Tylko w tym terminie, czyli raz na kwartał, wypłacane są środki z OFE. Wedle przepisów, wypłata nie może nastąpić wcześniej, niż miesiąc po złożeniu wniosku.

Procedura rozpoczyna się od złożenia przez uprawnionych wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. Następnie OFE sprawdza, czy osoba składająca wniosek jest uprawniona do przekazania środków. Taki sam wniosek należy złożyć także do ZUS-u. Tam bowiem również na subkoncie znajdują się środki z II filaru.

Procedura kończy się przelewem połowy środków na konto emerytalne małżonka, bądź wypłatą gotówką dla osób uposażonych i spadkobierców. By do tego doszło, należy złożyć wniosek wraz z kompletem dokumentów.

Jakie dokumenty są wymagane?

Wymagane dokumenty zależą od przypadku i sposobu dziedziczenia. Zestawy dokumentów, które muszą dostarczyć małżonkowie i dzieci nieco się od siebie różnią. Jeszcze inne dokumenty muszą dostarczyć uposażeni. Nieco inaczej przedstawia się też sytuacja, gdy zmarły pozostawił testament, w którym uwzględnione są środki OFE.

Małżonek musi dostarczyć skrócony odpis aktu małżeństwa. Ważne jest również oświadczenie, w którym małżonek wykaże, wspólnotę majątkową. Jeżeli podczas małżeństwa doszło do intercyzy — dziedziczenie ofe nie jest możliwe. Co ważne, o środki może ubiegać się także były małżonek — tylko za czas trwania wspólnoty majątkowej. W takim przypadku konieczne jest także przedstawienie wyroku sądowego potwierdzającego rozwód. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku dzieci. Tu konieczny jest skrócony akt urodzenia.

Bardzo często do dziedziczenia mają prawo też osoby uposażone. Są to osoby wskazane przez posiadacza konta w OFE. Dziedziczą one w dalszej kolejności ze środków, które nie zostały przekazane małżonkowi. Środki te wypłacane są w gotówce. Osobą uposażoną może być również małżonek. Wówczas część środków zasila jego konto emerytalne, a część otrzymuje w gotówce.

Każde OFE posiada także wniosek, który należy przesłać z wymienionymi dokumentami. Konieczna jest także kopia dokumentu tożsamości, a także akt zgonu. Pakiet dokumentów możesz osobiście dostarczyć ubezpieczycielowi lub przesłać pocztą.

Jakie mogą pojawić się problemy?

OFE i ZUS nie mogą odmówić osobie uprawnionej wypłaty środków emerytalnych. Nie ma tu też możliwości obniżenia wypłaconej kwoty. Mimo to, rodziny i uposażeni mogą napotkać się na kilka problemów.

Bliscy często nie wiedzą, czy zmarły wybrał OFE. A jeżeli tak — to który? Niekiedy zdarza się, że zmarły zmieniał fundusz, a środki odłożone są na kilku kontach. Konieczne jest wtedy złożenie wniosku do wszystkich funduszy, w których zmarły kiedykolwiek miał konto.

W takich przypadkach warto zwrócić się do kancelarii odszkodowawczej. Firma odszkodowawcza wprowadza wtedy własną procedurę. Co ważne — rola rodziny jest wtedy ograniczona do minimum. Postępowanie zaczyna się od wysłania zapytań i zgromadzenia informacji. Następnie to już kancelaria wysyła wnioski do OFE i ZUS-u. To duże udogodnienie dla rodziny pogrążonej w żałobie. Nie musi się ona przez wiele miesięcy zajmować dodatkowymi formalnościami. Warto zainteresować się środkami emerytalnymi zmarłego, ponieważ często jest to znaczna kwota. Pomaga ona w zabezpieczeniu finansowym rodziny.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.67

Czytaj także

Dziedziczenie środków z OFE komu... Helpfind - Dziedziczenie środków z OFE komu przysługują?

Dziedziczenie środków z OFE komu przysługują?

Warto wiedzieć, komu przysługuje dziedziczenie środków z OFE. Oraz kiedy wystąpić o ich przyznanie. Procedura ta opiera się na jasnych...

OFE dziedziczenie środków po śmierci... Helpfind - ofe dziedziczenie środków po śmierci

OFE dziedziczenie środków po śmierci kiedy można się starać

Dla niektórych członków rodziny ofe dziedziczenie środków po śmierci będzie uzyskaniem dodatkowych pieniędzy. Wciąż mało osób wie, jak się je...

OFE dziedziczenie kapitału Kto i... Helpfind - OFE dziedziczenie kapitału

OFE dziedziczenie kapitału Kto i jak otrzyma gotówkę?

Jedynie cześć osób uposażonych i spadkobierców ma świadomość, że po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego mogą otrzymać zgromadzony przez niego...

Dziedziczenie środków z OFE a... Helpfind - Dziedziczenie środków z OFE

Dziedziczenie środków z OFE a sporządzanie testamentu

Należy jednak pamiętać, że w obu przypadkach należy złożyć odpowiedni wniosek o wypłatę, by dziedziczenie środków z OFE było możliwe....