Umowa kupna sprzedaży samochodu

Dokumenty do pobrania

Mówi się, że kierowca jest zadowolony ze swojego samochodu dwa razy: podczas jego zakupu i jego sprzedaży. W obu przypadkach kierowca musi sporządzić odpowiedni dokument, który będzie potwierdzeniem dokonania transakcji.

Umowa kupna musi być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas sporządzania takiej umowy. Przygotowaliśmy również gotowe szablony dokumentu do pobrania – oczywiście bezpłatnie. Umowa jest dostępna w trzech różnych formatach, przygotowanych do druku.

Umowa kupna sprzedaży samochodu – pobierz wzór dokumentu pdf
Wybierz format umowy do pobrania

Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu

Kupno samochodu to ważna decyzja

Umowa kupna auta to bardzo popularny dokument. W 2016 roku zostało sprowadzonych do kraju około milion używanych pojazdów. To przekłada się na setki tysięcy dokonanych transakcji kupna i sprzedaży samochodu. Sporządzenie takiej umowy nie musi być skomplikowane i sprowadza się do przepisania najistotniejszych informacji na temat przedmiotu transakcji. Niestety, najczęściej przy prostych czynnościach, najłatwiej o popełnienie błędu. Nierzadko zdarza się, że umowa sprzedaży sporządzana jest pośpiesznie, również na masce rzeczonego auta. Taki zakup może wiązać się z przykrymi konsekwencjami dla nabywcy, dlatego warto dokładnie czytać i skrupulatnie wypełniać dokument. Umowa jest wiążąca dla obu stron, dlatego nieprawidłowe jej sporządzenie, może przyczynić się do poważnych problemów w przyszłości.

O czym musisz pamiętać kupując samochód?

Zazwyczaj umowa kupna samochodu rozpoczyna się od sekcji danych osobowych sprzedającego i kupującego pojazd. Pamiętaj, aby czytelnie i bezbłędnie przepisać te dane. Jeżeli pamiętasz większość swoich danych osobowych i wpisujesz je z pamięci – dla pewności sprawdź ich poprawność z posiadanym dokumentem. Równie ważna będzie data sporządzenia dokumentu. Nie zgadzaj się na zawieranie umowy bez wpisania daty jej podpisania.

Bardzo łatwo o błąd podczas wpisywania numeru nadwozia pojazdu – VIN (z ang. Vehicle Identification Number). Składa się on z 17 znaków, jest on zapisany w dowodzie rejestracyjnym oraz na elementach nadwozia np. podszybiu czy dolnych częściach słupka. Przyszły właściciel auta powinien dodatkowo zweryfikować ten numer, porównując wersję zapisaną w dowodzie rejestracyjnym z tą wybitą na nadwoziu. Oczywiście powinny być identyczne. Jeżeli cały numer lub jego część jest niewidoczna, zatarta lub w jakikolwiek inny sposób uniemożliwia poprawne odczytanie – warto dopytać sprzedającego o możliwą przyczynę. Mogło zdarzyć się, że numer VIN został zniszczony w wyniku korozji lub naprawy blacharskiej, wtedy obecny właściciel samochodu powinien wnieść o nadanie nowego numeru identyfikacyjnego.

Obowiązki nabywcy samochodu

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Umowa kupna sprzedaży jasno wskazuje na osobę odpowiedzialną za opłacenie podatku. Najczęściej jest nim nabywca samochodu. Wysokość takiej opłaty to 2% wartości rynkowej pojazdu. Należy przy tym zaznaczyć, że wartość rynkowa auta nie musi być ceną, jaka zawarta jest na umowie kupna sprzedaży samochodu. Wpłaty na konto urzędu skarbowego należy dokonać w terminie 14 dni od chwili zakupu pojazdu.

Rejestracja pojazdu

W większości przypadków nabywca auta będzie musiał dokonać przerejestrowania samochodu lub pierwszej rejestracji. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej sytuacji, umowa kupna samochodu będzie wymagana przez Wydział Komunikacji. Ponadto nabywca musi przygotować dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny (z wpisem o aktualnym badaniu technicznym, stwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu). Nabywca na wizytę w Wydziale Komunikacji ma 30 dni od daty spisania umowy.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Nabywca pojazdu ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczeniowej OC lub jej przedłużenia u obecnego ubezpieczyciela, w ciągu 30 dni od chwili sporządzenia umowy. Jeżeli pojazd nie był wcześniej ubezpieczony – kupujący musi zawrzeć polisę OC już od pierwszego dnia posiadania pojazdu.

Niekiedy przydatna może być polisa krótkoterminowa np. na miesiąc, jednak możliwość jej wykupienia jest ograniczona tylko do niektórych przypadków:

  • jeżeli pojazd zarejestrowany jest czasowo;
  • jeżeli pojazd został świeżo sprowadzony z zagranicy;
  • jeżeli ubezpieczenie dotyczy pojazdu wolnobieżnego (co nie dotyczy pojazdów rolniczych, wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym);
  • jeżeli ubezpieczenie dotyczy auta historycznego.

Na co zwrócić uwagę wypełniając dokument?

  1. Zweryfikuj poprawność wpisanych danych osobowych
  2. Sprawdź, czy numer VIN w dowodzie rejestracyjnym, zgadza się z tym wybitym na nadwoziu
  3. Pamiętaj, aby wpisać datę, kiedy została sporządzona umowa
  4. Dokładnie sprawdź stan techniczny auta przed podpisaniem umowy

Sporządzanie umowy w kilku krokach

Sprawdź

stan techniczny samochodu

Sprawdź

dokumenty auta

Sporządź

umowę

Potrzebujesz pomocy

przy wypełnieniu dokumentów?

Zadzwoń po bezpłatną poradę 616 350 050 lub wyślij do nas wiadomość

czytaj więcej »
bezpłatny przewodnik

Przewodnik

Wyższe Odszkodowanie

pobierz
za darmo

Przewodnik