/

Finanse
Kredyt we frankach

Kredyt we frankach

 • Bezpłatnie sprawdzamy wysokości nadpłaconych rat

 • Zmniejszamy wysokość zadłużenia

 • Zatrzymujemy bieg przedawnienia

 • Oferujemy fachową pomoc prawną

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w 2008 roku wartość kredytów we frankach na polskim rynku wynosiła około 56 miliardów złotych. O ile w latach 2003-2014, kredyty frankowe były nie tylko popularne, ale i opłacalne dla kredytobiorców.

Wszystko zmieniło się w 2015 roku, kiedy to Szwajcarski bank narodowy podjął decyzję o uwolnieniu ceny franka szwajcarskiego, przez co kredyty, które zaciągali Polacy, stały się horrendalnie drogie – złoty, w ciągu kilku godzin od tej decyzji, stracił kilkadziesiąt procent, a cena za 1 CHF wynosiła prawie 5 złotych.

Niestety, taki stan rzeczy utrzymuje się do dziś, przez co tzw. frankowicze, mają ogromne problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Jeśli jesteś jednym z nich, wyślij nam swoją dokumentację kredytową do bezpłatnej analizy, po której dowiesz się, co możesz zrobić ze swoim zobowiązaniem.

Zwrot nadpłaconych rat kredytu we frankach – kto może się starać?

O zwrot pieniędzy może starać się kredytobiorca, który:

 • Zaciągnął kredyt hipoteczny denominowany lub indeksowany we franku szwajcarskim.

 • Spłaca zobowiązanie lub już je spłacił.

 • Posiada w umowie kredytu zapisy niedozwolone.

 • Zgłosił się o zwrot części środków nie później niż 10 lat od wpłacenia ostatniej raty.

 • Nie zawarł ugody z bankiem.

Sprawdź, jaką kwotę możesz odzyskać

Kredyty frankowe a klauzule niedozwolone w umowach

Co do zasady, pożyczki zaciągane przez frankowiczów, nie były kredytami walutowymi – banki udzielały najczęściej dwóch rodzajów zobowiązań:

 1. indeksowany – kwota kredytu wyrażona jest w złotówkach, a kredytobiorca dowiaduje się dokładnie, jaka będzie rata pożyczki w dniu jej spłaty (przelicza się tę kwotę na franka szwajcarskiego, po kursie z danego dnia),
 2. denominowanych – szacunkowa kwota kredytu wyrażana jest we frankach szwajcarskich, mimo tego, że wniosek o przyznanie pożyczki i spłata rat wyrażana jest w złotówkach, podobnie jak łączna kwota kredytu. Wszystkie te kwoty, przelicza się na CHF, po kursie ustalonym przez bank.

Na szczęście dla kredytobiorców, w umowach kredytów frankowych występuje sporo zapisów, niezgodnych z obowiązującym stanem prawnym lub występują w nich błędy oraz klauzule abuzywne (czyli takie, na które konsument nie miał kompletnie wpływu), rażąco godzące w interes klienta i uderzające w jego finanse.

Sprawdź, jaką kwotę możesz odzyskać

Dzięki temu kredytobiorcy mogą ubiegać się o unieważnienie umowy kredytu lub „odfrankowienie” pożyczki, czyli stwierdzenie nieważności klauzuli indeksacyjnej, która stanowi o przeliczeniu salda kredytu na franka szwajcarskiego według kursu ustalonego przez bank, przez co często dochodzi do nadpłaty kredytu, którą można odzyskać na drodze sądowej.

Jak widać, kredyty frankowe również podlegają zwrotowi kosztów, których kwota nierzadko sięga kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli chcesz sprawdzić, czy w twojej umowie o kredyt we frankach występują błędy, wyślij nam dokumentację do bezpłatnej analizy!

Kredyt we frankach a ugoda z bankiem – tylko na tym stracisz!

Od 15 czerwca 2023 roku, banki podjęły intensywne działania, dążące do podpisania ugody z jak największą ilością frankowiczów. Wynika to z faktu wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dwóch wyroków. Oba stanowią, że bankom nie należy się wynagrodzenie za udostępnianie i korzystanie z kapitału.

Niestety, podpisanie ugody jest korzystne tylko i wyłącznie dla banku, głównie poprzez przewalutowanie kredytu frankowego na polski złoty. Problem tkwi w warunkach nowego zobowiązania – oprocentowanie jest bardzo wysokie i całkowicie zależne od współczynnika WIBOR, a dodatkowo często dochodzi do doliczenia różnych dodatkowych kosztów, sztucznie podwyższających kwotę do spłaty.

Wyślij umowę kredytu do bezpłatnej analizy!

Przykładem takiego kosztu jest niedopłata, czyli kwota, którą wyliczana poprzez porównanie wysokości raty kredytu we CHF i nowej raty w PLN. Różnica między nimi jest doliczana do salda konsumenta, przez co jest on zmuszony spłacić o wiele wyższą kwotę.

