/

Zdrowie
Opieka wytchnieniowa – co to jest i jak skorzystać?

Opieka wytchnieniowa – co to jest i jak skorzystać?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

07.06.2023

Opieka wytchnieniowa to program realizowany od kilku lat przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Możesz z niego skorzystać raz w roku, jeśli opiekujesz się osobą, która spełni odpowiednie wymogi. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego programu, bo jest bardzo korzystny! 

Pomoc wytchnieniowa – co to jest?

Program opieka wytchnieniowa jest udogodnieniem, na które możesz się zdecydować, jeśli zechcesz. Nie oznacza to jednak, że możesz to zrobić, kiedy tylko zechcesz. Rząd przewiduje coroczne edycje programu, dlatego na przy starcie każdej edycji trzeba złożyć nowy wniosek o uczestnictwo.

Nabór do edycji 2023 został już zamknięty, ale nic straconego – jeszcze w tym roku kalendarzowym rozpocznie się nabór do przyszłorocznej edycji, więc polecamy Ci zapoznać się z informacjami o programie. Jest on przeznaczony dla opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością lub inną osobą, która wymaga opieki.

Kto może skorzystać z programu opieka wytchnieniowa?

Opieka wytchnieniowa jest dostępna dla osób, które są odpowiedzialne za opiekę nad innymi i potrzebują przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki. Mogą to być opiekunowie, opiekunowie osób starszych, rodzice dzieci z niepełnosprawnościami lub osoby zajmujące się osobami chorymi lub niepełnosprawnymi. Celem opieki wytchnieniowej jest zapewnienie tym opiekunom okazji do odpoczynku, odprężenia i odreagowania, aby mogli kontynuować swoją rolę w opiece bez nadmiernego obciążenia.

Kryteria kwalifikacji i dostępność opieki wytchnieniowej mogą się różnić w zależności od lokalnych przepisów i programów wsparcia. W celu uzyskania dokładniejszych informacji możesz się skonsultować z lokalnymi instytucjami opieki społecznej, organizacjami charytatywnymi lub innymi agencjami zajmującymi się wsparciem dla opiekunów.

Osoba wymagająca opieki musi mieć orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeśli jest osobą dorosłą lub orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli jest dzieckiem. Do programu kwalifikują się też osoby, które mają orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, może to być np. orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z wskazaniami dotyczącymi konieczności sprawowania stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Opieka wytchnieniowa – zakres obowiązków

W ramach usług opieki wytchnieniowej osoba z programu musi opiekować się kimś, kto wymaga pomocy innej osoby. W tym czasie opiekun może zająć się sobą i odpocząć. Opieka wytchnieniowa może się odbywać w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub innej osoby, która zakwalifikuje się do programu, a także w:

 • zakładach opiekuńczo-pielęgnacyjnych,
 • placówkach całodobowych,
 • dziennych ośrodkach wsparcia,
 • ośrodkach urlopowych
 • jednostkach systemu oświaty.

Usługa opieki wytchnieniowej obejmuje pomoc w:

 • przemieszczaniu się i poruszaniu,
 • utrzymaniu czystości w miejscu przebywania osoby wymagającej opieki,
 • utrzymaniu higieny osobistej,
 • pielęgnacji, jeśli ta jest potrzebna,
 • przygotowaniu posiłków, podaniu ich i spożywaniu,
 • zagospodarowaniu czasu wolnego.
opieka wytchnieniowa

Jak długo można otrzymywać wsparcie z programu opieka wytchnieniowa?

To zależy od tego, na jaką formę opieki wytchnieniowej się zdecydujesz. 

 1. 240 godzin w roku – opieka w ramach pobytu dziennego.
 2. 14 dni w ciągu roku – opieka w ramach pobytu całodobowego

Opieka wytchnieniowa – wynagrodzenie

Program jest realizowany i finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W 2023 roku na program przeznaczono aż 150 mln złotych, z czego maksymalnie 2% tej kwoty może być przeznaczone przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na koszty obsługi programu. 

Najważniejsza informacja jest jednak taka, że uczestnictwo w programie nic nie kosztuje. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek i zakwalifikujesz się do niego. Ze środków Ministerstwa jest też finansowany inny program, czyli asystent osoby niepełnosprawnej, skupiony na opiece nad osobami z niepełnosprawnością.

Urlop wytchnieniowy dla opiekuna – co ze świadczeniami opiekuńczymi?

Urlop wytchnieniowy nie blokuje żadnych świadczeń opiekuńczych – nadal będziesz je otrzymywać.

Jeśli opiekujesz się osobą z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, to z pewnością pobierasz jakieś świadczenie opiekuńcze. Jeśli przysługuje Ci ono w kwocie 2458 zł, to pobierasz możliwie najwyższe świadczenie.

Jeśli dostajesz tylko 620 zł, to Twoja sytuacja jest bardziej skomplikowana. Urzędy na ogół odmawiają przyznania świadczenia w kwocie 2458 zł opiekunom osób dorosłych. Możesz temu zaradzić, jeśli skorzystasz z naszej pomocy i złożysz odwołanie od decyzji SKO w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego

Pani Karolina opiekuje się swoim mężem, oboje mają po 60 lat, a jej mąż od 2 lat nie może chodzić, bo doznał poważnych złamań kończyn dolnych po wypadku komunikacyjnym nie ze swojej winy. Pani Karolina zgłosiła się do naszej firmy w sprawie odszkodowania za ten wypadek. Oczywiście nasi eksperci jej pomogli, ale poinformowali ją także, że w związku z opieką nad mężem i rezygnacją z pracy może dostać świadczenie pielęgnacyjne. Z naszą pomocą Pani Karolina uzyskała świadczenie dzięki wzorowi wypełnionego wniosku o świadczenie pielęgnacyjne, a nasz ekspert napisał dla niej profesjonalne odwołanie, w wyniku czego otrzymuje ona teraz co miesiąc świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 2458 zł.

Podsumowanie

 • Opieka wytchnieniowa to coroczny program, który pozwala opiekunom osób z niepełnosprawnością odpocząć od codziennych obowiązków.
 • Program jest realizowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
 • Opieka w ramach programu może się odbywać w miejscu zamieszkania lub w placówce.
 • Podczas urlopu wytchnieniowego nadal będą CI przysługiwać wszystkie świadczenia opiekuńcze, do których masz przyznane prawa.

Źródło

GOV

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
świadczenie wspierające

31.08.2023

18 min

Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?

Świadczenie wspierające ma być wprowadzone w 2024 roku. Omawiamy projekt ustawy, a nasz ekspert udziela komentarza w tej sprawie....

Zdrowie

renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności

20.07.2023

10 min

Renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności – dla kogo?

Renta socjalna na podstawie orzeczenie o niepełnosprawności interesuje wiele osób, które mają takie orzeczenia. Podpowiadamy, czy można ja uzyskać....

Zdrowie

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności

04.07.2023

21 min

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

To, na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności, określają w dużej mierze symbole przyczyn powstania niepełnosprawności....

Zdrowie

empty_placeholder

Świadczenie pielęgnacyjne na wyciągnięcie ręki

Prześlij do nas dokumenty. Nasi eksperci bezpłatnie je (dla Ciebie) przeanalizują.

Sprawne i skuteczne działania naszych ekspertów

Możliwe wyrównanie kwoty za okres ubiegania się

Nie musisz rezygnować z innych świadczeń zdrowotnych

Nie stracisz praw do późniejszej emerytury lub renty

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line