/

Finanse
Ugoda z bankiem Santander Consumer – czy warto zastosować ugodę frankową

Ugoda z bankiem Santander Consumer – czy warto zastosować ugodę frankową

  • Sądy w sprawach o kredyt frankowy stają po stronie kredytobiorcy. Banki próbują zabezpieczyć się przed procesami i proponują ugody

  • Santander Consumer Bank nie oferuje ponadprzeciętnych warunków próbując zawrzeć ugodę frankową ze swoimi klientami

  • Nie musisz korzystać z warunków ugody, które przedstawił bank

Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ugód frankowych

Santander Consumer Bank ugody frankowe – co trzeba wiedzieć?

Bank Consumer Bank zgłosił się do Ciebie w sprawie Twojego kredytu frankowego i proponuje ugodę? Na pierwszy rzut oka ta propozycja może być interesująca, jednak warto zastanowić się nieco dłużej nad ofertą, którą przedstawia bank.

W rzeczywistości propozycję ugody otrzymują klienci, którzy mają największą szansę na uzyskanie znacznie większej kwoty, jeśli zdecydują się na skierowanie sprawy na drogę sądową. Inicjatywa banku ma na celu ograniczenie strat po stronie instytucji finansowej. Jeśli kredytobiorca zdecyduje się na wniesienie pozwu i wygra sprawę, wówczas otrzyma nie tylko większą kwotę niż proponował bank, ale również sąd zobowiąże bank do opłacenia kosztów procesowych.

Ugoda z bankiem Santander Consumer – jak działa?

Ugoda z bankiem w sprawie kredytu frankowego w zdecydowanej większości jest propozycją ze strony instytucji finansowej.

W przypadku Santander Consumer Bank to możliwość przewalutowania kredytu, w której proponowany jest kurs ściśle powiązany z saldem kredytu do spłacenia i saldem spłaty w momencie, gdyby od samego początku spłacany byłby w polskiej walucie.

Santander nie narzuca opcji – można wybrać zarówno stałe oprocentowanie (w okresie 5 lat), jak i zmienną stopę procentową.

Bank Santander Consumer robi wszystko, żeby jak najbardziej uprościć proces zawierania ugody. Nie trzeba nawet pojawiać się w siedzibie firmy, żeby złożyć niezbędne dokumenty.

W efekcie złożenia wniosku o zawarcie ugody z Santander Consumer Bank, kredytobiorca straci możliwość ubiegania się o dochodzenie swoich roszczeń. Nie będzie możliwe skuteczne pozwanie banku o unieważnienie umowy frankowej.

Znacznie bardziej korzystne jest postanowienie unieważnienia umowy o kredyt frankowy, jednak aby je otrzymać musi pozwać Santander Consumer Bank.

Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ugód frankowych

Czy warto zawrzeć ugodę z bankiem w kredycie frankowym?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna, bo sprawy klientów są różne.

Polecamy zapoznać się z kalkulatorem frankowym, który łatwo i szybko pozwoli poznać korzyści płynące z trzech rozwiązań – zawarcia ugody sądowej, odfrankowienia kredytu i unieważniana umowy kredytowej.

Mając trzy kwoty i porównując je z ofertą przesłaną przez Santander Consumer Bank, klient banku ma pełny ogląd sytuacji i widzi, która z przedstawionych możliwości jest dla niego najkorzystniejsza.

Doświadczenie pokazuje, że ugoda proponowana przez bank jest zwykle najmniej korzystną opcją dla kredytobiorcy. Ugoda to zrzeczenie się części swoich przywilejów, zarówno przez bank, jak i klienta. Zawarcie ugody skutkuje zamknięciem możliwości dochodzenia roszczeń przez klienta na dalszym etapie prowadzenia umowy, a samo przewalutowanie kredytu frankowego zdecydowanie nie rozwiązuje problemu wysokich kosztów w sprawach frankowych.

Pozwy przeciw Santander Consumer Bank

Do prawomocnego unieważnienia umowy frankowej niezbędny jest sąd okręgowy oraz opcjonalnie sąd apelacyjny, których wyroki wykażą niedozwolone postanowienia umowne.

Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem sprawy frankowe przebiegają po myśli kredytobiorców, co przyznali sami przedstawiciele Santander Consumer Bank w jednym z wywiadów, natomiast aby uzyskać lepsze propozycje ugodowe, należy udać się do sądu, gdzie sprawa będzie trwała przynajmniej dwa lata.

