
Zaniżone odszkodowanie OC
Zaniżenie odszkodowania OC to problem, z którym spotyka się większość poszkodowanych
Zgłoś się do nas, a bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę
Współpraca z nami to gwarancja otrzymania dopłaty, bez konieczności zwrotu środków, nawet wtedy, gdy przegramy sprawę z ubezpieczycielem
Zaniżone odszkodowanie – kiedy zgłosić się po dopłatę?
Zaniżone odszkodowanie OC to bardzo częsty problem, z którym borykają się poszkodowani. Występuje w przypadku, gdy ubezpieczyciel wypłaci zbyt małą kwotę w stosunku do sumy środków na naprawę pojazdu po zdarzeniu.
– Z zaniżeniem odszkodowań spotyka się bardzo wielu kierowców. Analizy kosztorysów naprawy samochodu naszych klientów wykazują, że zaniżenia odszkodowań dotyczą około 90% spraw, które do nas trafiają. Niestety, wielu poszkodowanych nie ma pojęcia, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe stosują różne sztuczki, mające na celu zaniżenie odszkodowania.
– Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań w firmie Helpfind.
O dopłatę do odszkodowania można się starać, gdy:
- nie zawarłeś ugody z ubezpieczycielem,
- otrzymałeś bezsporną część odszkodowania lub ubezpieczyciel wydał już decyzję o przyznaniu określonej kwoty,
- od czasu wypłaty odszkodowania nie minęło więcej niż 3 lata (jeśli zdarzenie było efektem przestępstwa – 20 lat)
- ubezpieczyciel uznał szkodę całkowitą,
- nie skorzystałeś z warsztatowej metody likwidacji szkody.
Jak starać się o wyższe odszkodowanie?
O wyższe odszkodowanie można starać się poprzez złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Wówczas należy złożyć stosowny wniosek w towarzystwie, w którym sprawca ma wykupione ubezpieczenie komunikacyjne.
W przypadku zaniżonego odszkodowania można interweniować także w KNF oraz u Rzecznika Finansowego. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak złożenie pozwu we właściwym sądzie.
Jakie mogą być przyczyny zaniżenia odszkodowania?
Zaniżone odszkodowanie jest zwykle spowodowane przez nieprawidłowo sporządzony kosztorys naprawy samochodu. Rzeczoznawcy samochodowi, którzy przygotowują ten dokument, bardzo często stosują kilka prostych, ale bardzo skutecznych rozwiązań.
Ich efektem jest wypłata zbyt niskiego świadczenia, przez co naprawa auta może być utrudniona.
Jednym z tych rozwiązań jest pominięcie niektórych uszkodzeń, powstałych w trakcie zdarzenia. Inną przyczyną zaniżenia kosztorysu naprawy pojazdu jest zastosowanie tanich zamienników, zamiast części oryginalnych.
Inną przyczyną zaniżonego odszkodowania OC jest obniżenie kosztu roboczogodziny pracy mechanika samochodowego. Rzeczoznawcy uśredniają stawki za pracę mechaników, lub zakładają, że naprawa elementów samochodu potrwa krócej, niż w rzeczywistości.
W niektórych przypadkach ubezpieczyciele uznają, że naprawa pojazdu jest nieopłacalna, a koszt, jaki trzeba ponieść, może przekroczyć wartość samochodu sprzed zdarzenia. Analizy spraw, które trafiają do naszej firmy, wykazują, że większość orzeczeń o szkodzie całkowitej jest bezpodstawna.
Chcę odebrać dopłatę do zaniżonego odszkodowaniaUbezpieczyciele bardzo często starają się podnieść uznanie przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody. Powoduje to oczywiście znaczne zaniżenie odszkodowania z OC. Kwestia ta, uregulowana jest prawnie – artykuł 362 kodeksu cywilnego, stanowi, że:
Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.
Zaniżone odszkodowanie OC odwołanie – jakie dokumenty są potrzebne, by otrzymać się o dopłatę?
Przygotowując reklamację od decyzji ubezpieczyciela i zaniżonego odszkodowania z OC sprawcy, poszkodowany musi dostarczyć sporo dokumentów, które można podzielić na trzy kategorie:

- Dokumenty związane z wypadkiem – np. notatka policyjna z miejsca zdarzenia lub oświadczenie sprawcy kolizji. Bardzo przydatnym dowodem, podważającym decyzję ubezpieczyciela o wypłacie odszkodowania z OC sprawcy wypadku są fotografie z miejsca zdarzenia oraz zapis filmu z wideorejestratora.
