/

Samochód
Samochód zastępczy z AC – czy polisa gwarantuje pojazd?

Samochód zastępczy z AC – czy polisa gwarantuje pojazd?

Miłosz Marek

Miłosz Marek

26.04.2024

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Samochód zastępczy to w wielu przypadkach wybawienie po kolizji lub wypadku, w którym auto nie nadaje się do użytkowania bez niezbędnej wizyty w warsztacie. Poszkodowani mogą z niego skorzystać w ramach polisy OC, a co w przypadku, gdy zamierzamy skorzystać z ubezpieczenia autocasco? Tutaj sprawa nie zawsze jest prosta. Warto przygotować się, aby móc skorzystać z auta zastępczego.

Czy ubezpieczenie AC obejmuje samochód zastępczy?

Jeśli masz wykupione ubezpieczenie AC, nie musi to wcale oznaczać, że otrzymasz auto zastępcze na czas naprawy swojego samochodu. Wszystko uzależnione jest od firmy ubezpieczeniowej, wybranej polisy oraz od jej wariantu.

Zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), żeby zyskać pewność w kontekście możliwości skorzystania z samochodu zastępczego. Działanie zgodnie z własnym wyczuciem albo na bazie doświadczeń innych kierowców może skończyć się tym, że ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy za wypożyczenie pojazdu w ramach ubezpieczenia.

Jeśli jesteś poszkodowany, to w każdym przypadku przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy.

Wypowiedź eksperta

Przed decyzją o zakupie ubezpieczenia AC dokładnie zapoznaj się w OWU. Z racji tego, że nie ma obowiązku wykupienia go, pakiet ochrony różni się w zależności od firmy ubezpieczeniowej i jest pakietowane w różny sposób. Przed zawarciem polisy lepiej porozmawiać z agentem i upewnić się, w jakich sytuacjach i czy w ogóle dane towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje pojazd zastępczy na czas naprawy bądź też zakup nowego auta przy szkodzie całkowitej.

Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań w Helpfind

Komu i kiedy przysługuje samochód zastępczy z AC?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, komu przysługuje samochód zastępczy z AC. Pojazd nie jest zagwarantowany dla każdego posiadacza polisy. Aby otrzymać samochód zastępczy w ramach polisy AC, musimy zwrócić uwagę na pakiety, jakie oferują poszczególne firmy.

W wielu przypadkach firmy ubezpieczeniowe wprowadziły dodatkową kategorię produktu, która pozwoli otrzymać auto zastępcze na czas naprawy. Mowa o polisach assistance.

Podczas zakupu zwróć się do przedstawiciela o dokładne przedstawienie możliwości. Jeśli zależy Ci na otrzymaniu samochodu zastępczego w razie potrzeby, upewnij się, że wybrałeś odpowiedni pakiet. Warto sprawdzić, czy bardziej nie przyda Ci się ubezpieczenie assistance.

Wynajem samochodu zastępczego z AC – możliwości kierowcy

Radzimy, aby z auta zastępczego skorzystać dopiero po zgłoszeniu sprawy i rozmowie z przedstawicielem ubezpieczyciela, u którego wykupiono ubezpieczenie AC. W przypadku działania niezgodnego z OWU firma będzie miała pełne prawo odmówić wypłaty rekompensaty za wynajęty bez jej wiedzy samochód zastępczy.

W zależności od pakietu i firmy możliwe jest:

 • samodzielne wynajęcie samochodu zastępczego i zwrot kosztów przez firmę ubezpieczeniową,
 • przyjęcie proponowanego pojazdu zastępczego w warsztacie partnerskim lub od ubezpieczyciela.

Trzeba pamiętać także o ograniczonych możliwościach wynajmu konkretnych modeli samochodów zastępczych.

Jakie auto zastępcze przysługuje na czas naprawy pojazdu w ramach autocasco?

Musisz pamiętać, że wynajem samochodu zastępczego jest ściśle powiązany z pojazdem posiadanym na co dzień. Ubezpieczyciel nie dopuści do sytuacji, w której posiadacz polisy będzie chciał ją nadużyć, wypożyczając samochód o znacznie lepszych parametrach.

Firmy ubezpieczeniowe podzieliły samochody na klasy i segmenty, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z innej marki czy modelu, ale z zachowaniem podobnego standardu i komfortu jazdy jak przed zdarzeniem.

Niektóre firmy zastrzegają sobie, że niezależnie od segmentu posiadanego pojazdu, ubezpieczonemu przysługuje auto zastępcze z klasy nie wyższej niż np. "C".

