samochód zastępczy a dokumenty

Samochód zastępczy jakie dokumenty są potrzebne by go uzyskać

Każdy poszkodowany, którego auto po wypadku nie nadaje się do jazdy, może otrzymać samochód zastępczy. Warto jednak znać zasady, na jakich ubezpieczyciel zwraca poniesione koszty. Czy konieczne są dodatkowe dokumenty i wnioski? Na jak długo można wypożyczyć auto? To ważne kwestie, które warto wyjaśnić.

Kiedy Twój pojazd uległ uszkodzeniu, a jego stan uniemożliwia Ci prowadzenie auta, przysługuje ci prawo wynajmu pojazdu zastępczego z ubezpieczenia obowiązkowego sprawcy OC. Oznacza to,że kosztami wypożyczenia pojazdu zastępczego obciąża się ubezpieczyciela.

Świadomość Polaków jest coraz większa, jesteśmy bardziej doinformowani. Wieloletnie działania poszkodowanych oraz firm odszkodowawczych przyczyniły się do zwiększonej ilości wygranych procesów sądowych na rzecz poszkodowanych.

Warto tutaj przypomnieć uchwałę Sądu Najwyższego, która ułatwia poszkodowanym staranie się o zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego. W niej SN wskazuje, że w wypłacanym odszkodowaniu powinna znajdować się także równowartość kosztów najmu samochodu zastępczego.

Nawet w przypadku, gdy samochód wykorzystywany jest do celów prywatnych. Sąd Najwyższy zwraca także uwagę, że prawo do samochodu zastępczego jest niezależne od dostępu do komunikacji zbiorowej.

Dlaczego ten wyrok jest tak ważny? Do roku 2011 ubezpieczyciele bardzo niechętnie przyznawali poszkodowanym samochody zastępcze. Zwłaszcza tym poszkodowanym, którzy nie wykorzystali samochodu w celach zarobkowych. Uznawano bowiem, że poszkodowany może wybrać inne środki lokomocji, np.: komunikację miejską.

Zdecydowanie to wpływało na wygodę poszkodowanych, a często uniemożliwiało im to normalne funkcjonowanie. Uchwała Sądu Najwyższego uregulowało te kwestie. Dzięki temu samochód zastępczy może uzyskać każdy poszkodowany, który:

 • Nie może korzystać z własnego samochodu
 • Nie ma możliwości skorzystania z innego pojazdu (np.: należącego do członka rodziny)
 • Nie spowodował wypadku

Może wynająć pojazd zastępczy, a ubezpieczyciel sprawcy ma obowiązek pokryć koszty.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Do wypożyczenia auta zastępczego wymagane są:

 • prawo jazdy poszkodowanego,
 • nazwa zakładu ubezpieczeń sprawcy,
 • numer szkody nadany w procesie likwidacji,
 • skan oświadczenia o kolizji lub jeżeli na miejscu zdarzenia była policja, to potrzebny będzie numer rejestracyjny i numer polisy sprawcy,
 • notatka policyjna z miejsca zdarzenia,
 • skan dowodu rejestracyjnego pojazdu poszkodowanego,
 • numer polisy sprawcy wraz z numerem rejestracyjnym pojazdu.

Warto pamiętać, że ubezpieczyciel może poprosić o inne dokumenty w zależności od rodzaju lub specyfiki szkody. Dzięki temu będzie mógł dokładnie sprawdzić, czy przyznanie pojazdu zastępczego jest zasadne, a także jaki to powinien być pojazd. Zwykle jednak ubezpieczyciel nie wymaga zbyt wielu dokumentów.

Nie jest też konieczny dodatkowy wniosek. Wystarczy jedynie informacja przy zgłoszeniu szkody. Dzięki temu poszkodowany może szybko otrzymać potrzebny samochód — nawet jeszcze tego samego dnia.

Kto udostępnia samochód zastępczy?

Na rynku dostępnych jest coraz więcej firm oferujących wypożyczanie aut zastępczych opłacanych z OC sprawcy. Warunkiem wynajmu pojazdu przy likwidacji szkody z jest wybór samochodu o podobnej klasie jak ten uszkodzony w wypadku.

Warto bowiem zwrócić uwagę, że pojazd wynajmowany powinien służyć tym samym celom, co uszkodzony pojazd i pochodzić z podobnego segmentu. Zatem poszkodowany, który do tej pory jeździł małym samochodem miejskim, nie może wynająć luksusowej limuzyny. Podobnie będzie w przypadku właściciela vana służącego do przewozu materiałów budowlanych — nie powinien on otrzymać małego auta trzydrzwiowego.

Jakie działania podjąć w przypadku powstania szkody? Gdzie i od kogo możesz wypożyczyć pojazd?

