Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji drogowej – jak uzyskać wysoką dopłatę
Odszkodowanie z OC sprawcy przysługuje osobom, których pojazd został uszkodzony w zdarzeniu drogowym – kolizji lub wypadku komunikacyjnym
Większość odszkodowań za kolizje samochodowe jest zaniżona. Kierowcy nie mają świadomości, że mogą zgłosić się bezpłatnie po dopłatę do odszkodowania z OC sprawcy
Helpfind wypłaca średnio 3493 złotych osobom, które zgłoszą się po pomoc ze swoją sprawą
4,3/1271 opinii
Twoje dane są u nas bezpieczne
Czym jest odszkodowanie z OC sprawcy?
Odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia drogowego to należna kwota pieniędzy, jaką poszkodowany powinien otrzymać od ubezpieczyciela sprawcy. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych na każdym z posiadaczy pojazdów mechanicznych ciąży obowiązek wykupienia polisy od odpowiedzialności cywilnej. Jej brak będzie skutkował wysoką karą, którą nałoży Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Mimo że obowiązkiem ubezpieczyciela jest wypłacić bezsporną kwotę odszkodowania po zdarzeniu, cały proces musi zostać zainicjowany przez poszkodowanego w kolizji. Pieniądze nie trafią do niego bez rozpoczęcia procesu likwidacji szkody.
Komu przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy kolizji?
Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji przysługuje każdemu poszkodowanemu, którego pojazd uległ uszkodzeniu w wyniku zdarzenia drogowego. Mimo że prawo nie przewiduje żadnej definicji kolizji, powszechnie przyjmuje się, że nazywa się tak wszystkie zdarzenia drogowe, w którym żaden z uczestników nie poniósł obrażeń.
Rzecz jasna, poszkodowani mają prawo do odszkodowania z OC sprawcy także w poważniejszych zdarzeniach, kiedy dojdzie także do uszczerbku na zdrowiu kierowcy lub też pasażerów.
Należy pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe ponoszą odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania za wszystkie osoby poszkodowane w wyniku zdarzenia drogowego, dlatego rekompensata za straty poniesione w trakcie wypadku należą się także pasażerom.
Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku powinno uwzględniać:
- koszty naprawy samochodu,
- koszty wynajmu samochodu zastępczego,
- koszty leczenia,
- holowanie samochodu,
- rekompensatę za szkody majątkowe, które powstały w wyniku wypadku.
Procedura uzyskania odszkodowania z OC sprawcy wypadku krok po kroku
Procesu likwidacji szkody, który prowadzi do wypłaty odszkodowania, nie należy się obawiać. Postępowanie zgodnie z instrukcją oraz wytycznymi ubezpieczyciela sprawcy powinno pozwolić sprawnie uporać się z problemem. Proces można podzielić na pięć etapów.
Etap I: działanie na miejscu zdarzenia
Miej świadomość, że proces likwidacji szkody rozpoczyna się już chwilę po samym zdarzeniu, kiedy wspólnie ze sprawcą należy podjąć decyzję, czy potrzebne będzie wezwanie policji. Jeśli nikt nie ucierpiał, nie będzie to konieczne, o ile przygotujecie oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, które będzie podstawą do ubiegania się o odszkodowania z polisy OC sprawcy.
Etap II: zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela
Musisz dochodzić odszkodowania – przedstawiciel firmy nie zapuka sam do drzwi Twojego mieszkania i nie wręczy pieniędzy. Po zgromadzeniu odpowiednich dokumentów skontaktuj się z ubezpieczycielem sprawcy. W większości przypadków wystarczy wypełnienie formularza na stronie internetowej i wgranie załączników i zdjęć szkody. Oczywiście, sposobów zgłoszenia, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, jest najczęściej kilka.
Etap III: wybór metody likwidacji szkody
Towarzystwo ubezpieczeniowe może zaproponować dwie metody likwidacji szkody: warsztatową lub kosztorysową. W pierwszej z nich wskaże mechanika, do którego należy oddać pojazd. Poszkodowany nie musi martwić się kosztami naprawy, ale nie ma wpływu np. na to, jakie części zostaną użyte. Inaczej jest w przypadku metody kosztorysowej – ubezpieczyciel przygotowuje dokument, w którym opisuje, jaka kwota przysługuje za konkretne uszkodzenie poszczególnych części.