Segmenty pojazdów oraz przykładowe modele

Segment / klasa autaPrzykładowy model samochodu
Klasa A - miejskie (mini)Volkswagen Up, Toyota Aygo, Skoda Citigo
Klasa B - małe Opel Corsa, Hyundai i20, Skoda Fabia, Toyota Yaris, Renault Clio, Skoda
Klasa C - kompaktowe (klasa niższa średnia)Audi A3, Opel Astra, Ford Focus, Toyota Auris, Skoda Octavia, Hyundai i30, Renault Megane 
Klasa D - klasa średnia (samochody rodzinne)Peugeot 508, Opel Insignia, Skoda SuperB, Volkswagen Passat, Mazda 6, Hyundai i40, Toyota Avensis, Renault Talisman, Ford Mondeo, KIA Optima
Klasa D Premium - klasa średnia premiumJaguar XE, Audi A4, Lexus 300t, BMW 3, Lexus IS200t, Infiniti Q50
Klasa E - klasa wyższaVolvo S90, BMW5, Mercedes Benz E, Jaguar XF, Audi A6
Klasa F - luksusowePorsche Panamera, Audi A8, BMW Serii 6 oraz 7, Mercedes Benz klasy S, Lexus LS
Klasa G - sportowePorsche 911, Audi TT, Mazda MX5, Nissan 350Z, BMW Z4
Klasa K - vanyCitroen Xsara Picasso, Ford C-Max, Seat Alhambra, Volkswagen Touran
CrossoverMini Cooper Countryman, Seat Arona, Toyota CH-R, Suzuki SX4 S-Cross, Peugeot 3008, Opel Mokka, Volkswagen T-Roc
SUV - sportowo-użytkoweKIA Sportage, Toyota RAV4, Jeep Renegate, Honda CR-V, Renault Kadjar
SUV Premium - sportowo-użytkowe premiumMercedes Benz GLC, Volvo XC60, BMW X3, Audi Q3
I - sportowo-terenowe premiumPorsche Cayenne, Lexus RX, Mercedes Benz GLE, Audi Q7, Jaguar F-Pace, Volvo XC90, BMW X5, BMW X6
M - dostawcze małeCitroen Berlingo, Renault Kangoo
N - dostawcze dużePeugeot Boxer, Fiat Ducato
R - 9 osoboweOpel Vivaro, Renault Traffic
Segmenty pojazdów oraz przykładowe modele

Samochód zastępczy z AC w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych

Samochód zastępczy z AC PZU

PZU na swojej stronie, na której można zakupić polisę AC, reklamuje pakiet jako możliwość ochrony przed kradzieżą, wandalizmem czy skutkami spowodowania kolizji. Czytamy, że w zależności od potrzeb można dostosować ubezpieczenie do potrzeb klienta.

W przypadku pojazdu zastępczego istotne są pakiety:

 • Auto Non Stop – gwarantuje odholowanie pojazdu, organizację naprawy oraz podstawienie samochodu zastępczego,
 • Auto zastępcze – zwraca koszt wynajmu samochodu zastępczego o podobnej klasie.

Samochód zastępczy z AC ERGO Hestia

ERGO Hestia ma trzy różne pakiety ubezpieczenia autocasco:

 • utrata pojazdu,
 • utrata i uszkodzenie pojazdu,
 • all risk.

W każdym z nich w zakresie ochrony ubezpieczeniowej znajduje się pojazd zastępczy po kradzieży samochodu albo wypłata środków. ERGO Hestia w dokumencie tłumaczącym różnice między wariantami ubezpieczenia nie przewiduje innej sytuacji, w której przyzna samochód zastępczy.

zakres ubezpieczenia AC ergo hestia

Warta samochód zastępczy z AC

Towarzystwo ubezpieczeniowe Warta ma w swojej ofercie dwa pakiety AC:

 • Autocasco Standard
 • Autocasco Komfort.

Sam pakiet AC nie gwarantuje pojazdu zastępczego, jednak ubezpieczyciel zaznacza w swojej ofercie, że w zależności od wybranego pakietu, dołączone jest również ubezpieczenie assistance.

Wariant AC Standard jest połączony z Assistance Standard. W tym przypadku samochód zastępczy po wypadku (gdy pojazd jest unieruchomiony), ani w innym przypadku nie przysługuje. Z kolei do Autocasco Komfort dołączony jest wariant Assistance Złoty, który daje możliwość skorzystania z pojazdu zastępczego po wypadku lub kradzieży. W obu przypadkach wypożyczenie trwa 5 dni.

