Zaniżone odszkodowanie z oc. Sposoby na otrzymanie więcej pieniędzy

Zaniżone odszkodowanie z OC.

4 sposoby na otrzymanie wyższej kwoty

Zaniżone odszkodowanie z oc stało się powszechnym problemem. Czy trzeba zgadzać się propozycją ubezpieczyciela? Jak dalej postępować w takiej sytuacji. Dzisiaj kilka rad na temat tego, jak otrzymać wyższe odszkodowanie.

Dostajesz pismo od ubezpieczyciela i już się cieszysz, że będziesz mógł naprawić swój samochód. Albo podreperować zdrowie przy pomocy znanego lekarza. Niestety, okazuje się, że przyznane Tobie odszkodowanie w żaden sposób nie pokryje kosztów naprawy, czy leczenia. Większość poszkodowanych postanawia się poddać, bo nie widzą innej możliwości. Tymczasem jest ich kilka.

Pismo z odwołaniem

Podstawowym sposobem na otrzymanie większego odszkodowania jest odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela. Wystarczy odpowiedzieć na pismo wysłane z Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Jak należy to zrobić? Przede wszystkim musisz wykazać, że kwota odszkodowania zaproponowana przez ubezpieczyciela nie wystarczy na naprawę Twojego samochodu. Następnie powinieneś zaproponować własną kwotę. Możesz przedstawić wycenę niezależnego rzeczoznawcy albo powołać się na cenniki lokalnych warsztatów. Spróbuj także odwołać się do konkretnych przepisów. Wtedy ubezpieczycielowi trudniej będzie podważyć Twoje stanowisko. Jeżeli uzna on Twoje racje - uzyskasz wyższe odszkodowanie.

Skarga do Rzecznika Ubezpieczonych

Zdarza się jednak, że wymiana pism z ubezpieczycielem nie przynosi większych rezultatów. Warto wtedy zgłosić się do Rzecznika Finansowego. Rozpatruje on każde pismo. Następnie analizuje sprawę i zgłasza się do ubezpieczyciela. Ten może przychylić się do stanowiska rzecznika, ale w rzeczywistości nie ma takiej formalnej konieczności.

Jeśli więc ta możliwość zostanie wyczerpana, możesz poprosić o mediacje. Tutaj już Towarzystwo Ubezpieczeniowe musi zgodzić się na rozmowy. Dzięki temu obie strony mają szansę na wzajemne zrozumienie i wypracowanie wygodnego rozwiązania. Dla Ciebie oznacza to najczęściej wyższe odszkodowanie i ugodę.

Pozew sądowy

Do sądu najczęściej zgłaszają się osoby, które całkowicie wyczerpały poprzednie możliwości i wciąż nie otrzymały większych pieniędzy. Formalnie nie ma takiego wymogu. Możesz założyć sprawę w momencie, gdy ubezpieczalnia odrzuca Twoje odwołanie.

Wszelkie koszty związane ze sprawą sądową w tym przypadku ponosi Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Nie musisz więc obawiać się, że poniesiesz dodatkowe koszty. Musisz jednak odpowiednio sporządzić pozew, tak aby nie został odrzucony z powodów formalnych. W każdym pozwie powinny znaleźć się:

  • Twoje dane

  • Dane ubezpieczyciela

  • Twoje roszczenia, czyli kwota odszkodowania, jakiej się domagasz

  • Dokumenty potwierdzające zasadność pozwu, np: notatka policyjna, niezależna ekspertyza itp.

  • Oznaczenie sądu, do którego składasz pozew, a także listę załączników.

Twój pozew powinien zostać napisany na formularzu, który jest dostępny w każdym sądzie lub na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Do którego sądu powinieneś złożyć pozew? W tym przypadku jest to Sąd Rejonowy właściwy dla Twojej miejscowości, czy też dzielnicy. Możesz również złożyć pozew właściwy dla rejonu, w którym znajduje się siedziba ubezpieczyciela. Złożenie pozwu do niewłaściwego sądu nie dyskwalifikuje Cię. Dokumenty są przesyłane we właściwe miejsce, o czym zostajesz pisemnie powiadomiony.

Sądy od kilku lat są znacznie bardziej przychylne poszkodowanym niż ubezpieczalniom. Oznacza to, że masz szansę na znacznie wyższe odszkodowanie niż w przypadku drogi przedsądowej.Dodatkowo możesz ubiegać się o odsetki za czas, w którym wyjaśnianio, czy zaniżone odszkodowanie z oc ma miejsce.

Wniosek do firmy odszkodowawczej

Możesz także uniknąć wszystkich powyższych kroków. Wystarczy, że powierzysz swoją sprawę firmie odszkodowawczej. Możesz to zrobić:

  • bezpośrednio po wypadku. Wtedy firma odszkodowawcza za Ciebie zajmie się zgłoszeniem szkody i zaangażuje się w jej likwidację

  • po otrzymaniu niesatysfakcjonującej decyzji ubezpieczyciela

  • po utrzymaniu się decyzji mimo Twojego odwołania.

Firma tego typu zatrudnia zwykle sztab specjalistów, którzy dokładnie badają każdą sprawę. W ten sposób są w stanie znaleźć każdą okoliczność, która sprawi, że Twoje odszkodowanie stanie się wyższe. Często też proponuje dodatkowe świadczenia, o których zwykle poszkodowani nie wiedzą. To również zwiększa ogólną sumę odszkodowania.  Tutaj również nie musisz obawiać się o dodatkowe koszty. Tego typu firmy, w tym Helpfind.pl działają na zasadzie “Nie wygrasz - nie płacisz”. To oznacza, że prowizja pobierana jest dopiero po wypłacie odszkodowania. Kwoty odszkodowań wywalczonych tą drogą są co najmniej dwukrotnie wyższe niż w przypadku standardowej procedury.

Jak zauważyłeś, masz kilka dróg prowadzących do wyższego odszkodowania. Kolejne ścieżki mogą się nawzajem uzupełniać. Kolejne rozwiązania różnią się od siebie czasem dochodzenia, efektywnością i niekiedy wysokością odszkodowania. Zawsze wybieraj rozwiązanie, które najlepiej jest dopasowane do Twoich oczekiwań.

 
Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.40

bezpłatny przewodnik

Przewodnik

Dochodzenie odszkodowań

pobierz
za darmo

Przewodnik