- Dokumenty od ubezpieczyciela, zawierające zaniżenie – czyli wszelkie decyzje ubezpieczyciela, a także kosztorys naprawy samochodu.
- Dokumenty potwierdzające zaniżenie odszkodowania – do tej grupy dokumentów należy zaliczyć wszelkie ekspertyzy niezależnych rzeczoznawców, którzy dokonali oględzin pojazdu i na ich podstawie przygotowali kosztorys. Dodatkowym potwierdzeniem zaniżenia odszkodowania OC są wszelkie faktury i rachunki, związane z naprawą auta, np. za skorzystanie z usług mechaników, czy zakup części zamiennych.
Zaniżone odszkodowanie – odwołanie od decyzji czy pomoc zewnętrznej firmy?
Samodzielne ubieganie się o dopłatę do zaniżonego odszkodowania OC jest trudnym zadaniem. Wymaga spełnienia wielu formalności, a w niektórych przypadkach skierowania sprawy na drogę sądową. Dodatkowo poszkodowany nie ma żadnej pewności, że otrzyma jakiekolwiek pieniądze.
Alternatywą dla samodzielnego ubiegania się o dodatkowe środki do zaniżonego odszkodowania OC jest skorzystanie z usług firmy Helpfind! Oferujemy bezpłatną analizę Twojej sprawy, a jeśli okaże się, że należy Ci się dopłata – propozycję sprzedaży szkody OC.
Chcę uzyskać dopłatę do zbyt niskiego odszkodowaniaTo rozwiązanie ma kilka plusów:
- po pierwsze, poszkodowany ma pewność, że otrzyma dopłatę do zaniżonego odszkodowania,
- po drugie – przygotowując umowę sprzedaży szkody, dajemy Ci pisemną gwarancję, że nawet w przypadku przegrania sprawy z ubezpieczycielem, nie wrócimy z żądaniem zwrotu pieniędzy,
- po trzecie – możesz zaoszczędzić sporo nerwów i czasu. To my przygotowujemy wszystkie odwołania oraz załatwiamy formalności.
Podsumowanie:
O dopłatę do zbyt niskiej kwoty odszkodowania, mogą starać się wszyscy poszkodowani, którzy potrafią udowodnić, że ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie z OC.
Zaniżone odszkodowanie OC odwołanie można złożyć w ciągu 3 lat od otrzymania decyzji ubezpieczyciela. By to zrobić, należy przygotować odwołanie i wysłać je na adres korespondencyjny ubezpieczyciela. Warto pamiętać, że samo złożenie dokumentu nie gwarantuje otrzymania dodatkowych środków.
Zaniżone odszkodowanie OC jest wynikiem stosowania różnych sztuczek przez rzeczoznawców, którzy przygotowują kosztorysy naprawy samochodu.
Jeśli nie chcesz samodzielnie odwoływać się od zaniżonego odszkodowania, możesz skorzystać z usług firmy Helpfind i odebrać pieniądze już 5 dni po podpisaniu umowy!

Jak to działa?
Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind
Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować
Czekasz na kontakt z naszym doradcą
Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze
Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów
Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe
Rozpoczynamy procedurę
W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, odszkodowanie za szkody osobowe będziemy musieli uzyskać od ubezpieczyciela, co może potrwać
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii27.11.2023
15 min
Pozew o odszkodowanie za uszkodzony samochód – czy warto?
Masz uszkodzony samochód i chcesz złożyć pozew? Sprawdź, jak go przygotować i dowiedz się, czy warto się tego podejmować....
Samochód
10.11.2023
11 min
Odstąpienie od umowy kupna samochodu – kiedy można to zrobić?
Odstąpienie od umowy kupna samochodu to możliwość, która przysługuje praktycznie każdemu kupującemu. Dowiedz się, kiedy i jak możesz to zrobić!...
Samochód
09.11.2023
7 min
BLS - czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?
BLS to program umożliwiający poszkodowanym kierowcom skorzystanie z usług swojego ubezpieczyciela zamiast ubezpieczyciela sprawcy po wypadku lub koliz...
Samochód
Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu
Bezpłatna analiza dokumentacji
Brak opłat wstępnych
Jesteśmy niezależnym ekspertem
Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line