/

Urazy
Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

03.04.2023

Firma odzyskująca odszkodowania może Ci pomóc, jeśli zastanawiasz się, co masz zrobić, aby uzyskać należne Ci odszkodowanie. W tym artykule wyjaśniamy wszystkie ważne kwestie związane z tymi firmami. Pokazujemy, jak działają, a także wyjaśniamy, jak wybrać najlepszą.

Firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania – czym się zajmują i jak działają?

Gdy ucierpisz w wypadku komunikacyjnym lub wypadku w rolnictwie, czyli odniesiesz w nim szkodę na osobie, to możesz wtedy starać się o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Wypłacenie pełnej kwoty, która Ci się należy, nie jest jednak w interesie firm ubezpieczeniowych. 

Właśnie dlatego to Ty, jako osoba poszkodowana, powinieneś zadbać o to, aby dochodzeniem odszkodowania uzyskać wszystko, co Ci się należy za doznane przez Ciebie krzywdy i poniesione straty. 

W naszym kraju działają firmy odzyskujące odszkodowania od podmiotów zobowiązanych, czyli najczęściej od ubezpieczyciela sprawcy, choć zdarza się też tak, że odszkodowanie musi wypłacić sam sprawca lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 

Taka firma może Cię reprezentować na etapie postępowania sądowego i polubownego, co jest zależne od stopnia skomplikowania sprawy i od rozległości doznanych przez Ciebie urazów.

Etapy postępowania odszkodowawczego

Firma odzyskująca odszkodowania przeprowadzi w Twoim imieniu osób postępowanie odszkodowawcze pozwalające Ci uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku, które po prostu Ci się należy. 

Takie postępowanie dzieli się na kilka etapów, ale nie zawsze sprawy dochodzą do rozprawy w sądzie, bo w przypadku mniejszych spraw ubezpieczyciel zazwyczaj może zostać przekonany do wypłacenia Ci pełnego odszkodowania już podczas profesjonalnych negocjacji, które poprowadzi pełnomocnik z firmy odszkodowawczej. Jak wygląda odzyskiwanie odszkodowań z firmą Helpfind?

 1. Eksperci bezpłatnie przeanalizują Twoją sprawę i podejmą decyzję odnośnie dalszych działań
 2. Pełnomocnik z naszej firmy zgłosi Twoje roszczenia do ubezpieczyciela sprawcy i zgromadzi oraz przekaże niezbędną dokumentację
 3. Pełnomocnik przeprowadzi profesjonalne negocjacje z ubezpieczycielem
 4. Pieniądze zostaną przekazane od ubezpieczyciela prosto na Twoje konto

Ewentualne wszczęcie postępowania sądowego, jeżeli same negocjacje nie wystarczą do uzyskania należnego odszkodowania

 1. Pełnomocnik złoży pozew do sądu przeciwko ubezpieczycielowi sprawcy 
 2. Biegły sądowy przeprowadzi odpowiednie badanie w celu ustalenia Twojego uszczerbku na zdrowiu
 3. Zostanie przeprowadzona rozprawa, w której Twoim reprezentantem będzie nasz adwokat (specjalizujący się w sprawach odszkodowawczych) i zapadnie wyrok, najczęściej sąd przychyli się do wniosku, czyli przyzna Ci świadczenia w odpowiedniej kwocie

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Firmy walczące o odszkodowania – jak wybrać najlepszą?

Istnieje kilka wielce istotnych czynników, które mogą decydować o tym, czy dana firma zajmująca się odszkodowaniami jest godna Twojego zaufania. Najpierw powinieneś przyjrzeć się temu, czy masz możliwość skorzystania z usługi bezpłatnej analizy Twojej sprawy. Jest to bardzo ważne, ponieważ wtedy dana firma może stwierdzić, czy są jakieś szanse na uzyskanie dla Ciebie większego odszkodowania. 

Bardzo ważne jest też indywidualne podejście do Twojej sprawy na każdym etapie postępowania odszkodowawczego. Począwszy od rozmowy telefonicznej z działem obsługi klienta, poprzez przebieg negocjacji z ubezpieczycielem (informowanie o postępach i zapewnienie informacji na temat wykonywanych działań, jeśli zajdzie taka potrzeba), aż po wypłatę wywalczonych dla Ciebie funduszy. 