Jeśli zamierzasz podpisać ugodę z bankiem, sprawdź, jakie masz inne możliwości. Ugoda, z punktu widzenia kredytobiorcy jest kompletnie nieopłacalna, ponieważ zdecydowanie zwiększa kwotę do spłaty. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług jednej z kancelarii prawnych, specjalizujących się w sprawach kredytu we frankach i złożenie pozwu przeciw bankowi.

Kredyty frankowe – jak uzyskać zwrot nadpłaconych rat lub unieważnić umowę?

Samodzielna walka z bankiem o odfrankowienie lub unieważnienie umowy kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich jest możliwa, lecz procesy sądowe mogą trwać po kilka lat, a kredytobiorca nie ma pewności czy wygra sprawę. Z tego względu, warto rozpatrzyć oferty różnych kancelarii prawnych, które specjalizują się w sprawach dotyczących kredytów frankowych. Jak działają takie firmy?

Po darmowej analizie umowy kredytowej oraz pozostałej argumentacji, prawnicy (w imieniu swojego klienta), podejmują negocjacje z bankiem, w celu polubownego rozwiązania problemu. Niestety, banki odrzucają wszelkie propozycje i reklamacje, co niejako wymusza na kancelarii skierowanie sprawy do sądu, podczas której prawnicy pełnią rolę pełnomocników kredytobiorcy.

Unieważnij swoją umowę kredytu we frankach

Jeśli zdecydowałeś, że przekażesz swoją sprawę do firmy prawniczej, nie musisz martwić się pisaniem pozwów czy pism do banku, w którym zaciągnąłeś kredyt – to zadanie kancelarii.

Twoim jedynym obowiązkiem jest przesłanie pełnej umowy kredytu wraz ze wszystkimi aneksami, które otrzymałeś od banku. Dzięki temu prawnicy są w stanie stwierdzić, czy bank nie popełnił błędów np. przy ustalaniu wysokości raty, a następnie przygotować odpowiednią dokumentację, w celu walki o Twoje pieniądze.

FAQ

Czym jest kredyt we frankach?

Kredyty frankowe były bardzo popularną formą pożyczek w latach 2003-2013, głównie ze względu na atrakcyjne warunki, zwłaszcza w porównaniu z ówczesnymi kredytami hipotecznymi w złotówkach.

Co ważne, kredyty we frankach nie były klasyfikowane jako pożyczki walutowe, ale jako kredyty indeksowane (kredytobiorca dowiadywał się o wysokości raty, w dniu jej spłaty) lub denominowanych (bank przelicza kwotę raty z PLN na CHF).

Czy warto podpisać ugodę z bankiem?

Zdecydowanie nie! Kredytodawca, przygotowując propozycję ugody w sprawie kredytu we frankach, kieruje się głównie swoim dobrem. Sprawia to, że dla pożyczkobiorcy, zaakceptowanie i podpisanie ugody, kończy się zazwyczaj znacznymi stratami finansowymi.

Czy samodzielna walka z kredytodawcą w sądzie ma szanse powodzenia?

Teoretycznie, każdy kredytobiorca, który ma kredyt frankowy, ma prawo samodzielnie podjąć walkę z bankiem, choć są to sprawy bardzo trudne do wygrania. Dążenie do odzyskania określonej kwoty ze spłaconego już kredytu, lub unieważnienia umowy kredytowej z kancelarią prawną, ma o wiele większe szanse powodzenia, niż w przypadku prowadzenia sprawy samodzielnie.
bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe

Rozpoczynamy procedurę

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, odszkodowanie za szkody osobowe będziemy musieli uzyskać od ubezpieczyciela, co może potrwać

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
jak sprawdzać klauzle w umowach kredytowych

28.05.2024

9 min

Klauzule i warunki umowy kredytowej – na co zwrócić uwagę, jakie są konsekwencje

Sprawdź, jakie błędy najczęściej występują w umowach kredytowych. Jeśli powstały z winy banku, masz szansę na spory zysk....

Finanse

unieważnienie umowy kredytowej kiedy można

24.05.2024

10 min

Odstąpienie od umowy kredytowej – jak to zrobić, kto się kwalifikuje

Kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej bez podawania powodu. Zobacz, co musisz zrobić, żeby anulować kredyt....

Finanse

darmowy kredyt warunki

23.05.2024

11 min

Darmowy kredyt – kto go otrzyma, jakie są warunki

Pomożemy bezpłatnie sprawdzić, czy możesz darmowy kredyt można zastosować dla Twojej pożyczki...

Finanse

empty_placeholder

Unieważnienie umowy kredytowej w CHF

Sprawdzimy, która oferta kancelarii frankowych będzie dla Ciebie najlepsza.

Porównanie aż 120 kancelarii frankowych

Oszacowanie salda po odfrankowieniu

Oszacowanie salda po unieważnieniu umowy

Droga sądowa to nawet pięciokrotnie większy zysk niż ugoda

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line