Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy nie musi być zmartwieniem

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy? Należy Ci się więcej kasy!

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy to bolączka większości poszkodowanych kierowców. Na szczęście każdy i zawsze ma możliwość starania się o większe odszkodowanie. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Nieraz pisaliśmy o zaniżonych odszkodowaniach. Jest to powszechna praktyka wszystkich Towarzystw Ubezpieczeniowych. Wykorzystują oni fakt, że poszkodowani nie znaają wszystkich swoich praw. Najczęściej też nie wiedzą oni jak i na jakiej podstawie starać się o wyższe odszkodowanie. Pamiętaj, że nie musisz się godzić na takie praktyki. Nawet po otrzymaniu odszkodowania wciąż możesz zyskać więcej. Masz bowiem aż 3 lata na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela. 

Sprawdź kosztorys

Sprawdzanie kosztorysu jest bardzo proste. Wystarczy jego wnikliwa analiza. Należy sprawdzić, czy ceny części oraz robocizny pokrywają się z tymi w lokalnych warsztatach. W przypadku części zwróć uwagę, czy nie pojawiają się symbole oznaczające części zamienne. Jeżeli w Twoim samochodzie zamontowane są części oryginalne - ubezpieczyciel powinien także uwzględnić części oryginalne w kosztorysie. 

Warto także zwrócić uwagę na ceny robocizny. Zazwyczaj są one uśrednione, zatem nie oddają prawdziwych cen, np: w ASO. Warto wówczas pokazać cennik z konkretnego warsztatu, bądź poprosić pracujących tam mechaników o wycenę konkretnej naprawy.

Otrzymanie wyższego odszkodowania w takim przypadku nie jest trudne. Wystarczy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. W Twoim samochodzie znajdują się nowe i oryginalne części? masz prawo ubiegać się o wycenę uwzględniającą ten fakt.

Wykaż wartość samochodu

Zupełnie inne problemy rodzi szkoda całkowita. Tutaj zawyża się koszty naprawy i uwzględnia koszt najdrobniejszych czynności i części. Jednocześnie zaniża się wartość samochodu przed wypadkiem, a zawyża wartość wraku. W ten sposób odszkodowanie za samochód, który jeszcze nadawałby się do użytku, jest minimalne.

Co należy zrobić, aby uzyskać odszkodowanie właściwej wysokości? Tym razem musisz udowodnić cenę rynkową zarówno samochodu przed wypadkiem, jak i jego wraku. Tutaj pomocne są portale ogłoszeniowe i aukcyjne. Pokazując ogłoszenia z Twojej okolicy wykażesz, jaką cenę osiągają sprawne samochody takie sam jak Twój pojazd. Jeżeli uda ci się sprzedać auto na aukcji, udowodnisz realną wartość samochodu. Możesz również zgłosić się do niezależnego rzeczoznawcy, który oceni wartość auta zarówno pzred wypadkiem, jak i po nim. Wydana pzrez niego ekspertyza jest ważnym dowodem Twoich roszczeń. 

Staraj się o dodatkowe świadczenia

Nawet jeżeli otrzymałeś odszkodowanie na podstawie prawidłowego kosztorysu, wciąż możesz starać się o dodatkowe środki. Są to:

  • zwrot kosztów wynajmu samochodu

  • odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu

  • zwrot kosztów holowania

  • odszkodowanie za inne szkody, np: zniszczony telefon        

Możesz również starać się o zwrot kosztów leczenia, a także zadośćuczynienie, gdy doznałeś urazu psychicznego.  

Niezależni doradcy

Warto zwrócić się także do niezależnych kosztorysantów  i firm odszkodowawczych. Dzięki temu dowiesz się kilku istotnych rzeczy. Po pierwsze, poznasz prawdziwą wartość swojego samochodu, a także wycenę strat. Po drugie poznasz dokładną wartość należnego Ci odszkodowania. dowiesz się także, jakie procedury obowiązują w ubieganiu się o pieniądze. Co ważne, w przypadku firm odszkodowawczych nie musisz wszystkiego robić sam. To pełnomocnik w Twoim imieniu będzie załatwiał wszystkie formalności.

O czym więc musisz pamiętać przy zaniżonym odszkodowaniu? Zawsze dokładnie sprawdzaj kosztorys. Możesz też starać się o inne świadczenia i to wciąż w ramach ubezpieczenia OC sprawcy.  Gdy uznasz to za konieczne - odwołuj się. Jest to stosunkowo proste. Należy w odpowiedzi na decyzję ubezpieczyciela przesłać stosowne pismo. W nim powinny się znaleźć:

  • Twoje stanowisko
  • właściwa kwota odszkodowania
  • uzasadnienie proponowanej kwoty
  • dodatkowe dokumenty, np.: niezależny kosztorys lub wycena warsztatu, które również są uzasadnieniem roszczeń

Jeżeli Twoje działania są bezskuteczne, zwróć się do sądu, lub firmy odszkodowawczej. Pamiętaj też, że jedynie ugoda zamyka drogę do dalszych starań o wyższe świadczenia.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.50

bezpłatny przewodnik

Przewodnik

Dochodzenie odszkodowań

pobierz
za darmo

Przewodnik