Jak uzyskać wysokie odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Zalanie mieszkania przez sąsiada zwykle, nawet w przypadku niewielkich strat, zawsze łączy się z dużymi wydatkami. Dlatego w takiej sytuacji to odpowiedni ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie.

Najpierw jednak należy ustalić kto dokładnie odpowiada za szkodę. Nie zawsze jest to oczywiste, a jest to bardzo ważne. W zależności od tego, co było bezpośrednią przyczyną zalania. Tylko w taki sposób można ustalić, do którego ubezpieczyciela należy się zgłosić.

Gdy zalał sąsiad

Jeżeli u sąsiada z góry nastąpiła awaria pralki lub zapomniał on o lejącej się wodzie w wannie, to jest on bezpośrednim sprawcą. A zatem w takim przypadku to z jego polisy będzie wypłacane odszkodowanie.

Ubezpieczenie mieszkania w takim przypadku pokrywa wszystkie wyrządzone szkody. Dotyczy to przede wszystkim kosztów remontu - osuszania pomieszczenia, malowania ścian, czy wymiany podłóg.

To jednak nie wszystko. Odszkodowanie pokrywa także zniszczenia wyposażenia, np.: kanap, czy lamp. Tutaj jednak konieczne jest potwierdzenie ich wartości, np.: przedstawienie rachunków.

Aby uzyskać odszkodowanie, w pierwszej kolejności musisz skontaktować się z sąsiadem, który spowodował szkodę. Tutaj konieczne jest spisanie oświadczenia sprawcy - podobnie jak w kolizji drogowej.

W oświadczeniu sprawcy muszą znaleźć się takie informacje jak:

  • dane sprawcy - imię, nazwisko, adres zamieszkania

  • dane poszkodowanego

  • data zdarzenia

  • zniszczenia

  • nazwę ubezpieczyciela i numer polisy

Po spisaniu oświadczenia możesz zgłosić szkodę wskazanemu ubezpieczycielowi. Najczęściej możliwe jest zgłoszenie telefoniczne, ale możesz także przesłać zgłoszenie przez internet lub zjawić się osobiście w oddziale firmy ubezpieczeniowej.

Gdy to ty zalałeś

Awaria zdarzyła się w Twoim mieszkaniu, ale woda nie doszła do sąsiadów? Wbrew pozorom, też możesz uzyskać odszkodowanie z własnej polisy. Pamiętaj jednak, że w polisie znajdują się zapisy, które szczegółowo określają, w jakich przypadkach możesz uzyskać odszkodowanie z własnego ubezpieczenia mieszkania.

Zwróć na to szczególną uwagę, zanim zgłosisz szkodę. Pamiętaj też, że nie zawsze otrzymasz kwotę równą np.: kosztom remontu. Otrzymasz kwotę nie wyższą, niż suma ubezpieczenia.

Polisa własna działa także w przypadku, gdy to zalejesz sąsiada. Wówczas będzie mógł on uzyskać odszkodowanie od Twojego ubezpieczyciela, a ty nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Musisz jednak pamiętać o zawarciu odpowiedniej polisy tj.: ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (jest dobrowolne).

odszkodowanie za zalanie mieszkania

Gdy pękły rury w pionie

Niekiedy za awarię odpowiedzialne są stare i zaniedbane rury, które mogą pęknąć np.: pod wpływem zimna. W takim jednak przypadku Twój sąsiad nie odpowiada za szkodę, nawet jeżeli stało się to w jego łazience. Za konserwację rur pionowych odpowiada tylko administracja osiedla.

Jeżeli więc taka rura wyrządzi szkody, odszkodowanie musi wypłacić firma, w której administracja wykupiła polisę. W takim przypadku należy zgłosić problem administracji bloku. Wówczas przyśle ona do mieszkania - zarówno Twojego i sąsiada - specjalistę, który dokładnie określi, co się stało i czy faktycznie nastąpiła awaria rury pionowej.

Gdy szkód dokonał najemca

Tutaj sprawa jest nieco skomplikowana. Należy bowiem dokładnie sprawdzić, co się stało.

Jeżeli skody bezpośrednio dokonał najemca, np.: zapominając o wodzie lejącej się do wanny, to właśnie on jest odpowiedzialny za szkodę i to on musi zapłacić za remont u sąsiada.

Jeżeli jednak nastąpiła awaria np.: pralki, która powinna być konserwowana przez najmującego, to właśnie właściciel powinien zapłacić odszkodowanie.

W takim przypadku to rzeczoznawca przysłany przez administratora budynku musi ustalić, co się stało i kto ostatecznie odpowiada za zalanie. Wówczas to właśnie z tą osobą musisz

Co się dzieje po zgłoszeniu szkody?

Po zgłoszeniu szkody, niezależnie od polisy, w Twoim mieszkaniu zjawia się rzeczoznawca. Oceni on wszystkie szkody, a także zrobi im zdjęcia. Ważne jest, abyś oprowadził rzeczoznawcę po wszystkich zalanych pomieszczeniach i wskazał każdą szkodę. Pamiętaj, że szkodą jest nie tylko plama na ścianie, ale także niedziałający telewizor.

