/

Samochód
Wycena szkody samochodu kalkulator

Wycena szkody samochodu kalkulator

 • Coraz popularniejszą metodą wyceny samochodu jest skorzystanie z kalkulatora online

 • Jeśli chcesz mieć pewność, że wycena będzie dokładna i zgodna co do złotówki – skorzystaj z porady rzeczoznawcy majątkowego

 • Rzeczoznawca Helpfind dokona bezpłatnej wyceny Twojego pojazdu po stłuczce lub wypadku i powie, ile zaniżenia zastosował ubezpieczyciel

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,3/1271 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Czy możliwa jest wycena samochodu online? Istnieją strony internetowe, które pozwolą sprawdzić, ile wart jest używany samochód, jednak należy mieć dystans do otrzymanego wyniku. W tym artykule wytłumaczyliśmy, co wpływa na wycenę samochodu, jakie są kryteria wpływające na cenę oraz kiedy warto skorzystać z porady wykwalifikowanego rzeczoznawcy. Wskazujemy także sytuację, kiedy porada rzeczoznawcy samochodowego jest bezpłatna i gdzie się po nią zgłosić.

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny rzeczoznawcy

Wycena auta – co należy wziąć pod uwagę?

Wycena samochodów używanych to często problematyczna czynność tuż przed zakupem bądź sprzedażą pojazdu. Oczekiwania posiadacza samochodu lub potencjalnego kupca nie zawsze poprawnie uwzględniają sytuację rynkową. O czym powinniśmy pamiętać?

Istnieje szereg kryteriów, które wpływają na wycenę samochodu. To między innymi:

 • marka i model,
 • rok produkcji,
 • moc silnika,
 • stan ogólny samochodu,
 • ewentualne szkody wyrządzone,
 • przebieg samochodu,
 • dodatkowe wyposażenie.

Warto zdawać sobie sprawę, że w większości przypadków do sprawy należy podejść indywidualnie. Wycena rynkowa będzie różniła się w zależności od modeli samochodów. Tak samo jak koszt porady wykwalifikowanego rzeczoznawcy majątkowego, do którego warto się zgłosić w przypadku wątpliwości. Warto uzyskać fachową pomoc w momencie, kiedy nie jesteśmy na bieżąco z sytuacją na rynku motoryzacyjnym. Szczególnie, jeśli planujemy sprzedać samochód.

Opinia eksperta

Wycenę pojazdów w przypadkach, kiedy zamierzamy kupić lub sprzedać samochód powinniśmy zostawić profesjonalistom. Internetowa wycena jest przydatna do zrobienia wstępnego rozeznania. Osoba, która na co dzień zajmuje się takimi sprawami, będzie miała niezbędną wiedzą, która pozwoli uzyskać jak najlepszą cenę. Podobnie jest przy wycenach kosztorysu naprawy samochodu, który przesłał ubezpieczyciel. Doświadczony rzeczoznawca zna sposoby na stosowanie zaniżeń przez firmy. Wie, gdzie ich szukać oraz jakie stawki obowiązują na rynku. Warto wspierać się ich doświadczeniem.

Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań

Bezpłatna wycena samochodu przez internet

W sieci pojawia się dużo zapytań, czy możliwa jest wycena samochodu dokonywana w internecie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jest to możliwe, ale nie do końca. Przy pomocy analizy rynku portali ogłoszeniowych właściciel samochodu może sprawdzić średnią cenę rynkową oraz wyświetlić inne oferty.

W wyszukiwarkach można bardzo łatwo znaleźć strony, na których dokonuje się samodzielnej wyceny samochodu. W takim wypadku formularz do wypełnienia ma ograniczone kryteria, co wpływa na wycenę. O ile można podać podstawowe dane liczbowe czy informacje o modelu, to w żaden sposób nie jest weryfikowany stan wyposażenia samochodu czy przede wszystkim historia wypadków danego pojazdu.

Szybka analiza nie daje gwarancji, że wycena samochodu została wykonana poprawnie. Może być zarówno zaniżona, jak i zawyżona.

Darmowa pomoc czeka także na forach internetowych, gdzie nie brakuje pasjonatów, którzy na podstawie danych dostępnych w wątku są w stanie pomóc w szacunkowej wycenie.

Darmowa wycena samochodów używanych – czy warto na niej polegać?

Darmowa wycena online nie będzie tak precyzyjna i dokładna, jak skorzystanie z porady rzeczoznawcy. Pozwoli jednak porównać oczekiwania sprawdzającego z cenami rynkowymi.

Właściciel portalu, na którym dokonuje się wyceny samochodu najczęściej jest połączony z wyszukiwarką ogłoszeń. Analiza zostanie przeprowadzona na podstawie danych wprowadzonych do takich serwisów i obejmie wyłącznie kryteria, które można zapisać numerycznie bądź wybrać z listy. Wówczas matematyczny model sporządzi wyceny.

Jeśli sprzedajesz bądź kupujesz auto, polecamy sprawdzić stan samochodu nie tylko na podstawie zdjęć zamieszczonych w ofercie zanim dojdzie do transakcji. Kiedy wyłącznie szukasz orientacyjnej informacji, w takich przypadkach wyceń swój samochód online.

Rzeczoznawca samochodowy – jak może pomóc, kiedy należy się zgłosić

Rzeczoznawca samochodowy to osoba posiadająca uprawnienia nadane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Rzeczoznawca majątkowy zajmuje się czterema głównymi kwestiami w obszarze rzeczoznawstwa samochodowego.

