/

Samochód
Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Miłosz Marek

Miłosz Marek

17.06.2024

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,3/1271 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Nawet największa ostrożność i uwaga na drodze w niektórych przypadkach mogą nie uchronić kierowcy przed uszkodzeniem szyby przez kamień. Przeczytaj, w jakich sytuacjach możesz liczyć na odszkodowanie, a w jakim przypadku może zaistnieć problem. Dodatkowo podpowiadamy, jak sprawdzić, czy przy wypłaconym odszkodowaniu firma ubezpieczeniowa zastosowała zaniżenia.

Czy za uszkodzenie szyby przez kamień należy się odszkodowanie z OC sprawcy?

Szkoda wyrządzona na szybie jest traktowana tak samo, jak inne kolizje drogowej. Jeśli poszkodowany i sprawca byli w stanie dojść do porozumienia i wspólnie spiszą oświadczenie sprawcy kolizji, wówczas poszkodowany będzie w stanie skutecznie dochodzić ubezpieczenia z polisy OC sprawcy.

Znacznie trudniej będzie w sytuacji, kiedy kierowca dopiero po czasie zorientuje się poniesionych szkodach. Wówczas do potwierdzenia jego wersji wydarzeń potrzebny będzie zapis z rejestratora samochodowego, który nagra kluczowy moment zdarzenia i pozwoli zidentyfikować sprawcę.

Jeśli do zgłoszenia szkody dochodzi bez wyraźnego wskazania winy i sprawcy, wówczas ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania. Wykupienie wyłącznie obowiązkowego ubezpieczenia OC po stronie poszkodowanego nie wystarczy do otrzymania środków na wymianę szyby.

uszkodzona szyba proces likwidacji szkody

W jakiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za uszkodzenie szyby przez kamień

Można wyróżnić trzy konkretne przypadki, w których ubezpieczyciel wypłaci pieniądze na pokrycie kosztów wymiany szyby, mimo że kierowca nie posiada danych sprawcy lub do uszkodzenia doszło z jego winy.

Kierowca może liczyć na odszkodowanie za pękniętą szybę, w momencie gdy:

  • jest poszkodowany i jest w stanie ustalić sprawcę zdarzenia (korzysta z OC sprawcy),
  • posiada polisę OC posiadaczy pojazdów mechanicznychuzupełnioną o dodatkowe ubezpieczenie szyb,
  • posiada ubezpieczenie AC i zamierza z niego skorzystać.

Korzystną opcją dla kierowcy jest skorzystanie z ubezpieczenia szyb wykupionego przed zdarzeniem. Podczas zawierania umowy o polisę OC towarzystwo ubezpieczeniowe często proponuje dodatkowe świadczenia, które najczęściej nie kosztują więcej niż kilkadziesiąt złotych w skali roku.

W ramach niego kierowca otrzymuje ubezpieczenie szyb na określoną kwotę, dzięki czemu zagwarantuje sobie bezgotówkową naprawę, bądź wypłatę adekwatnego odszkodowania.

Inną opcją jest skorzystanie z własnego autocasco, jednak ta opcja nie jest już tak korzystna dla kierowcy. Wykorzystanie polisy AC będzie oznaczało konieczność zapłaty wyższych składek w kolejnych latach. Warto zastanowić się, czy potencjalny zysk nie przewyższy strat.

W każdym przypadku należy przeczytać dokładnie przeczytać podpisaną umowę z firmą ubezpieczeniową, bo w każdej znajdują się wyłączenia w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które sprawią, że zgłoszenia mogą nie kwalifikować się do otrzymania odszkodowania.

Wymiana szyby – ile kosztuje, na jaką dopłatę można liczyć 

Podanie konkretnej odpowiedzi, jaki jest koszt wymiany szyby czołowej lub tylnej, jest bardzo trudne. Zakres cen jest bardzo duży, bo zależy od wielu czynników. Mowa o modelu samochodu, jego marce, roku produkcji czy samej usłudze, a także od producenta samej szyby, która ma być użyta do naprawy.

Wymiana przedniej szyby to koszt między 400, a nawet 3000 złotych. Pokrycie kosztów naprawy to nie tylko zakup samej szyby, ale również jej zamontowanie. W przypadku tylnej szyby koszt będzie mniejszy, bo może wynieść w granicach 300-2000 złotych.

Przy niewielkich pęknięciach bądź odpryskach w szybach samochodowych można zdecydować się na naprawę zamiast wymiany całego elementu. Wtedy koszt jest znacznie mniejszy i nie powinien przekraczać 200-250 złotych.

Jak te kwoty mają się do wypłat od firm ubezpieczeniowych?

Przykładowe zaniżenia w wypłacie odszkodowania za uszkodzoną szybę

Model samochoduRok produkcjiRodzaj częściWypłacona kwota odszkodowania (netto)Wycena Helpfind za tę samą część Różnica
Fiat Bravo2007Szyba przednia389 zł 1187 zł798 zł
Opel Astra2012Szyba przednia659 zł1900 zł1241 zł

Na przykładach widać wyraźną różnicę na niekorzyść ubezpieczonego. Warto być przygotowanym na wystąpienie takiej sytuacji.