Etap IV: oględziny pojazdu
Do przygotowania kosztorysu zwykle koniecznie jest wysłanie rzeczoznawcy przez ubezpieczyciela, który zweryfikuje wielkość szkód. Coraz częściej zdarza się jednak, że firmy przyznają kwoty na podstawie wyłącznie przesłanych zdjęć, a to może prowadzić do nieuwzględnienia wszystkich usterek w kosztorysie, a co za tym idzie wypłatą mniejszego odszkodowania.
Zgłoś się po dopłatę do odszkodowania z OC sprawcy!Etap V: wypłata odszkodowania
Po spełnieniu wszystkich formalności ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie. Na konto poszkodowanego powinna wpłynąć tzw. bezsporna kwota odszkodowania.
Zapamiętaj!
Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku – ile jest czasu na zgłoszenie szkody?
Osoba, której pojazd został uszkodzony przez innego kierowcę, ma aż trzy lata na zgłoszenie się po odszkodowanie z OC sprawcy wypadku.
Wyjątkiem od tej reguły są zdarzenia, które zostały spowodowane w wyniku popełnienia przez sprawcę, przestępstwa. Jeśli szkoda powstała w takich okolicznościach, termin na zgłoszenie się po odszkodowanie od sprawcy wypadku wynosi nawet 20 lat. Stanowi o tym artykuł 442 kodeksu cywilnego.
Prawo w Polsce
Art. 442 kodeksu cywilnego
§ 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
§ 2. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
Jakie dokumenty są niezbędne do zgłoszenia szkody, aby otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku drogowego?
Do procesu dochodzenia odszkodowania należy się przygotować – szczególnie w zakresie dokumentacji, którą należy przekazać firmie ubezpieczeniowej. Niezależnie od wybranej metody zgłoszenia zdarzenia,
Dokumenty potrzebne, aby uzyskać odszkodowanie:
- kopię dowodu rejestracyjnego,
- swoje dane osobowe,
- numer polisy OC sprawcy,
- numer konta bankowego poszkodowanego,
- oświadczenie sprawcy kolizji drogowej lub notatka policji z miejsca zdarzenia,
- fotografie uszkodzeń pojazdu.
W jaki sposób zgłosić się po odszkodowanie z OC sprawcy wypadku?
Większość firm posiada kilka metod zgłoszenia szkody, dzięki czemu ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z OC sprawcy. Co istotne, większość z nich nie wymaga osobistego stawienia się w punkcie stacjonarnym.
Jakie są sposoby zgłoszenia się po odszkodowanie z OC?
- Przez stronę internetową – większość ubezpieczycieli umożliwia zgłoszenie szkody przez Internet. Po wejściu na ich stronę i wybraniu rodzaju szkody, witryna przeprowadzi Cię przez cały proces zgłoszenia.
- Telefonicznie – można również zgłosić szkodę, dzwoniąc na infolinię zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca ma zakupione OC.
- Za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej – poszkodowani mogą przesłać do Towarzystwa Ubezpieczeniowego informację o zgłoszeniu szkody, wraz ze wszystkimi dokumentami, zarówno za pomocą tradycyjnej poczty, jak i e-maili.
- Osobiście, w punkcie stacjonarnym – Warto pamiętać, że nie każdy z ubezpieczycieli ma rozległą sieć punktów partnerskich, gdzie można załatwić tego typu sprawy.
Ile wynosi odszkodowanie z OC sprawcy kolizji?
Wysokość odszkodowania z OC zależy w dużej mierze od rozmiaru i rozległości uszkodzeń, którym uległo auto w wyniku zdarzenia. Świadczenie wypłacane jest na podstawie kosztorysu naprawy pojazdu, przygotowanego przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela.sprawcy wypadku.
Podanie konkretnej kwoty jest niemożliwe, bo każdy przypadek jest rozpatrywany przez ubezpieczyciela indywidualnie.
Niestety, dokumenty określające wycenę szkody samochodu, zawierają zwykle bardzo wiele zaniżeń. Ważnym sygnałem, który powinien zwrócić uwagę poszkodowanego, że odszkodowanie jest zbyt niskie, jest fakt, że kwota otrzymana od towarzystwa nie wystarcza na pokrycie kosztów naprawy auta.
Najczęściej spotykanym jest zaniżenie dotyczące części użytych do naprawy auta (stosowanie tanich zamienników, zamiast oryginalnych elementów). Innym czynnikiem wpływającym na niekorzyść poszkodowanego, jest obniżenie kosztu roboczogodziny pracy mechaników, lub teoretyczne skrócenie czasu naprawy poszczególnych elementów pojazdu.
Jak otrzymać wyższe odszkodowanie z OC sprawcy?
Wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela nie musi zamykać drogi do otrzymania dopłaty do odszkodowania. Masz trzy możliwości.