Długość całego procesu nie jest ściśle związana z konkretnym bankiem przeciw któremu występujemy na drogę sądową, a ogólnym czasem trwania spraw frankowych w polskich sądach.

Ugoda z Santander Consumer Bank – kto ze stron skorzysta bardziej?

Czy podpisanie ugody jest korzystne dla kredytobiorcy?

Tak i nie – sytuacja nie jest jednoznaczna. Z jednej strony klient banku zmniejsza raty swojej pożyczki i odzyskuje część nadpłaconej kwoty. Nie trzeba ponosić kosztów zatrudnienia prawnika lub radcy prawnego oraz oszczędza się czas na rozprawy sądowe. Otrzymana od banku kwota w ramach ugody będzie jedynie ułamkiem tego, co może zyskać kredytobiorca, kiedy skieruje i wygra sprawę w sądzie.

Jeśli kredytobiorca wstrzyma się z pozwaniem banku w sprawie i świadomie zawarta zostanie ugoda frankowa, wówczas bezpowrotnie traci szansę na roszczenie swoich praw w sądzie. Umowa kredytu nie zostanie unieważniona.

W takich przypadkach, przy licznych, korzystnych wyrokach sądów i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na ugodzie zdecydowanie bardziej korzysta bank. Unika kosztów sądowych i zwrotu kosztów obsługi kredytu.

Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ugód frankowych

Santander Consumer Bank ugoda kredyt frankowy – jak możesz działać? Alternatywne rozwiązania

Nie ma obowiązku zajmowania się kredytem frankowym, jednak nieskorzystanie z takiej możliwości to dobrowolne godzenie się na wyższe raty i działanie na własną niekorzyść.

Jeśli nie interesuje Cię skorzystanie z propozycji ugodowych, możesz pozwać bank. Stawką sprawy przeciwko Santander Consumer Bank będzie unieważnienie umowy o kredyt frankowy. Jeśli sąd przychyli się do wniosku kredytobiorcy, wówczas otrzyma on bardzo korzystne warunki. W związku z unieważnieniem umowy będzie musiał spłacić jedynie kapitał początkowy pożyczki, czyli ograniczy się do oddania wyłącznie salda kredytu.

Możliwe jest również zawarcie ugody sądowej. To rodzaj kompromisu, na który już zdecydowała się część frankowiczów. Obie strony zgadzają się na pewne ustępstwa, jednak przy udziale sądu klient Santander Consumer Bank otrzyma zdecydowanie większą kwotę niż ta, którą bank proponuje kredytobiorcom, kiedy wychodzi z własną inicjatywą.

Szybkim i wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z cesji wierzytelności. Na jej podstawie posiadający umowę o kredyt frankowy może przekazać swoje prawa do ubiegania się o unieważnienie kredytu. Wówczas to wyspecjalizowana w działaniach na rzecz kredytobiorców firma zajmie się całym prawnym aspektem sprawy po tym, jak wcześniej ustali kwotę, jaką należy zapłacić kredytobiorcy.

Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ugód frankowych
bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe

Rozpoczynamy procedurę

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, odszkodowanie za szkody osobowe będziemy musieli uzyskać od ubezpieczyciela, co może potrwać

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
jak sprawdzać klauzle w umowach kredytowych

28.05.2024

9 min

Klauzule i warunki umowy kredytowej – na co zwrócić uwagę, jakie są konsekwencje

Sprawdź, jakie błędy najczęściej występują w umowach kredytowych. Jeśli powstały z winy banku, masz szansę na spory zysk....

Finanse

unieważnienie umowy kredytowej kiedy można

24.05.2024

10 min

Odstąpienie od umowy kredytowej – jak to zrobić, kto się kwalifikuje

Kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej bez podawania powodu. Zobacz, co musisz zrobić, żeby anulować kredyt....

Finanse

darmowy kredyt warunki

23.05.2024

11 min

Darmowy kredyt – kto go otrzyma, jakie są warunki

Pomożemy bezpłatnie sprawdzić, czy możesz darmowy kredyt można zastosować dla Twojej pożyczki...

Finanse

empty_placeholder

Unieważnienie umowy kredytowej w CHF

Sprawdzimy, która oferta kancelarii frankowych będzie dla Ciebie najlepsza.

Porównanie aż 120 kancelarii frankowych

Oszacowanie salda po odfrankowieniu

Oszacowanie salda po unieważnieniu umowy

Droga sądowa to nawet pięciokrotnie większy zysk niż ugoda

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line