Twoje zobowiązanie wobec banku lub firmy pożyczkowej już dawno wygasło, ale mimo to nadal widnieje w rejestrze BIK? Masz prawo złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania Twoich danych.
Jaka jest podstawa prawna w zakresie przetwarzania danych w BIK?
Podstawą prawną w zakresie przetwarzania danych w BIK jest art. 105a prawa bankowego. W tym systemie znajdują się informacje dot. kredytów i pożyczek - zarówno tych spłaconych w terminie, jak i tych z opóźnieniami.
Przeczytaj także: Czyszczenie BIK - czyli jak odbudować wiarygodność kredytową?
Biuro Informacji Kredytowej jest administratorem tych danych, co oznacza że gromadzi je i w określonych przypadkach udostępnia innym podmiotom. Informacje, które trafiają do rejestru BIK pochodzą od banków, firm pożyczkowych lub SKOK-ów.
Jak usunąć dane z BIK?
Jeżeli chcesz usunąć swoje dane z systemu Biura Informacji Kredytowej, to musisz przygotować stosowne pismo i złożyć je w banku, który przekazał do BIK-u Twoje dane.
Nie kieruj zatem wniosku o wycofanie zgody na przetwarzanie danych bezpośrednio do BIK. Jako moderator tych danych, BIK może je edytować czy usunąć tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy wystąpi o to podmiot finansowy, który je wprowadził do rejestru.
Co powinien zawierać wniosek o wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania?
Taki wniosek, który należy złożyć w BIK powinien zawierać takie kluczowe elementy jak:
- dane osobowe wnioskodawcy,
- numer umowy o pożyczkę lub umowy kredytowej,
- informacje o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych,
- podstawę prawną i uzasadnienie wniosku.
Odpowiedź na takie pismo powinno przyjść w ciągu 30 dni od dnia jego dostarczenia.
W jakich celach BIK przetwarza Twoje dane?
Biuro Informacji Kredytowej przetwarza Twoje dane w następujących celach:
- realizacja czynności bankowych
Dane w systemie BIK są przetwarzane przede wszystkim w celu oceny zdolności kredytowej oraz analizy ryzyka kredytowego. Raport z BIK może być również przydatny, gdy starasz się o kredyt darmowy sankcja, czyli o zwrot kosztów kredytu za błędy w umowie, a masz zamknięty kredyt.
- analiza i statystyka
Wynikiem przetwarzania danych w celach analitycznych czy statystycznych nie są jednak dane osobowe. Ponadto takie dane nie mogą służyć za podstawę podejmowania decyzji o przyznaniu bądź nieprzyznaniu finansowania.
- metody wewnętrzne i inne
Dane zgodnie z art. 105a ust. 4 Prawa bankowego mogą być wykorzystywane do stosowania wewnętrznych metod oraz innych metod czy modeli.
- rozpatrywanie reklamacji i roszczeń
Przetwarzanie danych osobowych może się odbywać z uwagi na uzasadniony prawnie interes administratora, a takim jest rozpatrywanie reklamacji oraz obrona przed ewentualnymi roszczeniami.
Jakie dane są przetwarzane w BIK?
Biuro Informacji Kredytowej przetwarza Twoje dane w następującym zakresie:
- dane, które identyfikują Cię jako osobę: imię i nazwisko, nr PESEL, numer i seria dowodu tożsamości, nazwisko rodowe, imię ojca, imię matki i jej nazwisko panieńskie, obywatelstwo, data i miejsce urodzenia;
- dane kontaktowe: adres, numer telefonu;
- dane socjodemograficzne: dane dot. zatrudnienia, poziomu wykształcenia, dochodów, stanu cywilnego, liczebności gospodarstwa domowego, majątkowości małżonków;
- dane dot. kredytu: kwota oraz waluta zobowiązania, źródło finansowania, numer i stan rachunku, data zawarcia umowy kredytowej, cel kredytu, warunki finansowania, zabezpieczenie kredytu, przebieg realizacji zobowiązania, data zakończenia zobowiązania, przyczyny niezrealizowania zobowiązania bądź opóźnień, stan zadłużenia, informacja o konsumenckiej upadłości, decyzja o przyznaniu kredytu lub odmowie przyznania kredytu, dane dot. wniosków o kredyt.