Po oględzinach rzeczoznawca sporządza kosztorys. W tym dokumencie wyróżnione są wszystkie szkody, a także koszt ich naprawy. Na tej podstawie wypłacane jest odszkodowanie. Uzyskasz je zaraz po wydaniu decyzji przez ubezpieczyciela.

Gdy sąsiad nie przyznaje się do winy...

Nie wszyscy sąsiedzi nie chcą ponosić odpowiedzialności. Mogą nie otwierać drzwi lub nie chcą podać danych swoich lub ubezpieczyciela. Inni - w niekiedy kuriozalny sposób - zaprzeczają swojej winie. Czy to oznacza, że nie możesz liczyć na odszkodowanie?

W takiej sytuacji konieczne jest złożenie pozwu do sądu. Musisz jednak udowodnić, że to właśnie sąsiad z góry jest winny zalania. Musisz zatem dokumentować wszystkie straty, np.: robiąc zdjęcia zniszczonych ścian i wyposażenia.

Warto także dołączyć opinię rzeczoznawcy. Wskaże ona nie tylko winę sąsiada, ale stanie się także wyceną wszystkich start. Jest to ważne, ponieważ w pozwie musisz zawrzeć kwotę, jakiej żądasz od sąsiada.

Co robić, gdy sąsiad nie chce otworzyć drzwi? Czy policja może pomóc w takiej sytuacji? Jedynie w przypadku, gdy lejąca się woda zagraża czyjemuś życiu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do administracji, aby zakręciła wodę w pionie. Wtedy straty będą mniejsze.

… A ubezpieczyciel też robi problemy

Często zdarza się, że ubezpieczyciel nie wypłaca właściwej kwoty odszkodowania. Najczęstszym problemem jest zbyt niskie odszkodowanie. Ubezpieczyciel może uznać, że naprawa szkód, np.: malowanie ścian jest znacznie tańsze, niż w rzeczywistości.

Innym problemem może być nieuznawanie pewnych szkód, np.: w sprzęcie elektrycznym. Może tu być problem z udowodnieniem, iż szkoda powstała właśnie w wyniku zalania. Niekiedy również pojawia się problem z wyceną poszczególnych przedmiotów. Nie zawsze bowiem posiadasz dowody zakupu, np.: w przypadku kilkuletniego dywanu. W takim przypadku kosztorysant powinien porównać ceny podobnych przedmiotów np.: na aukcjach.

Co zrobić, gdy odszkodowanie jest za niskie?

Zawsze możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela - nawet w przypadku, gdy już otrzymałeś odszkodowanie. Masz na to aż 3 lata. Zalecamy jednak jak najszybsze zgłoszenie się do ubezpieczyciela.

Co powinno znajdować się w odwołaniu? Musisz wskazać swoje stanowisko, oraz właściwą kwotę odszkodowania. Najważniejsze jest jednak udokumentowanie roszczeń. Musisz zatem przedstawić odpowiednie dokumenty.

Jeżeli ubezpieczyciel wypłaci za niską kwotę za malowanie ścian, musisz dołączyć rachunki od firmy remontowej. Podobnie jest w przypadku uszkodzonych przedmiotów. W takim przypadku konieczna jest ekspertyza niezależnego rzeczoznawcy. W takim przypadku konieczne są dodatkowe wydatki.

Czy można tego uniknąć? Możesz zgłosić się do firmy odszkodowawczej. W takiej sytuacji to specjaliści na co dzień odszkodowaniami ocenią, jak duże są straty i jak wysokie powinno być odszkodowanie. Wystarczą tu jedynie dokumenty wystawione przez ubezpieczyciela - kosztorys i decyzja.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku... Helpfind - Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym? Jest kilka procedur, które musisz znać. Wtedy skutecznie uzyskasz wyższe odszkodowanie!

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku... Helpfind - Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku w pracy

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku w pracy

Wypadek w pracy jest trudną kwestią. Do zwolnienia lekarskiego i braku zarobków dochodzi jeszcze zmartwienie jak uzyskać odszkodowanie po wypadku...

Jak uzyskać odszkodowanie za kolizje... Helpfind - Jak uzyskać odszkodowanie za kolizje z dzikim zwierzęciem

Jak uzyskać odszkodowanie za kolizje z dzikim zwierzęciem

Czy można uzyskać odszkodowanie za kolizje po zderzeniu z dzikim zwierzęciem nie posiadając przy tym ubezpieczenia Autocasco? Zapewne wielu z...

Odszkodowanie za wypadek za granicą... Helpfind - Odszkodowanie

Odszkodowanie za wypadek za granicą. Jak uzyskać?

W każdym przypadku odszkodowanie należy się od Towarzystwa Ubezpieczeń, gdzie ubezpieczony był pojazd sprawcy wypadku. Jeśli pojazdu Ubezpieczony był w...