Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile uzyskasz za szkodę całkowitą

Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile uzyskasz za szkodę całkowitą?

Każdy wypadek samochodowy, w zależności od okoliczności powoduje większe lub mniejsze szkody w naszym pojeździe. To my musimy po wypadku zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy i z jego OC zażądać wypłaty należnego nam odszkodowania. Dziś dowiesz się, jak postępować w przypadku, gdy jest to szkoda całkowita i o ile możesz uzyskać wyższe odszkodowanie.

Zgłoś sprawę do ubezpieczyciela

Po wypadku, w którym został uszkodzony samochód, poszkodowany musi się zmierzyć z dwoma problemami. Pierwszym jest naprawa uszkodzonego auta. Drugim ile może uzyskać na naprawę pojazdu. Te wypłacane są z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku drogowego. Po zgłoszeniu się do ubezpieczyciela sprawcy jest on zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

Zdarzenie drogowe, a szkoda całkowita

O szkodzie całkowitej mówimy wtedy, gdy pojazd ulegnie tak dużemu zniszczeniu, że nie nadaje się do naprawy, lub gdy koszty naprawy przekroczyłyby jego wartość w dniu likwidacji szkody. Krótko mówiąc, koszta naprawy są wyższe niż sama wartość pojazdu. Warto wiedzieć, że każdy ubezpieczyciel może inaczej określić wartość samochodu. To ile dostaniesz zależy od niego. Jednak prawie zawsze wynosi ona ponad kilkadziesiąt procent wartości pojazdu w dniu szkody. Może się ona różnić, w zależności od rodzaju pojazdu.

Ile dostaniesz za szkodę całkowitą?

W większości przypadków wypłacona zostaje kwota, która jest ustalona na podstawie rynkowej wartości pojazdu. Zostaje ona jednak pomniejszona o wartość wraku, który wycenia rzeczoznawca. Decyzja czy sprzedawać, czy naprawiać pozostaje w rękach kierowcy. Jeśli sprzeda pojazd za kwotę niższą, niż wycenił ją rzeczoznawca, Towarzystwo Ubezpieczeniowe dopłaci mu różnicę, tak by uzyskał łączną sumę wartości rynkowej pojazdu. W przypadku decyzji o naprawie samochodu z pieniędzy otrzymanych od Towarzystwa Ubezpieczeniowego istnieje ryzyko, że koszt naprawy przekroczy wartość wypłaconego odszkodowania. Wtedy kierowca musi dopłacić z własnej kieszeni.

Kiedy naprawa pojazdu przynosi zysk

Czy naprawa szkody całkowitej jest opłacalna i ile potrzeba żeby była korzystna dla kierowcy? Przecież naprawiony samochód musi spełniać wszystkie kryteria bezpieczeństwa, żeby poruszać się po drodze. Po wypadku taki pojazd często jest tak zniszczony, że jego naprawa jest wręcz niemożliwa. A warsztaty po prostu nie podejmują się naprawy aut, które mają tak duże szkody. Często sam ubezpieczyciel stwierdza, że naprawa jest wręcz niewskazana. W przypadku wystąpienia szkody całkowitej ubezpieczyciel może pokryć koszty naprawy, wtedy gdy zakres tej naprawy jest równy z ustalonym przez niego zakresem szkody. Koszty nie mogą wtedy przekroczyć wartości pojazdu sprzed wypadku. Jednak w praktyce sytuacje te zdarzają się rzadko. Jeśli jednak jesteś zdecydowany na naprawę swojego samochodu, pamiętaj, że naprawa szkody całkowitej, często będzie o wiele wyższa. Są jednak sytuacje, gdy naprawa szkody całkowitej jest opłacalna- w przypadku samochodów, które są zarejestrowane jako zabytkowe.

Kosztorys, jako istotny element szkody całkowitej

Jeśli została wydana decyzja o szkodzie całkowitej, warto uważniej przyjrzeć się kosztorysowi i sprawdzić ile zostało wypłacone. Kosztorysy często są zaniżane, a Towarzystwa Ubezpieczeniowe stosują bardzo wysokie stawki roboczogodzin. Często nie przestrzegają także wymiany części na te oryginalne i unikają stosowania amortyzacji w wymienionych częściach, które były zużyte. Do kosztorysu powinna zostać wpisana uśredniona liczba roboczogodzin i to taka, która obowiązuje w danym regionie kraju z wykorzystaniem oryginalnych części.

Z punktu widzenia opłacalności, nie warto wykonywać naprawy samochodu po szkodzie całkowitej. Jeśli występują wątpliwości, jaka szkoda wystąpiła w pojeździe i czy naprawa jest wskazana, można zasięgnąć opinii niezależnego rzeczoznawcy. Sprawdzi on również, czy wyceniona szkoda faktycznie jest szkodą całkowitą, czy częściową. Podpowie również, jakie podjąć kroki i wskaże najkorzystniejszy plan działania z korzyścią dla poszkodowanego.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.50

Czytaj także

Poznaj programy odszkodowawcze, które obliczą... Helpfind - Poznaj programy odszkodowawcze, które obliczą Twoją szkodę

Poznaj programy odszkodowawcze, które obliczą Twoją szkodę

Stało się- brałeś udział w wypadku komunikacyjnym. Twoje auto będzie musiało zostać doprowadzone do stanu użyteczności przed ową nieszczęśliwą kraksą....

Odszkodowanie za wypadek samochodowy Ile... Helpfind - Odszkodowanie za wypadek samochodowy Ile Ci się należy za złamania

Odszkodowanie za wypadek samochodowy Ile Ci się należy za złamania

Wiele osób obawia się kłopotów po kolizji. Trudną kwestią jest odszkodowanie za wypadek samochodowy ile się należy za obrażenia. To...

Wypadek samochodowy odszkodowanie dla poszkodowanego... Helpfind - Wypadek samochodowy odszkodowanie

Wypadek samochodowy odszkodowanie dla poszkodowanego pasażera

Co zrobić, gdy wystąpi wypadek samochodowy odszkodowanie - jak się starać? Jeśli na skutek wypadku drogowego pasażer odniósł obrażenia ,...

Odszkodowanie za śmierć w wypadku... Helpfind - Odszkodowanie za śmierć w wypadku

Odszkodowanie za śmierć w wypadku - dzięki zmianam uzyskasz więcej

Odszkodowanie za śmierć w wypadku komunikacyjnym jest dla rodziny przeżyciem traumatycznym i powoduje szereg konsekwencji natury emocjonalnej, jak i materialnej....