Odszkodowanie z OC sprawcy przysługuje wszystkim pasażerom pojazdu

Odszkodowanie z OC sprawcy

czy należy się nietrzeźwemu pasażerowi?

Jako poszkodowany kierowca, masz prawo do ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy. Są jednak pewne sytuacje, gdy nie możesz o nie wystąpić. Towarzystwa Ubezpieczeniowe starają się ograniczyć je w przypadkach, w których kierowca podejmował działania, które stwarzały zagrożenie dla innych uczestników ruchu lub w świetle prawa zachował się w sposób niezgodny z przepisami. Warto wiedzieć, kiedy należy szczególnie uważać- chodzi przecież o to, żeby zostały pokryte wszystkie straty, jakich doznał kierowca.

Pijany kierowca nic nie uzyska

W większości przypadków wina o braku możliwości ubiegania się o odszkodowanie leży po stronie kierowcy. A właściwie wynika to z kilku zachowań, które skutecznie mogą pozbawić go szansy na odszkodowanie. Plagą na polskich drogach są pijani kierowcy- właśnie to przewinienie jest karane surowo przez ubezpieczycieli, którzy nie wypłacą w takim przypadku odszkodowania. Kierowca, który “pod wpływem” spowoduje wypadek, nie ma co liczyć na wypłatę odszkodowania. Pod tym względem Towarzystwa Ubezpieczeniowe są zgodne. Złamanie przepisów i narażenie na niebezpieczeństwo innych kierowców i pieszych ma dla kierowcy przykre konsekwencje- również w świetle prawa. Często także taki kierowca musi pokryć wszystkie koszty, jakie TU poniosło w związku z wypadkiem. Dotyczy to także kierowców, którzy spowodowali wypadek po spożyciu środków odurzających.

Ogólne warunki ubezpieczeń OC, AC i NNW uniemożliwiają pijanym kierowcom ubieganie się o odszkodowanie. W przypadku wszystkich pasażerów, bez względu na to, czy znajdowali się oni w samochodzie sprawcy lub ofiary przysługują należne świadczenia. Nie ma znaczenia, czy pasażerowie byli trzeźwi, czy nie.

Kiedy nie zostanie wypłacone odszkodowanie?

Oprócz tego wykroczenia, na liście znajdują się także inne, w przypadku których kierowca nie może liczyć na wypłatę odszkodowania. Jednym z nich jest nieudzielenie pomocy osobom poszkodowanym i ucieczka z miejsca zdarzenia. W tym przypadku osobom poszkodowanym zostanie wypłacone odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego- ponieważ sprawca zdarzenia pozostaje nieznany. Gdy orzeczona zostanie wina kierowcy, będzie on zmuszony oddać sumę, jaka została wypłacona poszkodowanym na pokrycie ich strat. Ponadto odszkodowanie nie zostanie wypłacone gdy:

  • wypadek miał miejsce z winy kierowcy
  • samochód, którym doszło do wypadku pochodził z kradzieży lub innego przestępstwa
  • kierowca nie miał uprawnień do kierowania tym pojazdem
  • kierowca oddalił się z miejsca zdarzenia

Inne przyczyny też są istotne

Sam kierowca, musi się liczyć z tym, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe może wyciągnąć wobec niego konsekwencje, jakimi będzie zwrot poniesionych kosztów. Zakład Ubezpieczeń ma prawo żądać ich dochodzenia. Kolejną rzeczą, często bagatelizowaną przez kierowców, a która ma wpływ na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy, jest brak zapiętych pasów, gdy dochodzi do wypadku. Niedopełnienie tego obowiązku może mieć przykre konsekwencje zdrowotne, ale również może się przyczynić do braku wypłaty odszkodowania.

W Polsce rośnie świadomość związana z zapinaniem pasów podczas jazdy. Szacuje się, że około 8% kierowców unika tego obowiązku i około 5% pasażerów. Jest on jednak dość istotny z punktu widzenia Towarzystwa Ubezpieczeniowego i ma wpływ na wypłatę odszkodowania. Kierowcy często próbują się wytłumaczyć, za powód podając roztargnienie i pośpiech. Za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa może zostać nałożony mandat karny w wysokości 100 zł, również w przypadku, gdy z kierowcą podróżują pasażerowie, którzy pasów nie mają zapiętych. Świadome ignorowanie przepisów i przyczynienie się do powstania lub zwiększenia szkody ulega odpowiedniemu zmniejszeniu wypłaconego odszkodowania, lub braku jego przyznania.

Istotne jest stosowanie się do obowiązujących przepisów, ponieważ może to pomóc w uzyskaniu odszkodowania. Sam kierowca musi zadbać o wykupienie polisy OC, ponieważ jej brak może spowodować, że będzie musiał pokryć on wszystkie koszty związane z wypadkiem oraz zapłacić karę za brak ważnego ubezpieczenia OC.

 
Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 0.00

bezpłatny przewodnik

Przewodnik

Dochodzenie odszkodowań

pobierz
za darmo

Przewodnik