Jak szybko uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji

Jak odzyskać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji?

Gdy jesteśmy osobami poszkodowanymi, myśl o tym, że możemy ubiegać się o odszkodowanie, nie zaprząta naszej głowy. Skupiamy się na swoim zdrowiu, kosztach leczenia i rehabilitacji. Ważna jest także naprawa uszkodzonego pojazdu i przywrócenie go do stanu używalności. Istnieje kilka sposobów, by szybciej i skuteczniej uzyskać odszkodowanie.

Czym jest kolizja drogowa?

W powszechnym rozumieniu kolizja to zdarzenie, które nie ma tak poważnych skutków jak wypadek. O wypadku możemy mówić, gdy jest więcej niż jedna osoba ranna, której leczenie trwa dłużej niż 7 dni, lub gdy mamy osoby zabite. Co ważne, w kodeksie drogowym nie występuje takie pojęcie jak kolizja. Termin ten jest używany głównie przez policję. Nic nie stoi jednak, na przeszkodzie, by starać się o odszkodowanie w przypadku kolizji drogowej ponieważ jej skutki zdrowotne mogą być tak samo odczuwalne jak w przypadku wypadku drogowego.
 

Określ, co chcesz odzyskać od sprawcy kolizji

W przypadku odszkodowania z OC sprawcy kolizji osoba poszkodowana sama musi określić, o co tak naprawdę chce się ubiegać. Jakie dokładnie świadczenie chce, żeby zostało jej wypłacone. Chodzi przecież o nasze zdrowie oraz to, jak wypadek wpłynie na nasze dalsze zdrowie. Najłatwiej zgłosić się do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, gdzie sprawca był ubezpieczony. Warto przemyśleć, co chcemy uzyskać: zwrot kosztów leczenia i dojazdów na leczenie, zwrot utraconych zarobków czy rentę na zwiększone potrzeby związane z długim leczeniem i rehabilitacją.

Wszystkie okoliczności zdarzenia na miejscu wypadku musimy udokumentować. Po wypadku lub kolizji koniecznie:

  • jeśli wymaga tego sytuacja wezwij policję
  • uzyskaj oświadczenie sprawcy
  • zrób zdjęcia z miejsca zdarzenia
  • zbierz relacje świadków, jeśli masz taką możliwość

Skorzystaj z bezpośredniej likwidacji szkody

Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych stosuje tzw. uproszczoną likwidację szkody. Polega ona na telefonicznym kontakcie poszkodowanego z Towarzystwem i przesłaniu zdjęć uszkodzonego pojazdu. Nie jest konieczna wizyta rzeczoznawcy przy ocenie, jak duża szkoda nastąpiła w pojeździe. Metoda ta jest stosowana, gdy szkoda jest jednoznaczna i nieskomplikowana. Poszkodowany jest w stanie szybko uzyskać pieniądze, małym nakładem sił bezpośrednio po wypadku drogowym.

Pamiętaj o dokumentacji medycznej

Równie ważne jest kompletowanie dokumentacji medycznej. Potwierdzi ona wysokość kosztów, jakie zostały poniesione w związku z leczeniem. Osoba poszkodowana musi przedstawić wszystkie rachunki, jeśli domaga się zwrotów kosztów zabiegów rehabilitacyjnych, na które musiała dojeżdżać we własnym zakresie. Najłatwiej wykazać oryginały rachunków lub biletów. W przypadku szkód rzeczowych ważne jest, żeby posiadać zdjęcia z miejsca zdarzenia oraz kosztorys. Konieczne będzie też podanie numeru polisy sprawcy. Zebranie wszystkich dokumentów znacznie ułatwia odzyskanie odszkodowania z OC sprawcy wypadku.

Wykorzystaj doświadczenie specjalistów

Warto całą sprawę powierzyć kancelarii odszkodowawczej. W takich chwilach to właśnie wsparcie specjalisty, który poinformuje co przysługuje z odszkodowania OC sprawcy. Uzyskamy także stosowne wsparcie z jego strony, gdy będziemy musieli zmierzyć się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Jeśli zajdzie taka konieczność, pełnomocnik będzie reprezentował nas przed sądem i domagał się należnych nam świadczeń. Istotne jest, gdy od pierwszych chwil od wypadku mamy wsparcie specjalisty. Ma to znaczenie w wygraniu przez nas sprawy i na całe postępowanie powypadkowe np. w przypadku gdy sprawca nie został ukarany mandatem karnym. Pełnomocnik działa szybciej i jest w stanie uzyskać środki finansowe na leczenie i rehabilitację. Stwarza to dla osoby poszkodowanej duży komfort psychiczny i sprawia, że jest ona w stanie skupić się na leczeniu powypadkowym.

Osoby poszkodowane często nie zdają sobie sprawy, co im się należy. Odszkodowanie wypłacane z OC sprawcy kolizji często jest zaniżone. Poszkodowani nie wchodzą z ubezpieczycielem w polemikę i zgadzają się na zaniżone odszkodowanie. Nie musimy się godzić na stosowanie takich praktyk. Nie zapominajmy, że kwota ta ma nam zrekompensować doznaną krzywdę, fizyczną, jak i psychiczną.

 
Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.67