LINK4 auto zastępcze z AC

Link4 rozgranicza ofertę polisy AC i ubezpieczenia assistance. Przy zakupie polisy AC kierowy nie przysługuje samochód zastępczy w ramach umowy. Firma oferuje trzy warianty ubezpieczenia assistance:

 • Auto Assistance,
 • Auto Assistance Plus,
 • Auto Assistance Komfort.

W pierwszym z nich oferowany jest bogaty wachlarz świadczeń, jednak nie ma w nich samochodu zastępczego. Dopiero w dwóch kolejnych ubezpieczyciel zagwarantuje pojazd w przypadku awarii, kradzieży czy wypadku.

Allianz auto zastępcze z AC

Decydując się na zakup ubezpieczenia autocasco w Allianz, mamy do wyboru 4 możliwe pakiety:

 • Komfort,
 • Plus,
 • Ekstra,
 • Max.

W zależności od wybranego wariantu, w pakiecie znajduje się również ubezpieczenie Assistance. Do wariantu komfort dołączony jest pakiet podstawowy assistance, natomiast do pozostałych – rozszerzony.

Samochód zastępczy dostępny jest w pakiecie rozszerzonym, a więc dotyczy wariantów autocasco: Plus, Ekstra oraz Max.

W takich przypadkach auto zastępcze z assistance przysługuje w razie awarii, zatankowania niewłaściwego paliwa, utraty kluczyka do pojazdu (do 4 dni 2 razy w okresie ubezpieczenia w każdym przypadku) oraz po wypadku, pęknięciu szybu, kradzieży całego lub części pojazdu oraz po aktach wandalizmu (do 6 dni).

Compensa auto zastępcze z AC

Compensa przygotowała dla swoich klientów trzy warianty ubezpieczenia autocasco:

 • wariant serwisowy,
 • wariant kosztorysowy,
 • wariant warsztat partnerski.

Ostatnia z wymienionych możliwości gwarantuje możliwość skorzystania z usługi "door to door". Pozwoli ona na otrzymanie auta zastępczego oraz transport pojazdu do warsztatu. Sama firma zajmie się także dostarczeniem zastępczego pojazdu do miejsca wskazanego przez klienta.

Ubezpieczenia AC a OC. Czym się różnią?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych mówi o tym, że każdy pojazd w Polsce musi być ubezpieczony. Do tego wystarczy polisa OC, z której w większości przypadków wypłacane jest odszkodowanie sprawcy kolizji.

Zakup polisy AC jest dobrowolny. Najczęściej jest wykorzystywana do likwidacji szkód, które powstały w ramach działalności nabywcy, bądź też niemożliwe jest stwierdzenie sprawcy szkody.

Ubezpieczyciele posiadają różne warianty ubezpieczeń autocasco, dlatego w interesie kupującego jest zapoznać się z ofertą przedstawioną przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

różnica między oc a ac

Najczęściej zadawane pytania

Czy szkoda z AC może być zaniżona?

Zaniżone odszkodowania z AC są tak samo powszechne, jak z OC. Kosztorys szkody rozliczanej z AC można przesłać do weryfikacji w Helpfind w taki sam sposób i odzyskać należne pieniądze.

Czy ubezpieczenie autocasco można kupić na dni?

Istnieje możliwość wykupu ubezpieczenia AC na kilka dni. Na rynku można znaleźć oferty, które trwają 30 dni.

Źródła:

ergohestia.pl

link4.pl

warta.pl

compensa.pl

allianz.pl

allianz.pl

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
ile dostanę odszkodowania za uszkodzony zderzak

14.06.2024

8 min

Uszkodzony zderzak odszkodowanie – ile z OC, bezpłatna wycena, możliwa dopłata

Ile może wynieść zaniżenie na uszkodzonym zderzaku? Odpowiedź Cię zaskoczy. Sprawdź i zgłoś się po dopłatę....

Samochód

Samochód zastępczy z AC, kiedy nie można się ubiegać

26.04.2024

13 min

Samochód zastępczy z AC – czy polisa gwarantuje pojazd?

Samochód zastępczy to w wielu przypadkach wybawienie po kolizji lub wypadku. Co w przypadku, gdy zamierzamy skorzystać z ubezpieczenia autocasco?...

Samochód

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy i komu przysługuje?

23.04.2024

11 min

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na co uważać

Samochód zastępczy z OC sprawcy to przywilej poszkodowanych. Dowiedz się, jak z niego skorzystać....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line