Możesz wziąć sprawy w swoje ręce – przygotuj odwołanie od decyzji ubezpieczyciela i złóż je do firmy. Uargumentuj je, dołączając kosztorys od mechanika lub rzeczoznawcy samochodowego, ale bez merytorycznego przygotowania z zakresu wartości części zamiennych oraz przepisów prawa, sposób jest mało skuteczny.
Jeśli zgłosisz się po pomoc do prawnika, rosną koszty, a wcale nie zmniejsza się ryzyko. Zapłacisz za porady, możesz zdecydować się na skierowanie sprawy do sądu, a na końcu koszty przewyższą potencjalny zysk.
Trzeci sposób to sprzedaż szkody. Przekaż swoją sprawę Helpfind, liderowi branży dopłat do odszkodowań online w Polsce, która przeanalizuje Twój kosztorys i przedstawi ofertę. Jeśli się na nią zdecydujesz, dostaniesz pieniądze na konto w ciągu kilku dni roboczych. Co ważne, nic nie zapłacisz za usługę, a potencjalnie możesz sporo zyskać.
Bezpłatna pomoc przy uzyskaniu dopłaty do zaniżonego odszkodowania z OC sprawcy wypadku drogowego
Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje odszkodowanie zostało zaniżone – zgłoś się do Helpfind.
Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz kontaktowy, żeby zespół naszych specjalistów rozpoczął pracę nad Twoją sprawą. Prześlij kosztorys, który przesłał ubezpieczyciel, a zespół naszych rzeczoznawców rozpocznie analizę pod kątem zastosowania zaniżeń.
Zdaniem eksperta
Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań w Helpfind
Po sprawdzeniu otrzymasz indywidualną propozycję dopłaty do odszkodowania. Zamkniemy sprawę raz na zawsze dzięki umowie cesji wierzytelności. W ten sposób przekażesz nam możliwość ubiegania się o odszkodowanie od firmy sprawcy. Przeprowadzimy proces, ale wynik nie będzie dla Ciebie ważny, bo po podpisaniu umowy w ciągu kilku dni otrzymasz uzgodnioną kwotę na swoje konto.
Sprawca wypadku nie ma ubezpieczenia. Jak otrzymać odszkodowanie?
Poszkodowani w zdarzeniach, gdzie sprawca nie miał polisy OC, również mają pełne prawo do otrzymania należnego odszkodowania. W takim przypadku sprawę załatwisz w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, który wypłaci odszkodowanie, a następnie zastosuje regres ubezpieczeniowy na winnym zdarzenia.
Najczęściej zadawane pytania
Kto ma prawo otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy?
Odszkodowanie od sprawcy wypadku przysługuje każdemu poszkodowanemu, którego mienie ucierpiało wskutek zdarzenia drogowego, spowodowanego przez innego kierowcę.
Ile czasu mam na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy?
Poszkodowany ma 3 lata od momentu powstania szkody na zgłoszenie szkody. Termin ten jest wydłużony do 20 lat, jeśli kolizja jest efektem popełąnienia przestępstwa.
Od jakiej kwoty wypłacane jest minimalne odszkodowanie z OC sprawcy?
Nie ma minimalnej kwoty, a każda sprawa jest inna i rozpatrywana indywidualnie. Wysokość odszkodowania jest zależna od rozmiaru szkód, którym uległ pojazd w trakcie zdarzenia.
Czy warto zgłaszać się po dopłatę do odszkodowania z OC sprawcy wypadku?
Zdecydowanie tak! Nasze dane pokazują, że większość odszkodowań z OC sprawcy kolizji jest zaniżona, czyli kwalifikuje się do otrzymania dopłaty.
Jak to działa?
Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind
Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować
Czekasz na kontakt z naszym doradcą
Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze
Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów
Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe
Rozpoczynamy procedurę
W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, od zaakceptowania i podpisania dokumentów
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii21.08.2024
11 min
Odszkodowanie za wypadek samochodowy – jak je otrzymać?
Dowiedz się, komu przysługuje odszkodowanie za wypadek samochodowy. Pamiętaj o dopłacie, którą możesz otrzymać....
Samochód
01.07.2024
11 min
Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata
Dowiedz się, jak wysokie odszkodowanie uzyska poszkodowany po uderzeniu w tył auta i jakie są koszty naprawy....
Samochód
19.06.2024
9 min
Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata
Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....
Samochód
Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu
Bezpłatna analiza dokumentacji
Brak opłat wstępnych
Jesteśmy niezależnym ekspertem
Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line