Nasza firma prowadzi sprawy w taki sposób, że Twoje pieniądze nie trafiają na nasze konto, a zamiast tego ubezpieczyciel sprawcy wypadku przelewa je bezpośrednio do Ciebie. Do nas trafia tylko prowizja, którą ubezpieczyciel po prostu potrąca z wypłacanej kwoty. 

Zwróć też uwagę na profesjonalizm firmy odszkodowawczej. Jeżeli wybierzesz bardzo profesjonalną firmę, to zapewnisz sobie jak największe prawdopodobieństwo naprawienia Twojej szkody i wypłacenia odszkodowania powypadkowego.

Bezpłatna analiza sprawy

Bardzo ważne jest to, czy dana firma oferuje bezpłatną analizę sprawy. Jeżeli od samego początku spotyka Cię brak opłat wstępnych, to jest to pierwsza oznaka tego, że natrafiłeś na dobrą i uczciwą kancelarię odszkodowawczą. Jeżeli analiza sprawy wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty, to taka współpraca raczej nie będzie dobrze przebiegać. Dobra firma odszkodowawcza nigdy nie pobiera opłat za analizę.

Firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania – opinie

Zwróć szczególną uwagę na ilość opinii osób, które przed Tobą skorzystały z usług danej firmy. Sprawdź, czy są to opinie pozytywne, przeczytaj je z uwagą, a wtedy zobaczysz obraz firmy, z której usług chcesz skorzystać. Skuteczne postępowania odszkodowawcze zazwyczaj wiążą się z zadowoleniem klientów, a takie osoby chętnie wystawiają pozytywne opinie na temat danej firmy. Klientów cieszy uzyskane wysokie odszkodowanie powypadkowe. Być może Ty też dołączysz do tego grona i zdasz relację ze swojej współpracy z firmą zajmującą się odszkodowaniami. 

Dlaczego warto skorzystać z usług takiej firmy?

Możesz spróbować samodzielnie dochodzić swoich roszczeń, ale Twoje szanse na sukces będą wtedy bardzo niskie. Dodatkowo doświadczysz stresu i zapewne rozczarowania. Jeśli skorzystasz z usług naszej firmy, to unikniesz tego wszystkiego, a wywalczona przez nas kwota będzie możliwie najwyższa. Usługa pełnomocnictwa zapewnia bardzo duże szanse na sukces, a także nie obciąża Cię stresem i stratą czasu.

firmy zajmujące się odszkodowaniami

Nie musisz tracić czasu

Nabywanie wiedzy, gromadzenie dokumentów, ewentualne uczestniczenie w rozprawach i negocjacjach. To wszystko zabiera mnóstwo czasu, który możesz zaoszczędzić, korzystając z usług firmy zajmującej się odszkodowaniami

Nie musisz nabywać wiedzy i negocjować z ubezpieczycielem

Musisz posiadać odpowiednią wiedzę, jeśli chcesz mieć szansę przy samodzielnym dochodzeniu odszkodowań. Jeśli skorzystasz z usług firmy odszkodowawczej, to wtedy nie będziesz musiał przejmować się takimi rzeczami, bo profesjonaliści zajmą się Twoją sprawą za Ciebie. Oni już mają niezbędną wiedzę, a także doświadczenie, które pozwoli im na podjęcie skutecznej walki z ubezpieczycielem. Zaufaj profesjonalistom, bo wygrali już wiele spraw podobnych do Twojej. Będziesz się cieszyć wywalczonym odszkodowaniem w możliwie najwyższej kwocie.

Możesz uzyskać możliwie najwyższe świadczenia

Jeżeli doznałeś uszczerbku na zdrowiu, to na pewno chcesz uzyskać jak największą rekompensatę za doznane krzywdy i zwrot wszystkich poniesionych kosztów. Właśnie takie możliwości zapewniają firmy zajmujące się odszkodowaniami. 

Otrzymujesz równe szanse w walce z towarzystwem ubezpieczeniowym

Jeśli postanowisz samemu starać się o uzyskanie świadczeń, to niestety Twoje szanse będą nikłe. Skorzystanie z usług firmy odszkodowawczej zapewnia jednak równe szanse w takiej walce, bo w negocjacjach będą brać udział profesjonaliści, którzy są gotowi na wszystkie zagrywki stosowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Firma odzyskująca odszkodowania – jak trafiają do niej klienci?