Jak sprawdzić, czy można otrzymać dopłatę za zaniżone odszkodowanie na uszkodzoną szybę

Z doświadczenia Helpfind wynika, że 99% wypłaconych odszkodowań jest zaniżonych. Dzieje się także w przypadku szyb samochodowych, co widać na przykładach z kosztorysów analizowanych przez naszych specjalistów.

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy wycena szkody została zaniżona, jest przesłanie kosztorysu przygotowanego przez przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej. Zespół Helpfind bezpłatnie przeanalizuje dokument i jasno określi, czy ubezpieczyciel powinien wypłacić wyższe odszkodowanie za pękniętą szybę.

Jeśli kierowcy należała się większa kwota, wówczas przedstawiciel firmy przedstawiciel Helpfind poinformuje, za jaką kwotę może dokonać odkupu szkody. To oznacza, że na podstawie umowy cesji właściciel pojazdu będzie mógł sprzedać swoje prawa do ubiegania się o dopłatę. W ten sposób zyskuje czas i pewność, że sprawa zakończy się po jego myśli.

Takie rozwiązanie gwarantuje szybkie zamknięcie sprawy, wypłatę odszkodowania w ciągu kilku dni i przeniesienie całej odpowiedzialności procesowej na firmę odszkodowawczą. Sprawa dla kierowcy kończy się w momencie otrzymania gotówki na konto.

Warunki ubiegania się o dopłatę do odszkodowania za uszkodzoną szybę

Przy ubezpieczeniu szyb nie potrzeba spełnić wielu wymagań, żeby móc starać się o odszkodowanie. Wystarczy, że:

  • szkoda samochodowa miała miejsce nie później niż 3 lata temu,
  • ubezpieczyciel uznał szkodę i została rozliczona metodą kosztorysową,
  • zgłaszający szkodę na zawarł ugody z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Jeśli zaistnieją wspomniane warunki, wówczas można złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, które będzie początkiem sprawy.

Opinia eksperta

Zdecydowanie warto kupić ubezpieczenie szyb, które w efekcie może uchronić przed pokryciem kosztu napraw z własnej kieszeni. Po zakończeniu likwidacji szkody z ubezpieczycielem warto przyjrzeć się kosztorysowi przygotowanemu przez firmę. Nawet w tak niepozornej sprawie w dokumentach od rzeczoznawców można znaleźć zaniżenia. To podstawa do ubiegania się o dopłatę. Jeśli koszty naprawy przewyższą kwotę wypłaty odszkodowania, wówczas to jasny sygnał, że można ubiegać się o dopłatę.

Bartosz Rybicki, specjalista ds. odszkodowań w Helpfind

Pęknięta szyba od kamienia mandat – jaka kara dla kierowcy

Choć pęknięta szyba w samochodzie może wydawać się błahym problemem, może być sporym kłopotem w momencie kontroli drogowej przez policję.

Ważne!

Jazda z pękniętą szybą może zakończyć się mandatem. Kara za takie naruszenie przepisów wynosi do 500 złotych. Jeśli uszkodzenia będą poważne, policja może zdecydować o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego samochodu.

W przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego koszty całego zdarzenia zwiększą dodatkowo koszty holowania pojazdu.

Jeśli kierowca może bezpiecznie kontynuować jazdę nawet z usterką na szybie, powinien móc poruszać się dalej, jednak ostateczna wykładnia należy do funkcjonariusza, który przeprowadza kontrolę.

Uszkodzenia szyby uniemożliwiające jazdę:

  • głębokie rysy,
  • wyraźna "pajęczyna" na szybie, czyli rozległe pęknięcia od głównego miejsca wystąpienia szkody,
  • pęknięta szyba,
  • całkowite wybicie szyby.

Odszkodowanie od zarządcy drogi za zbitą szybę – czy to możliwe

Wielu kierowców zastanawia się, czy po uszkodzeniu szyby na drodze ze świeżo wysypanych, drobnych kamieniach, które znajdują się na jezdni tuż po zakończeniu robót, mogą ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi.

W praktyce wyegzekwowanie jakiegokolwiek odszkodowania od zarządcy będzie bardzo trudno przez możliwe oznakowanie jezdni, która ostrzega uczestników ruchu o problemie oraz złożoną strukturę problemu, o której najprawdopodobniej musiałby zadecydować sąd podczas kilku rozpraw.

Najczęściej zadawane pytania

Co zrobić jak kamień uderzy w szybę?

Od razu na miejscu zdarzenia zabezpiecz miejsce na szybie przed dalszym rozprzestrzenieniem pęknięcia na powierzchni szyby. Jeśli odprysk wystąpił na wysokości widzenia kierowcy lub jest dużych rozmiarów, nie ryzykuj jazdy i wezwij lawetę, która zabierze pojazd do naprawy.

Czy uszkodzenie szyby przez kamień musi zakończyć się wymianą szyby?

Do wymiany przedniej szyby musi dojść w przypadku dużego i rozległego pęknięcia. Jeśli efektem zdarzenia jest niewielki odprysk, możliwe że wystarczy jedynie naprawa szyby.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

01.07.2024

11 min

Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata

Dowiedz się, jak wysokie odszkodowanie uzyska poszkodowany po uderzeniu w tył auta i jakie są koszty naprawy....

Samochód

uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line