/

Urazy
Złamanie kości śródstopia – odszkodowanie

Złamanie kości śródstopia – odszkodowanie

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

03.11.2022

Złamanie kości śródstopia może być dla Ciebie bardzo uciążliwe, a być może nawet uniemożliwia Ci wykonywanie pracy. Objawy w postaci silnych dolegliwości bólowych również nie ułatwiają sprawy. Jeżeli doznałeś tego złamania na skutek wypadku, to należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Dowiedz się, jak je uzyskać w możliwie najwyższej kwocie.

Co należy się osobie poszkodowanej po złamaniu kości śródstopia?

Złamania kości śródstopia mogą mieć różne objawy, ale najczęściej występują one w postaci silnych dolegliwości bólowych przy ruszaniu palcami lub przy poruszaniu się.

Co możesz uzyskać z OC sprawcy, jeżeli doznałeś złamania kości śródstopia?

 • zadośćuczynienie za doznane krzywdy
 • pokrycie kosztów leczenia (hospitalizacja i rehabilitacja)
 • pokrycie kosztów zakupu medykamentów i specjalistycznego sprzętu
 • pokrycie kosztów dojazdu do szpitali i innych placówek medycznych
 • rentę wyrównawczą, jeżeli utraciłeś zdolności do wykonywania pracy zarobkowej

Świadczenia z NNW

Możesz też starać o świadczenia z nieobowiązkowego ubezpieczenia NNW. Mogą one obejmować pokrycie kosztów związanych z leczeniem i jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, jednak ich wysokość i szczegółowy zakres zależy od ogólnych warunków ubezpieczenia.

Pamiętaj, że nie możesz się starać jednocześnie o odszkodowanie z OC sprawcy i z NNW.

W jaki sposób można uzyskać należne zadośćuczynienie i odszkodowanie za złamanie kości śródstopia?

Teoretycznie nie powinieneś mieć większych problemów z uzyskaniem odszkodowania za złamaną kość śródstopia. Nie jest to bardzo poważny uraz, a zatem kwota odszkodowania też nie będzie bardzo wysoka.

W praktyce jednak wygląda to tak, że ubezpieczyciele trywializują takie złamania i zaniżają odszkodowanie albo w ogóle odmawiają wypłacenia jakichkolwiek pieniędzy. W takiej sytuacji trudno będzie Ci uzyskać możliwie najwyższe świadczenia, bo każde kolejne odwołanie działa na Twoją niekorzyść. Najskuteczniejsze będzie uzyskanie świadczeń od razu, kiedy uraz jeszcze się nie zagoił.

W taki sposób uzyskasz wszystkie należne pieniądze, ale potrzebna Ci będzie pomoc profesjonalistów w dziedzinie prawa odszkodowawczego. Na ogół masz dwie opcje, które różnią się od siebie głównie sposobem rozliczania się za swoje usługi.

Pierwsza opcja to kancelaria odszkodowawcza. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z jej usług, zyskasz pewność, że nie zapłacisz za świadczone usługi, jeżeli kancelaria nie wygra Twojej sprawy. Jest to uczciwe podejście do rozliczenia, które z pewnością docenisz jako osoba poszkodowana. Możesz się skupić na leczeniu i rehabilitacji, nie martwiąc się o opłacanie firmy, która zajmuje się Twoją sprawą.

Druga opcja to kancelaria adwokacka lub radcowska. Adwokat będzie wymagać od Ciebie wynagrodzenia za każdą godzinę swojej pracy, a także dodatkowej opłaty w przypadku wygrania Twojej sprawy. Z pewnością usługa takiego specjalisty również będzie profesjonalna i skuteczna, ale jednak jest związana z podjęciem jakiegoś ryzyka.

WAŻNE! Na dochodzenie roszczeń masz tylko 3 lata od momentu poznania sprawcy wypadku lub 20 lat od momentu zdarzenia, jeżeli sprawca dopuścił się zbrodni lub występku.

Helpfind pomaga osobom poszkodowanym uzyskać należne świadczenia

Jako kancelaria odszkodowawcza oferujemy pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Jeżeli doznałeś złamania kości śródstopia w wyniku wypadku, to zgłoś do nas swoją sprawę. Nasz zespół podejmie się bezpłatnej analizy, dzięki której dowiesz się, czy należy Ci się odszkodowanie.

Zespół naszych ekspertów postara się w każdy możliwy sposób, aby pomóc Ci uzyskać odszkodowania w możliwie najwyższej kwocie.