 • Wycena wartości pojazdu – opracowuje ekspertyzę, która przedstawia aktualną wartość samochodu osobowego, dostawczego, ciężarowego lub motocykla.
 • Weryfikacja pracy warsztatu w zakresie wykonanych usług – sprawdza, czy usługa wykonana przez warsztat została wykonana poprawnie, a szkody zlikwidowane.
 • Ustalenie utraty wartości handlowej pojazdu – weryfikuje, jak szkoda na pojeździe wpływa na jego aktualną cenę na rynku.
 • Przygotowanie kosztorysu naprawy pojazdu przy odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela – jeśli klient firmy ubezpieczeniowej uzna, że należy mu się
Uzyskaj dopłatę do odszkodowania komunikacyjnego

Pamiętaj, że taka usługa nie ma charakteru porady prawnej, natomiast licencjonowani rzeczoznawcy są zobowiązani Ustawą o gospodarce nieruchomościami i jej art. 175 do wykonywania swojej pracy ze szczególną starannością, kierując się zasadą bezstronności w wycenach.

Art. 175. Ustawy o gospodarce nieruchomościami – obowiązki rzeczoznawcy majątkowego
Rzeczoznawca majątkowy jest zobowiązany do wykonywania czynności, o których mowa w art. 174 rzeczoznawca majątkowy ust. 3 i 3a, zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa, ze szczególną starannością właściwą dla zawodowego charakteru tych czynności oraz z zasadami etyki zawodowej, kierując się zasadą bezstronności w wycenie nieruchomości.

Źródło: https://lexlege.pl/ustawa-o-gospodarce-nieruchomosciami/art-175/

Koszt wyceny samochodu – ile wynosi, od czego zależy?

Kwestia wyceny i jej kosztów zależna jest od wielu kryteriów. Pod uwagę brane są m. in. wartości modelu ofertę, wielkość rynku czy miejsce porady. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego zawsze należy poprosić rzeczoznawcę o indywidualną stawkę.

Szacunkowe stawki za usługi wykonywane przez rzeczoznawcę samochodowego:

 • oszacowanie wartości samochodu: 200–500 zł;
 • wycena pojazdu po szkodzie: 300–600 zł;
 • przygotowanie kosztorysu naprawy pojazdu: 200–1000 zł;
 • obliczenie utraty wartości rynkowej pojazdu: 300–500 zł.

Płatność dokonywana jest po wykonaniu usługi, dlatego warto poprosić o jej wycenę przed rozpoczęciem, aby uniknąć zaskoczenia wysokością opłaty.

Rzeczoznawca samochodowy – kiedy nastąpi bezpłatna wycena?

Jeśli chcesz ubiegać się o wyższe odszkodowanie od swojej firmy ubezpieczeniowej, masz szansę skorzystać z bezpłatnej analizy kosztorysu, którą przeprowadzi rzeczoznawca firmy Helpfind, lidera branży dopłat do odszkodowań online.

Według danych firmy, blisko 99% klientów może ubiegać się o dodatkowe środki. Należyte sprawdzenie kosztorysu pod kątem zaniżeń stosowanych przez ubezpieczycieli to pierwszy i najważniejszy krok w procesie ubiegania się o dodatkowe pieniądze z polisy.

Uzyskaj dopłatę do odszkodowania komunikacyjnego

Najczęściej zadawane pytania

Czy można wycenić samochód online?

To możliwe, ale wycena nie będzie precyzyjna. Auto może mieć zaniżoną lub zawyżoną wycenę.

Co sprawia, że wyceny pojazdu przez internet są nieprecyzyjne?

Strony, które się tym zajmują, bazują na algorytmach i danych wpisanych do formularza. Pod uwagę nie biorą takich kryteriów jak wypadkowość pojazdów czy dodatkowe wyposażenie wnętrza.

Czy skorzystanie z rzeczoznawcy jest obowiązkowe przed sprzedażą pojazdów?

Nie, ale opinia specjalisty pomoże w wycenie i pozwoli skonstruować taką ofertę, aby otrzymać jak największą kwotę podczas sprzedaży lub ochroni przed zakupem po zawyżonej cenie.

Kiedy skorzystać z porady rzeczoznawcy?

Rzeczoznawca samochodowy zajmuje się między innymi wyceną pojazdu po szkodzie i przygotowaniem kosztorysu naprawy. Jego pomoc jest niezbędna podczas odwoływania się do ubezpieczyciela w sprawie zaniżonego odszkodowania.

Ile kosztuje porada rzeczoznawcy przy zgłaszaniu zaniżonej wyceny należnego odszkodowania?

Firma Helpfind oferuje bezpłatną pomoc wykwalifikowanego rzeczoznawcy, który sprawdzi kosztorys Klienta pod kątem zaniżeń. Dowiesz się, jaka kwota dopłaty Ci się należy.

bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe

Rozpoczynamy procedurę

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, odszkodowanie za szkody osobowe będziemy musieli uzyskać od ubezpieczyciela, co może potrwać

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

01.07.2024

11 min

Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata

Dowiedz się, jak wysokie odszkodowanie uzyska poszkodowany po uderzeniu w tył auta i jakie są koszty naprawy....

Samochód

uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line