Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy nie musi być zmartwieniem

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy? Należy Ci się więcej kasy!

Zaniżone odszkodowanie z OC to bolączka większości poszkodowanych kierowców. Na szczęście każdy i zawsze ma możliwość starania się o większe odszkodowanie. Co ważne osoba poszkodowana może również wystąpić o inne świadczenia należne jej jako pokrzywdzonemu. Wiele osób nie orientuje się dobrze w tematyce zagadnień prawnych i często zgadza się na najniższe kwoty proponowane im przez ubezpieczyciela. W tym artykule dowiesz się, jakie masz możliwości jako poszkodowany oraz jak szybko odzyskać należną kwotę bezsporną.

Wystąp o należne Ci odszkodowanie

Pisaliśmy już, czym są zbyt niskie odszkodowania z oc sprawcy - jest to powszechna praktyka podczas likwidacji szkody. Ubezpieczyciele wykorzystują fakt, że poszkodowani nie znają wszystkich swoich praw i nie wiedzą, w jaki sposób walczyć z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Również wykorzystywany jest fakt nieznajomości całej procedury i długi czas oczekiwania na decyzję ubezpieczyciela.

Duża ilość osób poszkodowanych nie wie, że nie musi się zgadzać na wszystkie rozwiązania proponowane przez ubezpieczyciela i po otrzymaniu od niego decyzji może się starać o więcej. Czas na zgłoszenie swojej szkody to aż 3 lata, ze statystyk wynika jednak, że większość poszkodowanych kierowców zgłasza się do swojego ubezpieczyciela w ciągu dwóch tygodni od powstałej szkody. Tymczasem ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowania z oc sprawcy w ciągu 30 dni.

Sprawdź kosztorys

Na samym początku powinniśmy sprawdzić nasz kosztorys, ponieważ to w nim znajdują się wszystkie informacje dotyczące naszego samochodu. Sprawdzenie kosztorysu nie jest bardzo trudne, jednakże konieczna jest wnikliwa analiza oraz zapoznanie się z symbolami, które są na nim wyszczególnione.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę czy ceny części oraz robocizny pokrywają się z tymi w lokalnych warsztatach. Mogą one się różnić w zależności od regionu, w jakim szkoda będzie naprawiana. Nie jest to skomplikowane - wystarczy sprawdzić cennik lokalnych warsztatów.

Inne stawki będą obowiązywać w większych miastach, inne w mniejszych miejscowościach, a całkiem odmienne np. w Warszawie. Musimy zwrócić większą uwagę na jakość zamontowanych części zamiennych, ponieważ to właśnie na nich warsztaty próbują zaoszczędzić i nie montują ich zgodnie z wytycznymi. Niekiedy ubezpieczyciel nie bierze tego pod uwagę i stosują stawki uśrednione, które nie mają odbicia w rzeczywistości.

W jednej ze swoich decyzji Sąd Najwyższy stwierdził, że stosowanie tańszych zamienników jest niezgodne z prawem i zabronił takiego procederu. Dając jasno do zrozumienia, że wyłącznie oryginały są w stanie zapewnić przywrócenie właściwości elementów, które uległy uszkodzeniu i ich prawidłowe funkcjonowanie podczas dalszej eksploatacji auta.

Zweryfikuj wymienione części

Części niepochodzące od producenta mogą być źle dobrane, wyprodukowane z nieodpowiednich materiałów. Zwiększa to pracochłonność naprawy, która i tak nie przywróci auta do jego poprzedniego stanu sprzed wypadku. Musisz uważać także na roboczogodziny, to kolejny punkt zaniżeń na kosztorysach, ponieważ prawie zawsze są one uśrednione i nie oddają prawdziwych cen, np.: w ASO.

