Zaniżone odszkodowanie. Dlaczego warto skorzystać z odkupu szkody?

Zaniżone odszkodowanie

i odkup szkód

Zbyt niskie odszkodowanie zwykle wiąże się ze sporym problemem. Choć przepisy są jasne, to niestety procedury się przeciągają. Nierzadko sprawa rozbija się o sąd. Tymczasem kierowca zostaje bez samochodu i bez pieniędzy. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu może być odkup odszkodowań.

Poszkodowany, który otrzymuje za mało pieniędzy, ma kilka możliwości. TU zazwyczaj poleca złożyć pozew. Coraz częściej odwołują się od decyzji ubezpieczyciela. Jest to rozwiązanie znacznie prostsze i szybsze. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciel nie ma obowiązku przychylić się do reklamacji poszkodowanego. W takim przypadku poszkodowani korzystają z odkupu odszkodowania.

Na czym polega odkup?

Tą metodę stosuje się , gdy pojawia się zaniżone odszkodowanie. Odkup szkody przypomina nieco skup wierzytelności. Poszkodowany musi się zgłosić do firmy zajmującej się tego typu sprawami. Najczęściej są to kancelarie odszkodowawcze. Odkup szkody polega na przejęciu przez kancelarię odszkodowania. W tym momencie to ona dochodzi u ubezpieczyciela lub w sądzie właściwej kwoty odszkodowania. Poszkodowany nie musi się już włączać w likwidację szkody. Otrzymuje on od kancelarii kwotę wystarczającą na naprawę samochodu i jest to dla niego koniec postępowania.

Kto i kiedy może skorzystać

W przypadku odkupu odszkodowania praktycznie nie ma ograniczeń. Każdy poszkodowany może udać się do kancelarii odszkodowawczej. Ważne jest, aby poszkodowany mógł wykazać, iż jest sprawcą wypadku. Musi być także właścicielem pojazdu w momencie wypadku. To oznacza, że w momencie przekazania wierzytelności nie musi być już właścicielem samochodu.

Także użytkownicy samochodów w leasingu mogą starać się w ten sposób o wyższe odszkodowanie. Tutaj jednak istnieje pewne zastrzeżenie. W tym przypadku to leasingodawca jest poszkodowanym — jako właściciel samochodu, a nie leasingobiorca, czyli użytkownik samochodu. Konieczne jest tu pełnomocnictwo od firmy leasingującej, a także umowa przelewu wierzytelności. Dzięki temu będziesz mógł przekazać sprawę kancelarii, a także odebrać pieniądze i naprawić samochód.

Niestety, nie każdy może odsprzedać swoją szkodę. Z tego prawa skorzystać można tylko w przypadku szkód majątkowych, np.: uszkodzeń samochodu. Nie można zatem odsprzedać szkody osobowej. Jeżeli ubezpieczyciel proponuje za niskie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, zadośćuczynienie lub rentę, konieczne jest odwołanie lub sąd.  Pamiętaj też o okresie, w jakim możesz odsprzedać szkodę. Obecnie masz na to 3 lata od otrzymania decyzji od ubezpieczyciela.

Potrzebne formalności

W przypadku odkupu odszkodowania nie zbyt wielu formalności — pomimo iż jest to dodatkowa procedura do otrzymania odszkodowania. Chociaż w każdej firmie formalności te nieco się od siebie różnią, to najczęściej należy dostarczyć:

  • kosztorys

  • decyzję ubezpieczyciela

  • dowód rejestracyjny samochodu

Nieco inne dokumenty od ubezpieczyciela są wymagane w przypadku szkody całkowitej. Tutaj podstawą jest udowodnienie wartości samochodu zarówno przed, jak i po wypadku. Zatem ważne są takie dokumenty jak:

  • wycena wartości samochodu przed szkodą

  • wycena wartości uszkodzonego pojazdu

  • kosztorys

Jeżeli masz inne dokumenty od ubezpieczyciela, również warto je dostarczyć. Najczęściej są to dokumenty szacujące wartość samochodu, opisujące jego stan, a także przedstawiające koszt naprawy.  Co ważne, w odróżnieniu od odwołania, nie musisz dostarczać dokumentów potwierdzających Twoje racje. Po odkupie odszkodowania to po stronie kancelarii stoi obowiązek udowodnienia zasadności roszczeń.

Pamiętaj też, że przedstawiciel firmy odszkodowawczej powinien podpisać z Tobą umowę. Zawarte są w niej zasady przekazania wierzytelności, a także kwota, jaką otrzymasz.

Ostatnią formalnością, jaką będziesz musiał dokonać, jest rozliczenie się z podatku dochodowego. Odszkodowania nie są opodatkowane. Jednak w tym przypadku dochodzi do sprzedaży — zatem korzyści, od której należy odciągnąć podatek. Po zakończeniu roku podatkowego otrzymasz PIT 11 od kancelarii. Kwoty tam zawarte będziesz musiał uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym.

 

Więcej korzyści

Dla kogo odkup odszkodowania to idealne rozwiązanie? Dla wszystkich osób, które pragną szybko odzyskać pieniądze i naprawić samochód. Wiele osób nie widzi też możliwości samodzielnego dochodzenia odszkodowania, gdy ubezpieczyciel nie zgadza się z odwołaniem od decyzji. Odkup może zatem bardzo uprościć procedurę likwidacji szkody.

Odzyskanie odszkodowania często sprawia wiele problemów. Problemem jest tu przede wszystkim czas. Nierzadko poszkodowani mają też poczucie, że sami nie mają szans w starciu z wielką organizacją. Obecnie jednak prawo kształtuje wiele możliwości. Dzięki czemu pojawiają się nowe sposoby na szybsze odzyskanie pełnego odszkodowania.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 5.00

bezpłatny przewodnik

Przewodnik

Dochodzenie odszkodowań

pobierz
za darmo

Przewodnik