Umowa kupna sprzedaży samochodu

Dokumenty do pobrania

Mówi się, że kierowca jest zadowolony ze swojego samochodu dwa razy: podczas podpisania umowy jego zakupu i jego sprzedaży. W obu przypadkach kierowca musi sporządzić odpowiedni dokument, który będzie potwierdzeniem dokonania transakcji.

Umowa kupna musi być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas sporządzania takiej umowy. Przygotowaliśmy również gotowe szablony dokumentu – oczywiście bezpłatnie. Umowa jest dostępna w trzech różnych formatach, przygotowanych do druku.

Umowa kupna sprzedaży samochodu – pobierz darmowy wzór

Kupno samochodu to ważna decyzja

Umowa kupna sprzedaży auta to bardzo popularny dokument. W 2016 roku zostało sprowadzonych do kraju około milion używanych pojazdów. Można więc przeliczyć to na setki tysięcy dokonanych transakcji kupna i sprzedaży samochodu. Sporządzenie takiej umowy nie musi być skomplikowane i sprowadza się do przepisania najistotniejszych informacji na temat przedmiotu transakcji.

Niestety, najczęściej przy prostych czynnościach, najłatwiej o popełnienie błędu. Nierzadko można zauważyć, że umowa sprzedaży sporządzana jest pośpiesznie, również na masce rzeczonego auta. Taki zakup może spowodować spore problemy dla nabywcy, dlatego warto dokładnie czytać i skrupulatnie wypełniać dokument. Umowa jest wiążąca dla obu stron, dlatego nieprawidłowe jej sporządzenie, może mieć fatalne skutki w przyszłości.

O czym musisz pamiętać, co powinna zawierać umowa?

Zazwyczaj umowa kupna-sprzedaży samochodu rozpoczyna się od sekcji danych osobowych sprzedającego i kupującego pojazd. Pamiętaj, aby czytelnie i bezbłędnie przepisać te dane. Jeżeli pamiętasz większość swoich danych osobowych i wpisujesz je z pamięci – dla pewności sprawdź ich poprawność z posiadanym dokumentem. Równie ważna będzie data sporządzenia dokumentu. Jeżeli sprzedawca nalega aby wpisać inną datę sprzedaży niż ta faktyczna, stanowczo tego odmów. Nigdy nie wiesz na 100% jaka była historia pojazdu i możesz mieć przez to poważne kłopoty prawne.

Bardzo łatwo o błąd podczas wpisywania numeru nadwozia pojazdu – VIN (z ang. Vehicle Identification Number). Liczy on 17 znaków i jest on zapisany w dowodzie rejestracyjnym oraz na elementach nadwozia np. podszybiu czy dolnych częściach słupka. Przyszły właściciel auta powinien dodatkowo zweryfikować ten numer, porównując wersję zapisaną w dowodzie rejestracyjnym z tą wybitą na nadwoziu.

Oczywiście powinny być identyczne. Jeżeli cały numer czy jego część nie jest widoczna, zatarta albo w jakikolwiek inny sposób uniemożliwia poprawne odczytanie – warto dopytać sprzedającego o możliwą przyczynę. W przypadku, gdy numer VIN został zniszczony w wyniku stanu technicznego, korozji albo naprawy blacharskiej, wtedy obecny właściciel samochodu powinien wnieść o nadanie nowego numeru identyfikacyjnego.

Obowiązki nabywcy samochodu

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Umowa kupna sprzedaży jasno wskazuje na osobę odpowiedzialną za opłacenie podatku. Najczęściej jest nim nabywca samochodu. Wysokość takiej opłaty to 2% wartości rynkowej pojazdu. Należy przy tym zaznaczyć, że wartość rynkowa auta nie musi być ceną, jaka zawarta jest na umowie kupna sprzedaży samochodu. Wpłaty na konto urzędu skarbowego należy dokonać w terminie 14 dni od chwili zakupu pojazdu.

Rejestracja pojazdu

W większości przypadków nabywca auta będzie musiał dokonać przerejestrowania samochodu albo pierwszej rejestracji. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej sytuacji, umowa kupna samochodu będzie wymagana przez Wydział Komunikacji. Ponadto nabywca przede wszystkim musi przygotować dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny (z wpisem o aktualnym badaniu technicznym, stwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu). Nabywca na wizytę w Wydziale Komunikacji ma 30 dni od daty spisania umowy.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Nabywca pojazdu ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczeniowej OC czy jej przedłużenia u obecnego ubezpieczyciela, w ciągu 30 dni od chwili sporządzenia umowy. Jeżeli pojazd nie był wcześniej ubezpieczony – kupujący musi zawrzeć polisę OC już od pierwszego dnia posiadania pojazdu.

Niekiedy przydatna może być polisa krótkoterminowa np. na miesiąc, jednak możliwość jej wykupienia jest ograniczona tylko do niektórych przypadków:

  • jeżeli pojazd zarejestrowany jest czasowo;
  • jeżeli pojazd został świeżo sprowadzony z zagranicy;
  • jeżeli ubezpieczenie dotyczy pojazdu wolnobieżnego (co nie dotyczy pojazdów rolniczych, wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym);
  • jeżeli ubezpieczenie dotyczy auta historycznego.

Na co zwrócić uwagę wypełniając umowę kupna sprzedaży?

  1. Zweryfikuj poprawność wpisanych danych osobowych
  2. Sprawdź, czy numer VIN w dowodzie rejestracyjnym, jest identyczny z tym wybitym na nadwoziu
  3. Pamiętaj, aby wpisać datę, kiedy została sporządzona umowa
  4. Badanie stanu technicznego pojazdu przed podpisaniem umowy

Sporządzanie umowy w kilku krokach

Sprawdź

stan techniczny samochodu

Sprawdź

dokumenty auta

Sporządź

umowę

Potrzebujesz pomocy

przy wypełnieniu dokumentów?

Zadzwoń po bezpłatną poradę 616 350 050 lub wyślij do nas wiadomość

czytaj więcej »

Średnia ocena: 4.00