Wtedy warto pokazać cennik z konkretnego warsztatu bądź poprosić pracujących tam mechaników o wycenę konkretnej naprawy. Osoba poszkodowana może odwołać się od niekorzystnej decyzji ubezpieczyciela, jeśli nie zgadza się na zaproponowaną przez niego kwotę. Ma na to 3 lata, jeśli natomiast czyn ten został zakwalifikowany jako przestępstwo, okres ten wynosi aż 20 lat. Przy sporządzaniu tego pisma pomocna będzie podstawowa znajomość prawa, tak aby móc wykorzystać stosowne zapisy w dokumencie odwołującym.

Należy wtedy udowodnić błąd Towarzystwa Ubezpieczeniowego, czyli oprzeć się na kosztorysach i opinii, najlepiej niezależnego rzeczoznawcy lub warsztatu samochodowego. Usługa taka niuestety nie jest bezpłatna. Warto jednak w nią zainwestować, ponieważ koszty z pewnością zwrócą się poszkodowanemu.

Gdzie najczęściej występuje zaniżenie w pojazdachźródło: materiały własne redakcji

Szkoda całkowita - jak ją stwierdzić i uzyskać więcej

Inaczej wygląda to w przypadku szkody całkowitej, gdzie zostają zawyżone koszty naprawy auta i uwzględniony zostaje całkowity koszt najdrobniejszych czynności i części. Sama wartość samochodu przed wypadkiem zostaje zaniżona, by później zawyżyć wartość wraku.

To dość częsty proceder stosowany przez ubezpieczyciela. W ten sposób odszkodowanie za samochód, który jeszcze nadawałby się do użytku, jest minimalne. Najbardziej w tym przypadku jest poszkodowany kierowca, który najwięcej na tym straci.

Przy szkodzie całkowitej musimy udowodnić cenę rynkową zarówno samochodu przed wypadkiem, jak i jego wraku. Tutaj pomocne są portale ogłoszeniowe i aukcyjne. Pokazując ogłoszenia z Twojej okolicy wykażesz, jaką cenę osiągają sprawne samochody takie sam jak Twój pojazd.

Jeżeli uda ci się sprzedać auto na aukcji, udowodnisz realną wartość samochodu. Możesz również zgłosić się do niezależnego rzeczoznawcy, który oceni wartość auta zarówno przed wypadkiem, jak i po nim. Wydana przez niego ekspertyza jest ważnym dowodem Twoich roszczeń.

Skompletuj niezbędne dokumenty

Poszkodowany kierowca musi posiadać wszystkie niezbędne dokumenty z początku sprawy- im ich więcej, tym lepiej dla poszkodowanego. Przygotowanie dokumentacji jest bardzo istotne- pokaże to, jak wyglądał cały proces- zaczynając od wyceny pojazdu, przez koszty naprawy autai samą wartość wraku.

Kierowca ma prawo żądać wglądu do całej dokumentacji. Skonsultowanie się z godnym zaufania warsztatem naprawczym będzie gwarancją wypłaty wyższego odszkodowania oraz sprawdzeniem, czy szkodę można faktycznie uznać za całkowitą. Jeśli okaże się, że wycena jest nieprawdziwa, wówczas można obciążyć ubezpieczyciela kosztami uzyskania opinii od niezależnego rzeczoznawcy. Skarga może zostać wniesiona także do Rzecznika Finansowego.

Osoba poszkodowana może się postarać o inne należne jej świadczenia, nawet jeśli otrzymała już wcześniejsze odszkodowanie. Należą do nich przede wszystkim:

 • zwrot kosztów wynajmu samochodu
 • odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu
 • zwrot kosztów holowania
 • odszkodowanie za inne szkody, np.: zniszczony telefon

Oprócz tego można wystąpić o zwrot kosztów leczenia, oraz o zadośćuczynienie, jeśli poszkodowany doznał urazu psychicznego.