Auto zastępcze możesz wypożyczyć od:

 • warsztatu gdzie naprawiasz pojazd,
 • wypożyczalni samochodów zastępczych,
 • bezpośrednio od ubezpieczyciela, który współpracuje z wypożyczalnia.

Niezależnie od tego, skąd będziesz wypożyczać pojazd zastępczy, warto jest ustalić warunki kosztów najmu. Ważne jest także zapoznanie się z cennikiem. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm niezwiązanych z ubezpieczycielem.

Zakład ubezpieczeń może odmówić refundacji kosztów, gdy te będą znacznie wyższe od przeciętnych cen w danym rejonie. Może to więc uznać za bezzasadny wydatek.

Pamiętaj, że wynajem pojazdu powinien trwać maksymalnie tyle, ile trwa naprawa uszkodzonego pojazdu. Jeżeli Twój samochód jest już naprawiony i możesz go odebrać z warsztatu, korzystanie z samochodu zastępczego nie jest już konieczne. Ubezpieczyciel może więc nie zwrócić kosztów, które poniosłeś po naprawie auta.

A co w przypadku, gdy samochodu nie da się naprawić i ubezpieczyciel orzekł o szkodzie całkowitej? Poszkodowanemu także należy się samochód zastępczy. W tym przypadku jednak samochód można wypożyczyć do czasu nabycia nowego samochodu. Ubezpieczyciele zwykle wyznaczają termin 7 dni od wypłaty odszkodowania. Koszty poniesione po tym czasie nie będą zwracane.

Jakie problemy mogą się pojawić?

W teorii wynajem samochodu wygląda prosto. Jako poszkodowany zgłaszasz szkodę i zapotrzebowanie na pojazd. Ubezpieczyciel może dostarczyć Ci potrzebny samochód lub możesz go wybrać sam we wskazanej wypożyczalni.

Często jednak poszkodowani natrafiają na różnorodne problemy, przez co ponoszą straty finansowe. Najczęstszym utrudnieniem jest przyznawanie samochodu tylko na kilka dni, np.: 3 lub 7 bez brania pod uwagę czasu naprawy pojazdu.

Często też ubezpieczyciele przyznają samochód tylko na technologiczny czas naprawy. To teoretyczny czas potrzebny na zniwelowanie wszystkich szkód. W praktyce jednak często zdarzają się opóźnienia, np.: gdy samochód czeka w kolejce na naprawę lub gdy należy poczekać na dostawę brakującej części.

Ubezpieczyciele też mogą podważać konieczność wynajmu pojazdu. Wskazują np.: , że poszkodowany może używać komunikacji miejskiej lub pożyczyć auto. Nie sprawdza on jednak, czy poszkodowany faktycznie ma taką możliwość i czy to będzie dla niego wygodne i opłacalne.

Co zrobić, gdy pojawiają się takie problemy? Warto wystosować pismo, w którym należy powołać się na właściwą podstawę prawną. Poszkodowany może także zgłosić się do kancelarii odszkodowawczej. Jej przedstawiciele sami sporządza stosowne odwołanie i postarają się o zwrot brakujących pieniędzy.

W takim przypadku nie musisz dopełniać żadnych dodatkowych formalności. Musisz jedynie przekazać dokumenty związane ze szkodą oraz decyzję ubezpieczyciela.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

Samochód zastępczy z OC sprawcy... Helpfind - Samochód zastępczy z OC sprawcy Odpowiadamy na pytania! - cz.1

Samochód zastępczy z OC sprawcy Odpowiadamy na pytania! - cz.1

Nie możesz używać swojego auta po wypadku? Należy Ci się samochód zastępczy z OC sprawcy. Sprawdź, na jakie kłopoty możesz...

Samochód zastępczy na czas naprawy... Helpfind - Samochód zastępczy na czas naprawy

Samochód zastępczy na czas naprawy rzeczywisty, czy technologiczny?

Samochód zastępczy na czas naprawy. Największym problemem jest określenie refundowanego czasu wynajmu. Sprawdź, na jak długo możesz wynająć auto!

Miałem pożar domu, jakie dokumenty... Helpfind - Pożar domu

Miałem pożar domu, jakie dokumenty potrzebne są do odszkodowania?

Pożar domu jest dużym stresem dla domowników. Bez względu na to, jak wielkich był rozmiarów. Często zdarza się, że mimo...

Renta po wypadku w pracy... Helpfind - Renta po wypadku w pracy - dokumenty potrzebne do uzyskania

Renta po wypadku w pracy - dokumenty potrzebne do uzyskania

Renta po wypadku w pracy nie musi oznaczać dla poszkodowanego strat. Poszkodowany może wystąpić o przyznanie renty kiedy wypadek zostanie...