Często zdarza się, że orzecznik sądowy zaniża stopień uszczerbku na zdrowiu, dlatego nasza kancelaria może wnioskować o przydzielenie innego biegłego, zwiększając stopień stałego uszczerbku na zdrowiu, który został wcześniej orzeczony. Doświadczenie i wiedza naszych ekspertów zapewnia najwyższe szanse na sukces w Twojej sprawie.

złamana 5 kość śródstopia

Wysokość odszkodowania za złamanie v kości śródstopia

Okoliczności przyznawania zadośćuczynienia obejmują dosyć szeroki zakres, bo ubezpieczyciele i sądy biorą pod uwagę:

 • czas trwania urazu w obrębie kości śródstopia
 • trwałość lub długotrwałość urazu
 • Twój wiek jako osoby poszkodowanej
 • Twoja sytuacja życiowa w obliczu skutków wypadku

Powyższe okoliczności mają bardzo duży wpływ na wysokość zadośćuczynienia. Bardzo istotne jest też to, jaką wartość procentowego uszczerbku na zdrowiu orzeknie Ci biegły. Do wyznaczania tej wartości służy m.in. tabela uszczerbku na zdrowiu z Obwieszczenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 stycznia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Wysokość uszczerbku na zdrowiu w przypadku złamania kości śródstopia i innych kości stopy

1. Złamanie kości piętowej lub skokowej ze zniekształceniem, wyraźnym przemieszczeniem i innymi zmianami

 • małego stopnia: 5–15%
 • dużego stopnia, w zależności od stopnia powikłań: 15–30%

2. Utracenie kości skokowej lub piętowej – 40%

3. Uszkodzenie kości stępu ze zniekształceniem, przemieszczeniem i innymi zmianami

 • małego stopnia: 5–10%
 • dużego stopnia, w zależności od stopnia zaburzeń czynnościowych: 10–20%

4. Złamanie kości śródstopia ze zniekształceniem i przemieszczeniem:

 • złamanie V lub I kości ze znacznym przemieszczeniem: 5–15%
 • złamanie IV kości śródstopia prawego lub lewego, III lub II kości śródstopia: 3–10%
 • złamanie minimum trzech kości śródstopia: 10–20%

5. Złamanie kości śródstopia z zapaleniem kości, przetokami troficznymi zmianami wtórnymi lub ze zmianami neurologicznymi ocenia się według wartości z punktu 4, zwiększając tym samym stopień uszczerbku na zdrowiu w wartości: 1–10%

6. Inne uszkodzenie stopy z pozostawieniem zmian bliznowatych i zniekształcających: 1–15%

7. Całkowita utrata stopy: 50%

8. Utrata stopy do stawu Choparta: 40%

9. Utrata stopy do stawu Lisfranca: 35%

10. Utrata stopy w pobliżu kości śródstopia, w oparciu o cechy kikuta i rozległość utraty przedstopia: 20–30%

Rodzaje złamań kości śródstopia

Złamanie zmęczeniowe odszkodowanie

Zmęczeniowe złamanie kości śródstopia powstanie wtedy, kiedy zbyt mocno obciążysz swoją kończynę. Odszkodowanie z tego tytułu możesz uzyskać z ubezpieczenia NNW, jeżeli je wykupiłeś.

Złamanie urazowe

Jeżeli doznałeś złamania kości śródstopia w wypadku, to prawdopodobnie jest to złamanie urazowe. Aby do niego doszło, musi zadziałać duża siła, właśnie taka jak ta, z którą możesz mieć do czynienia podczas wypadku.

Złamanie Jonesa

Jeżeli krzywo ustawisz stopę, to możesz wtedy spowodować złamanie Jonesa. Jest to specyficzny rodzaj złamania V kości śródstopia. Po takim urazie prawdopodobnie będziesz musiał poddać się leczeniu operacyjnemu, które polega na zespoleniu kości przy pomocy śruby. Możliwy jest brak zrostu kostnego i odnowienie się urazu.

Złamanie awulsyjne

Do złamania awulsyjnego dochodzi wskutek napięcia mięśni w sposób nagły. Takie działanie powoduje, że mięśnie mogą się na moment stać twardsze niż kość, co może doprowadzić do oderwania się ich struktur od tejże kości. Bardzo często złamanie awulsyjne pojawia się u osób, które nagle przerwały intensywny bieg.

Powrót do pracy po złamaniu kości śródstopia

Ile zwolnienia po złamaniu kości śródstopia? Jest to uzależnione od rozległości urazu, jego rodzaju, a także od przebiegu leczenia i rehabilitacji. Prawdopodobnie wrócisz do pracy po czasie od 6 do 20 tygodni.

Po 2–3 dniach od wystąpienia urazu lekarze założą Ci szynę gipsową, a później zastąpią ją pełnym gipsem. Zrost kości osiągniesz prawdopodobnie po 6 tygodniach, dlatego unieruchomienie stosuje się w większości przypadków właśnie przez taki okres.

Później rozpocznie proces rehabilitacji, po której Twoja stopa wróci do pełnej sprawności, ale czas trwania takiej rehabilitacji może być bardzo różny. Jest to uzależnione od Twoich możliwości i chęci.