Zaniżenia na najpopularniejszych markach pojazduźródło: materiały własne redakcji

Przypadki, gdy odszkodowanie może nie zostać wypłacone

Nie zapomnij o tym, że odszkodowanie może zostać pomniejszone, jeśli kierowca przyczynił się w jakimś stopniu do powstania wypadku. Ubezpieczyciele często doszukują się winy kierowcy czy też współpasażerów. Odszkodowanie nie zostanie wypłacone, gdy poszkodowany:

 • nie posiadał zapiętych pasów bezpieczeństwa
 • był pasażerem pojazdu, którego kierowca znajdował się pod wpływem alkoholu lub narkotyków
 • nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem
 • wtargnął na przejście dla pieszych bez zachowania szczególnej ostrożności przy jego przekraczaniu

W powyższych sytuacjach odszkodowanie z OC sprawcy może zostać pomniejszone o znaczne kwoty.

Nie należy zapomnieć o niezależnych doradcach i firmach odszkodowawczych, do których można się zwrócić i dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy. Po pierwsze, warto poznać prawdziwą wartość swojego pojazdu i wycenę strat.

Niezbędna pomoc specjalistów

Po drugie poznać dokładną wartość należnego odszkodowania i dowiedzieć się, jakie procedury obowiązują w ubieganiu się o pieniądze. Co ważne, w przypadku firm odszkodowawczych nie musisz wszystkiego robić sam. To pełnomocnik w Twoim imieniu będzie załatwiał wszystkie formalności. Jeżeli jest taka koniecznośc, będzie Cię reprezentował przed sądem.

O czym jeszcze musisz pamiętać, jako osoba poszkodowana? W pierwszej kolejności zawsze sprawdź kosztorys. Z naszych wyliczeń wynika, że jest on zaniżany w 89% przypadkach, znacznie obniżając kwotę wypłacanego odszkodowania. Możesz też starać się o inne świadczenia i to wciąż w ramach ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Gdy uznasz to za konieczne - odwołaj się. Jest to stosunkowo proste. Należy w odpowiedzi na decyzję ubezpieczyciela przesłać stosowne pismo. W nim powinny się znaleźć:

 • Twoje stanowisko
 • właściwa kwota odszkodowania
 • uzasadnienie proponowanej kwoty
 • dodatkowe dokumenty, np.: niezależny kosztorys czy też wycena warsztatu, które również są uzasadnieniem roszczeń.

W przypadku, jeśli Twoje działania są bezskuteczne możesz skierować sprawę do sądu, lub zgłosić się do firmy odszkodowawczej, która odzyska należne Tobie pieniądze. Pamiętaj też, że jedynie ugoda zamyka drogę do dalszych starań o wyższe świadczenia. Warto starać się o dodatkowe świadczenia i dopłatę, ponieważ masz prawo do pokrycia wszystkich strat, a ubezpieczyciel nie może odmówić.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.42

Czytaj także

Zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy... Helpfind - Zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy.

Zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy. Jest możliwość odwołania?

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel przyzna zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy? Czy można odwołać się od tej decyzji? Jakie kroki podjąć...

Odszkodowania komunikacyjne uzyskaj więcej z... Helpfind - Odszkodowania komunikacyjne uzyskaj więcej z OC sprawcy

Odszkodowania komunikacyjne uzyskaj więcej z OC sprawcy

W przypadku poszkodowanego kierowcy może się on starać o odszkodowania komunikacyjne. Wszystkie koszty zostaną pokryte z OC sprawcy zdarzenia.

Uszczerbek na zdrowiu a wysokość... Helpfind - Uszczerbek na zdrowiu a wysokość odszkodowania - jak wywalczyć więcej?

Uszczerbek na zdrowiu a wysokość odszkodowania - jak wywalczyć więcej?

Uszczerbek na zdrowiu może mieć wpływ na wysokość otrzymanego odszkodowania. W zależności od stopnia obrażeń ciała poszkodowanemu będą przysługiwać należne...

Odszkodowanie za śmierć w wypadku... Helpfind - Odszkodowanie za śmierć w wypadku

Odszkodowanie za śmierć w wypadku - dzięki zmianam uzyskasz więcej

Odszkodowanie za śmierć w wypadku komunikacyjnym jest dla rodziny przeżyciem traumatycznym i powoduje szereg konsekwencji natury emocjonalnej, jak i materialnej....