Przez jaki okres są przetwarzane dane przez BIK?
To przez jaki okres są przetwarzane dane przez BIK zależy od tego, do jakich celów są lub będą wykorzystywane.
Cele związane z wykonywaniem czynności bankowych:
- przez okres trwania zobowiązania,
- po wygaśnięciu zobowiązania - jeśli wyrazisz na to zgodę lub po spełnieniu warunków - art. 105a ust. 3 Prawa bankowego, maksymalnie przez okres 5 lat po wygaśnięciu zobowiązania,
- dla zapytań kredytowych - przez okres do 5 lat od ich przekazania, dane te są udostępniane nie dłużej, niż przez 12 miesięcy od momentu ich przekazania.
Cele związane ze stosowaniem metod wewnętrznych itp. - art. 105a ust. 4 Prawa bankowego
W tym przypadku Twoje dane są przetwarzane przez cały okres kredytowania oraz przez 12 miesięcy po zakończeniu umowy.
Cele dot. przeprowadzania analiz oraz związanych z prowadzeniem statystyk
Dla celów statystycznych i analitycznych Twoje dane będą wykorzystywane przez okres obowiązywania umowy kredytowej oraz przez 12 lat - od momentu wygaśnięcia zobowiązania. W przypadku zapytań - maksymalnie przez 10 lat od chwili ich przekazania.
Cele związane z rozpatrywaniem reklamacji i roszczeń
Do takich celów dane są przetwarzane do dnia, w którym roszczenia wynikające z umowy lub z innego tytułu ulegną przedawnieniu.
Komu BIK udostępnia Twoje dane?
Biuro Informacji Kredytowej udostępnia Twoje dane podmiotom, które są do tego uprawnione na mocy aktualnych przepisów prawnych, m.in. wymienionych w art. 105 ust. 4 i 4d Prawa bankowego.
BIK udostępnia dane także w przypadku rejestru PESEL bądź Rejestru Dowodów Osobistych - w celu sprawdzenia, czy przekazywane dane osobowe są prawidłowe.
Dostęp do danych mogą mieć także inne podmioty, które współpracują z Biurem Informacji Kredytowej - jeżeli dany podmiot dysponuje Twoją zgodą. Ponadto dane mogą zostać przekazane tym podmiotom, które w imieniu BIK zajmują się przetwarzaniem danych np. dostawca usług informatycznych.
Podsumowanie:
- BIK może przetwarzać dane zgodnie z art. 105a prawa bankowego.
- Swoją zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać składając odpowiedni wniosek.
- Odpowiedź na złożone pismo powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni.
Agnieszka Książek
Redaktor
Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.
Poznajmy sięPoprzedni artykuł
Jak sprawdzić wysokość odszkodowania PZU?
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii29.11.2024
15 min
Doradca kredytowy – jak może Ci pomóc?
Doradca kredytowy udzieli Ci niezbędnego wsparcia. Sprawdź czy warto skorzystać z jego usług....
Finanse
28.11.2024
15 min
Odsetki od kredytu – ile naprawdę kosztuje pożyczanie pieniędzy?
Istnieją przypadki, w których bank oddaje zapłacone odsetki od kredytu. Sprawdź, czy kwalifikujesz się na zwrot....
Finanse
26.11.2024
18 min
Co to jest nadpłata kredytu – czy to się opłaca?
Nadpłata kredytu polega na wpłaceniu do banku więcej pieniędzy, niż przewiduje harmonogram spłaty kredytu. Dowiedz się jak zaoszczędzić dzięki wyższej...
Finanse
Uzyskaj dodatkowe środki za błędne zapisy w Twojej umowie
Analiza Twojej umowy kredytowej potrwa maksymalnie 3 dni!
Kredyty gotówkowe
Kredyty zaciągnięte po 17.01.2014 r.
Kwota do 255 550,00 PLN
11 miesięcy od zamknięcia kredytu
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line