Szkoda całkowita w pojeździe

Uzyskaj należną kwotę

  1. szybka wypłata środków
  2. pełne wsparcie prawne
  3. bezpłatna weryfikacja
  4. mniej formalności
  5. brak opłat przedwstępnych

Sprawdź wysokość odszkodowania

Odszkodowanie za szkodę całkowitą
Szkoda całkowita w pojeździe ma miejsce, gdy po wypadku koszt naprawy samochodu jest wyższy niż jego wartość określona w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Z punktu widzenia kierowcy nie jest to sytuacja opłacalna. Sam ubezpieczyciel uznaje, że naprawa takiego pojazdu jest nierentowna. W ten sposób zmieniają się zasady wyliczania odszkodowania dla kierowcy. Koszty naprawy nie mają znaczenia, ponieważ od oszacowanej kwoty sprzed szkody odejmuje się szacunkową wartość rozbitego auta. Różnica będzie stanowić wtedy kwotę odszkodowania. W większości przypadków niesatysfakcjonującą dla kierowcy. Sama procedura kwalifikacji szkody opiera się więc na oszacowaniu trzech wartości:

wartości pojazdu sprzed szkody
wartości pojazdu po szkodzie
kosztów naprawy, w celu przywrócenia pojazdu do stanu sprzed wypadku
Problem polega na tym, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe przy likwidacji szkody same określają, którą z tych wartości uwzględnią. Tym sposobem może dojść do licznych nadużyć. Sama wycena uszkodzonego pojazdu może być zawyżona, a Ubezpieczyciel może nie wskazać oferty odkupienia pojazdu. Koszt naprawy również może być zawyżony, ale realny koszt naprawy nie przekracza wartości pojazdu przed wypadkiem. Kto może się starać?
Kiedy i kto może się starać?
Gdy kolizja lub wypadek miały miejsce 3 lata wcześniej check icon
Gdy stwierdzona została szkoda całkowita check icon
Gdy zaniżona została wartość samochodu check icon
Gdy szkoda całkowita została orzeczona, nawet gdy auto nie było wrakiem check icon

Sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie

Jak się starać?

W przypadku szkody całkowitej bardzo łatwo można zostać oszukanym przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Najczęstszym przypadkiem jest zawyżony kosztorys i zaniżona wartość samochodu. Czasami o takiej szkodzie orzeka się, nawet gdy auto nie jest wrakiem. Wystarczy, że uszkodzone części są drogie, a TU doliczy jeszcze naprawę jak w ASO, zwłaszcza w przypadku starszych aut.

Warto wiedzieć, że wycena szkody i propozycja jej rozliczenia przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie musi być ostateczna. Przygotowana dokumentacja powinna zostać dokładnie przeanalizowana. Wskazane jest oszacowanie wartości samochodu przed wypadkiem, istnieje możliwość, że mogły nie zostać uwzględnione wszystkie pozycje np.: przebieg lub dodatkowe wyposażenie.

Jak to działa?

Wypełniasz

formularz weryfikacji

Oddzwaniamy

do Ciebie najszybciej jak to możliwe

Weryfikujemy

przesłane przez Ciebie dokumenty

Rozpoczynamy

proces walki o odszkodowanie za szkodę całkowitą

Nie wygrywasz

nie płacisz

Potrzebne dokumenty

Kierowca powinien posiadać wszystkie niezbędne dokumenty z początku sprawy, im jest ich więcej, tym lepiej dla poszkodowanego. Istotne jest przygotowanie dokumentacji, która pokaże, jak wyglądał cały proces — począwszy od wyceny samochodu, przez potencjalne koszty naprawy, aż po samą wartość wraku. Kierowca ma prawo żądać pełnego dostępu do dokumentacji. Warto też skonsultować się z godnym zaufania warsztatem, który sprawdzi, czy faktycznie są podstawy, by szkodę tę uznać za całkowitą. Gdy okaże się, że wycena była nieprawdziwa, można wtedy obciążyć ubezpieczalnię kosztami uzyskania opinii od niezależnego rzeczoznawcy. Skargę można też zgłosić do Rzecznika Finansowego.

Rekompensata szkód

Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych, gdy jest to dla nich opłacalne, stosuje szkodę całkowitą. Jest to dla nich korzystne, jednak stwarza duże problemy dla kierowcy, który musi walczyć o swoją należność. Traci na tym sam poszkodowany. Najczęściej koszt naprawy według opracowanego przez TU kosztorysu może być zawyżony, a realny koszt naprawy nie przekracza wartości pojazdu przed wypadkiem. Dlatego niezastąpiona będzie pomoc kancelarii odszkodowawczej, która przeprowadzi przez cały proces związany z uzyskaniem wypłaty za szkodą całkowitą. Kancelaria wyręczy w skomplikowanej analizie i oszacuje wartość należnego odszkodowania.

Historie naszych klientów

Sprawdź wysokość swojego odszkodowania

krok: 1 z 2
bezpłatny przewodnik

Przewodnik

Wyższe Odszkodowanie

pobierz
za darmo

Przewodnik