Jako osoba poszkodowana masz trzy różne opcje dotarcia do firmy zajmującej się dochodzeniem odszkodowań, ale jest to uzależnione od tego, w jaki sposób działa konkretna firma. Zazwyczaj korzystają one z agentów odszkodowań. Taki agent dowiaduje się o Twojej szkodzie ze swoich źródeł i nachodzi Cię w domu. Proponuje Ci podpisanie umowy, gdy Ty nadal borykasz się ze skutkami wypadku lub przeżywasz żałobę po śmierci bliskiej osoby. Nasza firma nie korzysta z usług takich agentów.

Zamiast tego zajmujemy się publikowaniem merytorycznych artykułów, dzięki którym możesz poznać nasz sposób działania, a także dowiedzieć się czegoś o przysługujących Ci prawach. Wiemy, że potrzebujesz pomocy i chcesz ją otrzymać, ale czekamy, aż samemu wyrazisz taką chęć. Wtedy, kiedy będziesz na to gotowy. 

Dodatkowo korzystamy też z reklam, które dotrą do Ciebie, jeśli zainteresujesz się tematyką odszkodowawczą. W końcu istnieje wtedy spora szansa, że potrzebujesz właśnie naszej pomocy. Nikt nie zmusza Cię do skorzystania z oferty, ale masz taką możliwość. Nie nachodzimy Cię w Twoim własnym domu i nie obciążamy kosztem opłacenia usług agenta.

Czy można się do nich zgłosić na terenie całego kraju?

Zwróć też uwagę na sposób działania danej firmy. Do takiej, która działa online, możesz się zgłosić z dowolnego miejsca w kraju, a nawet poza jego granicami. Wystarczy Ci dostęp do sieci komórkowej lub Internetu. 

Firmy stacjonarne korzystają z agentów odszkodowań. Będziesz musiał się z takim agentem umówić albo przyjdzie on do Twojego domu. Nie tylko wydłuża to cały proces, ale także powoduje dyskomfort i drastycznie zwiększa cenę całej usługi. Możesz też samemu pojechać do siedziby takiej firmy, ale przecież niektóre z nich są zlokalizowane kilkaset kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania.

Jak wygląda kwestia wynagrodzenia za usługi firm zajmujących się odszkodowaniami?

Firmy odszkodowawcze pobierają wynagrodzenie w formie prowizji od wywalczonej dla Ciebie kwoty. Stawki są bardzo różne w zależności od od stopnia skomplikowania Twojej sprawy. Na ogół jest to jednak zakres od 15% do 35%. Zdarza się też, że firma ustala jeszcze niższą prowizję, ale zaznacza wtedy jakąś kwotę minimalną. Zazwyczaj taka forma jest stosowana przy mniej rozległych urazach.

Podsumowanie

 • Odszkodowania powypadkowe zazwyczaj są niemożliwe do uzyskania w pełnej kwocie, dlatego powinieneś skorzystać z usług firmy odszkodowawczej. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse w walce z ubezpieczycielem sprawcy.
 • Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi korzystają z różnych sposobów, aby dotrzeć do osób poszkodowanych. Helpfind posługuje się tymi sposobami, które nie zakłócają Twojego  spokoju i życia – klienci sami do nas trafiają dzięki artykułom i reklamom.
 • Aby uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie, powinieneś wybrać odpowiednią kancelarię, której zaufało już wiele osób. 
 • Firmy odzyskujące odszkodowania nie są godne Twojego zaufania, jeśli nie oferują Ci bezpłatnej analizy Twojej sprawy. 

Często zadawane pytania (FAQ)

Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę przy wyborze firmy odszkodowawczej?

Najważniejsze jest doświadczenie pracowników firmy (ilość opinii) i bezpłatna analiza sprawy.

Co jest najdroższe przy dochodzeniu odszkodowań?

Najdroższe jest opłacenie agenta odszkodowań, dlatego wybierz taką firmę, która nie korzysta z ich usług.

Czy samemu uzyskam całą należną mi kwotę?

Nie, zakład ubezpieczeniowy sprawcy wykorzysta Twój brak doświadczenia i wypłaci Ci mocno zaniżone odszkodowanie OC.

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
krus odszkodowania cennik

31.05.2023

9 min

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....

Urazy

zadośćuczynienie z oc sprawcy

21.04.2023

13 min

Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....

Urazy

firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania

03.04.2023

11 min

Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....

Urazy

empty_placeholder

Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line