Objawy złamania kości śródstopia

Objawy takiego urazu mogą być różne, co jest uzależnione od rodzaju danego złamania, ale do najbardziej typowych należą:

 • silne bóle powstałe w wyniku nieprawidłowego postawienia stopy
 • ból w bocznej stronie stopy przy złamaniu V kości śródstopia
 • fizycznym następstwem uszkodzenia kości śródstopia może być także utrudniony ruch palcami
 • możesz nie być w stanie przejść dłuższego dystansu bez odczuwania dyskomfortu
 • ból, który występuje tylko i wyłącznie przy obciążeniu stopy

Leczenie złamania kości śródstopia

W przypadku każdego rodzaju złamania stopy niezbędne jest unieruchomienie jej poprzez założenie odpowiedniego gipsu lub innego narzędzia na poziomie stawu skokowego. Jeżeli Twoje złamanie nie jest niestabilne, to leczenie będzie miało charakter typowo zachowawczy. Jeśli doznałeś złamania z przemieszczeniem, to będziesz musiał poddać się operacji.

Leczenie awulsyjnego złamania V kości śródstopia to w większości przypadków proces, który trwa około 8 tygodni, o ile nie doszło do bardzo dużego przemieszczenia. Wtedy wiąże się to z koniecznością zastosowania nastawienia i zespolenia.

Złamanie kości śródstopia bez gipsu

Możesz skorzystać z alternatywy dla opatrunku gipsowego. Do wyboru jest orteza i specjalny utwardzony but (złamanie awulsyjne). Dzięki takiemu obuwiu codzienne poruszanie się będzie dla Ciebie znacznie łatwiejsze.

Niektóre z tych butów i ortez mają specjalną powłokę, która zapobiega nadmiernemu poceniu się, a także są zapinane na rzepy, co znacząco ułatwia proces zakładania i zdejmowania ortezy.

Przykładowa sytuacja z orzecznictwa sądowego

Poniższe informacje pochodzą z wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 11 marca 2015 r. (I C 962/13)

Powód jechał motocyklem i został zmuszony do skręcenia w lewo oraz zjechania na pobocze. Było to spowodowane tym, że do ruchu włączyła się kobieta kierująca samochodem i nie ustąpiła pierwszeństwa powodowi.

Motocyklista upadł podczas wykonywania manewru i doznał stłuczenia lewej stopy, a także wieloodłamowego złamania główki i podstawy I kości śródstopia lewego oraz złamania podgłowowego II i III kości śródstopia. Kości zrosły się prawidłowo, ale wystąpiła jałowa martwica trzeszczki I kości śródstopia. Motocyklista odczuwa bóle podczas chodzenia i noszenia ciężkich przedmiotów.Dodatkowo u powoda wystąpiły też zaburzenia nerwicowe (przeczytaj więcej: zadośćuczynienie za rozstrój zdrowia psychicznego).

Mężczyzna otrzymał 5 215,39 zł tytułem zwrotu kosztów dojazdu do placówek medycznych, a także zadośćuczynienie w wysokości 12 000 zł, które wypłacił mu ubezpieczyciel sprawcy. Sąd uznał, że kwotą adekwatną będzie 40 000 zł (a uszczerbek na zdrowiu został ustalony na 10%) i taką sumę zasądził na rzecz powoda.

Podsumowanie

 • Zadośćuczynienie i odszkodowanie za takie złamanie mogą być wypłacone w wysokiej kwocie, ale warto uzyskać profesjonalną pomoc w tej sprawie od firmy Helpfind.
 • Powrót do pracy po takim złamaniu następuje zazwyczaj po czasie od 6 do 20 tygodni, w zależności od rodzaju złamania i stopnia jego skomplikowania, a także w zależności od przebiegu leczenia i rehabilitacji.
 • Największe zadośćuczynienie można dostać za złamania V i I kości stopy, ponieważ zazwyczaj takie złamania są najpoważniejsze w skutkach i najtrudniejsze do wyleczenia.

FAQ

Od czego będzie zależeć wysokość mojego odszkodowania?

Wysokość odszkodowania zależeć będzie od wysokości poniesionych przez Ciebie kosztów, a zadośćuczynienie od stopnia długotrwałego uszczerbku na zdrowiu i wpływu urazu na Twoją sytuację życiową.

Czy samodzielnie uzyskam wysokie odszkodowanie?

Nie, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci wysokiego odszkodowania, jeżeli nie skorzystasz z pomocy profesjonalistów.

Czy złamanie kości śródstopia zawsze wymaga leczenia operacyjnego?

Nie, leczenie operacyjne stosuje się głównie w przypadku typu Jonesa.

Źródła

Kodeks cywilny

Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 stycznia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
krus odszkodowania cennik

31.05.2023

9 min

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....

Urazy

zadośćuczynienie z oc sprawcy

21.04.2023

13 min

Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....

Urazy

firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania

03.04.2023

11 min

Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....

Urazy

empty_placeholder

Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line