Kredyty frankowe i możliwość odzyskania nadpłaty przez Frankowicza

Kredyt we frankach co nowego w 2018?

Kredyty we frankach zostały zaciągnięte przez 953 000 Polaków, z czego 566 000 stanowią czynne kredyty frankowe. Jest to problem na ogromną skalę, z którym duża ilość osób poszkodowanych nie wie jak sobie poradzić.

Kredyt frankowy kojarzy się z kredytem udzielonym przez banki w walucie franka szwajcarskiego (CHF), czyli klasycznym kredytem walutowym. Jednakże kredyty udzielone frankowiczom (głównie w latach 2003-2011) nie są wcale kredytami walutowymi, ale waloryzowanymi. Oznacza to, że niezależnie od tego, w jakiej walucie udzielany jest kredyt, to jest on spłacany w złotych. Sąd Najwyższy jasno podkreślił, że w polskim prawie nie istnieje pojęcie kredytu walutowego, który mógłby zostać zwrócony w złotówkach. Istnieje jednak pojęcie waloryzacji, czyli ów kredyt i spłacane raty można waloryzować, tak żeby uchronić się przed skutkami inflacji.

Jak działa kredyt we frankach?

Sąd uznał również, że skoro wartość kredytu została zapisana w obcej walucie, a w polskim prawie nie istnieje pojęcie kredytu walutowego, to nie doszło do określenia kwoty do udzielonego kredytu. A skoro tak, to umowa nie spełniła warunków kredytu, określonego w prawie bankowym i można ją unieważnić.

Co dało wielu frankowiczom narzędzie do walki z bankami i odzyskiwanie nadpłaconych rat kredytu. Z roku na rok liczba osób wnoszących swoje roszczenia systematycznie wzrasta. Klient posiadający kredyt frankowy jest klientem świadomym i znającym swoje prawa. Wie, jakich używać narzędzi do odzyskania swoich pieniędzy.

W roku 2016 klienci złożyli reklamację do banków aż 728 568 razy. Rok później tendencja ta była podobna, liczba reklamacji wyniosła 715 238. Złożenie takiej reklamacji jest przywilejem konsumenta, z drugiej strony to również próba polubownego rozwiązania sporu z bankiem. Gdy metody te nie przyniosą oczekiwanego efektu, poszkodowany ma dwa rozwiązania:

  • dalsze postępowanie polubowne z udziałem Rzecznika Finansowego lub Komisji Nadzoru Finansowego
  • wystąpienie na drogę sądową

Klienci, którzy posiadają kredyt we frankach, są coraz bardziej świadomi swoich praw i chcą, żeby były one respektowane i domagają się, zarówno polubownego, jak i sądowego uznania swoich racji. Liczba wygranych procesów z powództwa poszkodowanych wzrosła w 2017 roku w stosunku do roku minionego aż o 148%.

Pokazuje to, jak duża jest skala tego problemu, ale również to, że osoby poszkodowane wiedzą jak postępować. Ilość złożonych pozwów sądowych od roku 2016 zaczęła systematycznie wzrastać.

Kredyt we frankach, na co może liczyć kredytobiorca?

źródło: materiały własne redakcji

Poszkodowani frankowicze mogą walczyć o tzw. Ubezpieczenie Niskiego Wkładu Własnego, które jest ściśle powiązane z kredytem hipotecznym. Stanowiło ono zabezpieczenie interesu banku w sytuacji, gdy kredytobiorca nie dysponował wymaganym wkładem własnym.

Obejmują zarówno dotyczących kredytów frankowych spłaconych, jak i tych aktywnych. Orzecznictwo polskich sądów jednoznacznie uznaje, że zapisy umów kredytowych dotyczące zapłaty za składniki ubezpieczenia, są zapisami niedozwolonymi.

Pozew przeciwko bankowi kredyt we frankach

W takich przypadkach pomoc kancelarii odszkodowawczych stanowi duże wsparcie dla frankowiczów. Jej działanie opiera się na kompleksowej pomocy i prowadzeniu całej sprawy. Klient zyskuje wtedy pewność, że jego przypadek zostanie dokładnie sprawdzony.

Z całą pewnością działanie ramię w ramię z doświadczonymi osobami, które zajmują się tym profesjonalnie, na każdym etapie postępowania zwiększa szansę na jej wygranie.

Do tej pory zostało już opublikowanych kilkadziesiąt wyroków nakazujących bankom wypłatę nadpłaconych środków dla poszkodowanych frankowiczów. Uzyskanie roszczeń jest realne i warto poświęcić czas na dokładne sprawdzenie swojej dokumentacji.

Umowa zawarta z bankiem jest najważniejszym dokumentem. Bank powinien posiadać w swojej bazie niezbędne dokumenty poświadczające zawarcie kredytu w takich przypadkach jak zaginięcie umowy itp.

Zapisy, które mogą się zmienić

Ważne są wszelkie zawarte aneksy do umowy, ponieważ potrafią zmienić główne zapisy, które znajdują się w umowie kredytowej. Od pewnego czasu banki próbowały aneksami zmieniać czy zniwelować zapisy w swoich pierwotnych umowach, aby zabezpieczyć w głównej mierze swój interes przed ewentualnymi roszczeniami.

Niektóre aneksy mogą blokować uzyskanie pewnych kwot, ale warto przekonać się o tym indywidualnie. Już na podstawie takich dokumentów można oszacować ewentualne roszczenia, które można odzyskać.

Oczywiście nie dotyczy to każdej zawartej umowy, niektóre zostały już w znacznym stopniu przedawnione. Trzeba pamiętać, że każda umowa jest indywidualna i najlepiej przekazać umowę do analizy prawniczej.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.21

Czytaj także

Kredyt we frankach, sprawdź co... Helpfind - Kredyt we frankach, sprawdź co robić, by skutecznie odzyskać pieniądze

Kredyt we frankach, sprawdź co robić, by skutecznie odzyskać pieniądze

Kredyt frankowy miał być korzystniejszy niż ten w złotówkach. Okazał się jednak znacznie mniej korzystny, a ci, którzy wzięli kredyt...

Przewalutowanie kredytu we frankach po... Helpfind - Przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy

Przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy

Wbrew pozorom frankowicze mają do dyspozycji kilka wariantów, dzięki którym mogą uzyskać pieniądze. Jednym z nich jest przewalutowanie kredytu we...

Przerwanie biegu przedawnienia kredytu we... Helpfind - Przerwanie biegu przedawnienia kredytu we frankach

Przerwanie biegu przedawnienia kredytu we frankach

Gdy występuje przerwanie biegu przedawnienia poszkodowany frankowicz ma wtedy możliwość uzyskać nadpłacone raty swojego kredytu. Musi jedynie pamiętać, by jak...

Co to jest nadpłata kredytu?... Helpfind - Co to jest nadpłata kredytu? Czy to się opłaca?

Co to jest nadpłata kredytu? Czy opłaca się nadpłacać kredyt?

Kredyty czy pożyczki zaciągamy przeważnie na kilka lat. Mamy jednak prawo do wcześniejszej spłaty. Sprawdź, czy nadpłata kredytu się opłaca!