/

Prawo
Miliony ze sprzedaży aut pijanych kierowców - jak Skarbówka zarobiła na konfiskacie?

Miliony ze sprzedaży aut pijanych kierowców - jak Skarbówka zarobiła na konfiskacie?

14.04.202515:42

6 minut

Uwolnij się od kredytu walutowego

logo google

4,4/2040 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Na żywo

Unieważnij swoją umowę kredytu we frankach.

Miliony ze sprzedaży aut pijanych kierowców. Skarbówka podaje kwotę

KAS ujawnia przychody ze sprzedaży skonfiskowanych pojazdów

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zarobiła już blisko 5 milionów złotych ze sprzedaży samochodów skonfiskowanych pijanym kierowcom. Wprowadzone w marcu 2024 roku przepisy przyczyniły się do widocznych korzyści dla budżetu państwa. Z danych wynika, że sprzedaż takich pojazdów przyniosła państwu znaczące wpływy finansowe, trafiając bezpośrednio do Skarbu Państwa.

Ponad 4,9 mln zł dla Skarbu Państwa. Efekt konfiskaty aut pijanych kierowców

1 228 aut sprzedanych przez KAS po konfiskacie

Od momentu wejścia w życie nowych przepisów na konto Skarbu Państwa wpłynęło dokładnie 4 948 806,34 zł. Kwota ta pochodzi z licytacji 1 228 pojazdów odebranych kierowcom prowadzącym pod wpływem alkoholu. Na koniec lutego 2025 roku w magazynach państwowych znajdowało się jeszcze 766 pojazdów przeznaczonych do sprzedaży.

Ponad 7 600 pojazdów zabezpieczonych przez policję

Według danych Komendy Głównej Policji, w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 7 600 pojazdów. Statystyki pokazują, że mimo zaostrzenia kar, wielu kierowców nadal ryzykuje jazdą w stanie nietrzeźwości.

Nowe przepisy o konfiskacie pojazdów – zmiany w Kodeksie karnym

Nowelizacja Kodeksu karnego z lipca 2022 r. i art. 44b

Podstawą wprowadzenia nowych regulacji była nowelizacja Kodeksu karnego z lipca 2022 roku. Kluczowy artykuł 44b szczegółowo definiuje, kiedy sąd ma obowiązek orzec przepadek pojazdu. Jeśli auto służyło do popełnienia przestępstwa, w tym prowadzenia po alkoholu, konfiskata jest obligatoryjna.

Przepisy weszły w życie 14 marca 2024 r.

Choć zmiany w prawie uchwalono w 2022 roku, faktycznie weszły one w życie dopiero 14 marca 2024 roku. Od tego czasu policja może czasowo zajmować pojazdy, a sądy decydować o ich przepadku.

Kiedy sąd orzeka przepadek pojazdu? Najważniejsze przesłanki

Prowadzenie pojazdu z zawartością alkoholu powyżej 1 promila

Kierowcy z ponad 1,5 promila alkoholu we krwi muszą liczyć się z obligatoryjną konfiskatą pojazdu. W przypadku stężenia od 0,5 do 1,5 promila decyzja należy do sądu.

Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu

Jeśli kierowca z ponad 1 promilem alkoholu spowoduje wypadek lub zagrożenie katastrofą, konfiskata pojazdu jest obowiązkowa. Przy niższym stężeniu alkoholu (0,5–1 promil) sąd również może zdecydować o przepadku samochodu w przypadku wypadku.

Jaka kara grozi pijanemu kierowcy? Konfiskata auta i grzywna

  • konfiskata pojazdu,
  • wysokie grzywny,
  • zakaz prowadzenia pojazdów,
  • kary więzienia,
  • nawiązki na rzecz Skarbu Państwa w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych.

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w przepisach o konfiskacie aut

Planowane zmiany mają na celu większą elastyczność

Obecne regulacje budzą kontrowersje, zwłaszcza w przypadkach, gdy samochód nie należy wyłącznie do sprawcy. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami, które mają wprowadzić większą elastyczność w orzekaniu konfiskaty.

Grzywna zamiast konfiskaty? Sąd będzie miał większe możliwości

Nowe przepisy mają umożliwić sądom stosowanie alternatywnych rozwiązań, jeśli konfiskata pojazdu jest utrudniona. Plany zakładają, że w przypadkach stężenia alkoholu od 0,5 do 1,5 promila konfiskata nie będzie obligatoryjna, chyba że wystąpią szczególne okoliczności. Dla kierowców z ponad 1,5 promila przepisy przewidują przepadek pojazdu, choć możliwe będą wyjątki.

Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ugód frankowych

01.05.202515:24

5 min

Pozew przeciwko Trumpowi o cła - małe przedsiębiorstwa walczą o swoje prawa

Pięć małych przedsiębiorstw pozywa Trumpa o nielegalne cła. Dowiedz się, jak ta sprawa może wpłynąć na przyszłość polityki handlowej USA....

Prawo

30.04.202519:27

5 min

Śledztwo w sprawie wypadku Beaty Szydło - nowe ustalenia prokuratury w Białymstoku

Śledztwo w sprawie wypadku Beaty Szydło wznawia prokuratura. Sprawdź, jakie nieprawidłowości mogą wpłynąć na odpowiedzialność osób publicznych....

Prawo

30.04.202511:29

5 min

Cyberatak na Polskę - jak mObywatel i rozliczenia PIT ucierpiały?

Pilny cyberatak na Polskę sparaliżował mObywatela i rozliczenia PIT. Dowiedz się, jak incydent wpłynął na obywateli i co robią służby....

Prawo

30.04.202510:57

5 min

Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - co przyniesie nowa ustawa?

Ustawa o obniżce składki zdrowotnej dla przedsiębiorców trafiła do prezydenta. Sprawdź, jakie zmiany czekają na 2,5 mln firm i jakie będą skutki....

Prawo

30.04.202508:04

6 min

Nowe regulacje składki zdrowotnej - co zmieniają dla przedsiębiorców?

Sejm wprowadza nowe regulacje dotyczące składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Sprawdź, kto zyska, a kto straci!...

Prawo

30.04.202507:16

6 min

Spóźniony PIT - jak uniknąć kar finansowych?

Spóźniony z PIT-em? Dowiedz się, jak uniknąć kar finansowych, złożyć „czynny żal” i jakie są nowe stawki mandatów od 2025 roku!...

Prawo

empty_placeholder