Martwisz się jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym? To łatwe!

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym

Wypadek drogowy to z pewnością kłopotliwa sytuacja, nie tylko dla kierowców, ale i pasażerów. Nie możesz przewidzieć kiedy nastąpi i z jakimi konsekwencjami. Dlatego obowiązkiem każdego kierowcy jest posiadanie ważnej polisy ubezpieczeniowej OC. Dzięki temu poszkodowani w wypadku mogą liczyć na odszkodowanie z polisy sprawcy. Z nami dowiesz się jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym w kilku krokach.

Co musisz wiedzieć?

Po pierwsze, aby starać się o odszkodowanie nie możesz być sprawcą wypadku. Jeśli jest inaczej, wtedy Twoja polisa OC zwalnia Cię z obowiązku wypłaty odszkodowania i innych świadczeń na rzecz poszkodowanych. Pamiętaj, że nawet jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia lub nie posiada ważnej polisy OC, nadal możesz starać się o odszkodowanie. W takim przypadku wypłatą świadczeń zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie zapominaj, że oprócz odszkodowania, możesz też rościć o stosowne zadośćuczynienie za wyrządzone szkody moralne.

Od czego zacząć?

Po zabezpieczeniu pojazdów i zapewnieniu należytej opieki osobom poszkodowanym, możesz przejść do gromadzenia niezbędnych informacji. Pamiętaj, że im więcej danych dostarczysz do ubezpieczyciela, tym sprawniej przebiegać będzie procedura wypłaty odszkodowania. Najważniejsze po wystąpieniu zdarzenia jest sporządzenie oświadczenia. Jeśli nie posiadasz gotowego wzoru, możesz takie napisać ręcznie. Pamiętaj, aby oświadczenie zawierało:

  • Imię, nazwisko oraz adres właściciela pojazdu; imię i nazwisko kierującego pojazdem, również serię i numer jego prawa jazdy

  • Dane ubezpieczalni sprawcy wypadku razem z numerem i serią polisy OC

  • Dane pojazdów (markę, model, numer rejestracyjny)

  • Informacje na temat zdarzenia (dokładne miejsce i czas, okoliczności wystąpienia, szkic sytuacyjny, opis powstałych uszkodzeń w pojazdach)

  • Dane świadków zdarzenia (imię, nazwisko, nr telefonu)

Jeśli to możliwe, wykonaj zdjęcia uszkodzonych pojazdów. Pozwoli to ubezpieczalni na sprawniejszy proces wypłaty odszkodowania.

Mam oświadczenie, co dalej?

Zgłaszasz szkodę do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, z którym sprawca wypadku ma podpisaną umowę. Większość umożliwia to poprzez formularz online na swojej stronie internetowej. Będziesz musiał podjąć decyzję o sposobie rozliczenia za naprawę uszkodzonego pojazdu. Do wyboru są dwa warianty. Pierwszy to rozliczenie gotówkowe, oparte o kosztorys. Po jego sporządzeniu wypłacone zostanie odszkodowanie. Drugim wariantem jest rozliczenie bezgotówkowe. W tym przypadku wyznaczasz warsztat, w którym pojazd zostanie naprawiony, a wszystkie koszty pokryje Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Można to zrobić prościej

Coraz częściej można spotkać się z tzw. uproszczoną likwidacją szkody. To rozwiązanie znacząco przyśpiesza proces wypłaty odszkodowania, a większość spraw załatwia się przez telefon. Polega to najczęściej na wysłaniu zdjęć uszkodzonego pojazdu do ubezpieczyciela. Opierając się na takich materiałach, ubezpieczyciel wycenia zaistniałą szkodę i może od razu przystąpić do wypłaty odszkodowania. Minusem tego rozwiązania są indywidualne kryteria, jakie muszą być spełnione. Ubezpieczalnie stawiają różne wymagania, najczęściej jednym z nich jest stosunkowo mała szkoda na pojeździe.

Jak długo musisz czekać?

Możesz liczyć na wypłatę odszkodowania w ciągu 30 dni, od chwili zgłoszenia szkody. Niestety musisz wziąć pod uwagę, że niekiedy procedura może przeciągnąć się w czasie. Zależnie od poziomu skomplikowania sprawy, może ona być skierowana do rozpatrzenia przez sąd. Wtedy czas oczekiwania może się wydłużyć do 90 dni.

Zaniżone odszkodowanie po wypadku

Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie zawsze wyceniają wartość poniesionych szkód w pełni rzetelnie. Spotyka to osoby, które zdecydowały się na rozliczenie kosztorysowe. Istotne jest aby dokładnie zapoznać się z kosztorysem i zwrócić uwagę na pochodzenie części jakie zostaną zamontowane w pojeździe. Częstą praktyką ubezpieczalni jest stosowanie gorszej jakości części zamiennych, zamiast droższych oryginalnych. Wtedy można powiedzieć o zaniżonym odszkodowaniu.

Nawet jeśli dobrze znasz procedury i wiesz jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym to nie musisz działać w pojedynkę. Pamiętaj, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe zajmują się tysiącami klientów i wiedzą jak ograniczyć wypłaty świadczeń do wymaganego minimum. Coraz więcej osób decyduje się na pomoc kancelarii prawnych. Dzięki temu są w stanie uzyskać dużo wyższe świadczenia, niż początkowo proponowane.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 3.86

Czytaj także

Odszkodowanie od sprawcy wypadku Jak... Helpfind - Odszkodowanie od sprawcy wypadku

Odszkodowanie od sprawcy wypadku. Jak się starać o odszkodowanie?

Gdy jesteśmy poszkodowani w wypadku drogowym należy nam się odszkodowanie od sprawcy wypadku. Bez względu na to, jakiego uszkodzenia doznaliśmy.

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku... Helpfind - Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku w pracy

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku w pracy

Wypadek w pracy jest trudną kwestią. Do zwolnienia lekarskiego i braku zarobków dochodzi jeszcze zmartwienie jak uzyskać odszkodowanie po wypadku...

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku?... Helpfind - Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku? Ekspert radzi

Wielu poszkodowanych zastanawia się jak uzyskać odszkodowanie po wypadku oraz jakie dokumenty będą niezbędne dla ubezpieczyciela. Warto zadbać o prawidłowo...

Odszkodowanie po wypadku samochodowym -... Helpfind - Odszkodowanie po wypadku samochodowym

Odszkodowanie po wypadku samochodowym - za co można je uzyskać?

Dla osoby poszkodowanej odszkodowanie po wypadku samochodowym będzie formą rekompensaty, jaką może uzyskać od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Musi on jednak...