Jak czytać kosztorysy?

Jak czytać kosztorysy?

W poprzednim wpisie wyjaśniliśmy, w jaki sposób rzeczoznawcy określają wartość uszkodzonego pojazdu. Teraz dokładniej przyjrzymy się, jak wygląda kosztorys. Jakie informacje zawiera i w jaki sposób go czytać. Jest on najważniejszą częścią metody kosztorysowej, która jest jedną z form likwidacji szkody.

Prawidłowo sporządzony kosztorys pozwala na wypłatę odszkodowania dla właściciela uszkodzonego auta. Ma on za zadanie określić rzeczywisty koszt naprawy pojazdu. Często jednak ten dokument nie zawsze jest czytelny i zrozumiały. Na co szczególnie zwrócić uwagę, gdy dojdzie do sporządzenia wyceny? I w jaki sposób go odczytać?

Dlaczego warto zwrócić uwagę na kosztorys?

Często zdarza się, że kosztorys, który otrzymujemy z zakładu ubezpieczeń, zawiera zaniżone wartości. Możemy wtedy zweryfikować go u innego rzeczoznawcy. Jednak to my sami musimy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Ważne jest sprawdzenie, czy w kosztorysie właściwie zostały ujęte szkody, jakie powstały w wyniku wypadku. Drugą istotną sprawą są czynności, jakie powinny zostać podjęte, aby doprowadzić auto do stanu sprzed wypadku.

Co, jak i dlaczego? Co warto wiedzieć o symbolach

W kosztorysie musi znaleźć się dokładny wykaz czynności. Z zaznaczeniem, po której stronie samochodu znajduje się dana część. Jest też informacja co dokładnie zostało naprawione. W zależności od tego, kto sporządza kosztorys, części te oznaczone są różnymi skrótami. Jednak zazwyczaj wyglądają one w ten sposób:

Infografika z symbolami, które znajdują się na kosztorysie.

WY- wymiana

RZ- zamontowanie

WZ- wymontowanie

P- pomiar

SP- sprawdzenie

NS- nowe za stare

R- regulacja

US- uszczelnienie

M- demontaż i montaż

DD- naprawa drobnych uszkodzeń

Roboczogodzina, czyli jak nie dać się oszukać przez kosztorys

Warto chwilę dłużej przyjrzeć się liczbie roboczogodzin. Są one wskazane przy tych czynnościach, które wymagają dłuższego czasu naprawy. Oraz gdy konieczne jest przywrócenie samochodu do stanu sprzed wypadku. Ich ilość często jest zaniżana i trudno zweryfikować je samemu. Osoby poszkodowane często nie wiedzą, jak obliczyć liczbę roboczogodzin. I jak czasochłonna jest dana czynność naprawy.

Koszty te przez ubezpieczycieli często są uśredniane, co zaniża cenę usługi naprawczej i powoduje straty u kierowcy. Dlatego w tym przypadku można zwrócić się do innego rzeczoznawcy, który oceni, czy zostało to prawidłowo obliczone.

Co ważne, koszt lakierowania jednej części to łączna suma robocizny tylko dla tego jednego elementu. Wchodzi w to koszt materiału lakierniczego oraz samo przygotowanie auta do lakierowania. Z kosztorysu możemy dowiedzieć się też, jaki rodzaj lakieru zastosowano.

Czego o kosztorysie nie powie ubezpieczyciel

Zapoznając się z kosztorysem, warto zwrócić uwagę czy nie znajdują się w nim dodatkowe klauzule. Te może zamieścić zakład ubezpieczeniowy. Może to wpłynąć na wykonanie naprawy, do której mogą zostać użyte zamienniki oryginalnych części. Właściciel auta nie musi zgadzać się na takie rozwiązanie. Jednak pod warunkiem, że w samochodzie uszkodzone zostały właśnie części oryginalne.

Samo sprawdzenie, czy w naszym kosztorysie nie zostały zawarte zaniżone wartości jest trudne. Najłatwiej może to sprawdzić kancelaria odszkodowawcza. Często współpracują one z niezależnymi rzeczoznawcami i są w stanie pomóc w uzyskaniu rzetelnej wyceny naszej szkody.

Co tak naprawdę zamontowano w samochodzie?

Warto zwrócić uwagę na części jakie zostały wymienione w naszym samochodzie. Jest to istotne, ponieważ jeśli przed wypadkiem zamontowane zostały części oryginalne- takie same muszą się znaleźć na ich miejscu. Często ubezpieczyciele wykorzystują ten fakt i niewiedzę kierowców montując jak najtańsze zamienniki.

O- w aucie zamontowano części oryginalne zastosowane przez producenta. Oznaczone one są zawsze logo producenta auta.

Q- części pochodzą od dostawcy producenta i są jakościowo identyczne jak części oryginalne. Nie posiadają jednak logo producenta, lecz logo producenta części.

P- części wytwarzane są przez niezależnego producenta. Nie można zaświadczyć, że są to komponenty tej samej jakości, co oryginalne. Mogą być nieznacznie gorsze.

Jeśli posiadasz wątpliwości, co zawiera Twój kosztorys możesz zasięgnąć opinii rzeczoznawcy. Nasz zespół posiada dużą wiedzę i doświadczenie w analizie kosztorysów. Jeśli masz dodatkowe pytania, zawsze możesz skonsultować się z naszym konsultantem.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.23

Czytaj także

Spadek po rodzicach jak go... Helpfind - Spadek po rodzicach

Spadek po rodzicach jak go uzyskać

Po śmierci bliskiej osoby, można uzyskać spadek po rodzicach. Sama procedura nie jest skomplikowana, wystarczą odpowiednie dokumenty i pomoc prawnika.

Odszkodowanie za wypadek za granicą... Helpfind - Odszkodowanie

Odszkodowanie za wypadek za granicą. Jak uzyskać?

W każdym przypadku odszkodowanie należy się od Towarzystwa Ubezpieczeń, gdzie ubezpieczony był pojazd sprawcy wypadku. Jeśli pojazdu Ubezpieczony był w...

Jak jednorazowe odszkodowanie z tytułu... Helpfind - Jak jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy wypłaca ZUS?

Jak jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy wypłaca ZUS?

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy wypłaca ZUS oraz pracodawca. Poszkodowany musi jedynie pamiętać o niezbędnych dokumentach, które będą...

Skręcenie kręgosłupa szyjnego - jak... Helpfind - Skręcenie kręgosłupa szyjnego

Skręcenie kręgosłupa szyjnego - jak walczyć o wyższe odszkodowanie

Skręcenie kręgosłupa szyjnego to jedno z najczęstszych obrażeń, jakich doznają Poszkodowani w wypadkach drogowych. Najczęściej dochodzi do niego przy drobnych...