/

Samochód
Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Miłosz Marek

Miłosz Marek

19.06.2024

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,3/1271 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Doprowadzenie kompletu felg do stanu sprzed zdarzenia może kosztować nawet kilkaset złotych. Na pewno wolisz, żeby ta kwota została w Twojej kieszeni, dlatego zgłoś się do sprawcy i skorzystaj z jego polisy OC. Dowiedz się, jak postępować w przypadku uszkodzenia felg i jakie masz prawa w ubieganiu się o odszkodowanie i dopłatę.

Uszkodzenie felgi na krawężniku – czy można jeździć z usterką?

Jeśli uszkodzona felga nie wpływa na sposób prowadzenia pojazdu, jej naprawę można odłożyć na później i jeździć bez obaw. Pęknięcia, rysy, otarcia, skrzywienia, ubytki czy wgniecenia nie muszą wcale przeszkadzać w płynnej jeździe. Mogą stanowić jedynie problem estetyczny dla właściciela samochodu.

Zupełnie inaczej będzie w przypadku, kiedy szkoda będzie generować utrudnienia podczas jazdy, takie jak wibracje. Skrzywiona felga może powodować nieregularne zachowanie koła, a w konsekwencji doprowadzić do ściągania auta na jedną ze stron czy nierównomiernego hamowania. Problemy z felgami mogą przełożyć się na szybsze zużywanie się opon, zawieszenia czy łożysk.

Problemów z uszkodzonymi felgami nie należy lekceważyć. Jeśli podczas kontroli policja stwierdzi, że występuje uzasadnione zagrożenie dla bezpieczeństwa, kierowca może zostać ukarany mandatem do 500 zł, punktami karnymi, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Uszkodzenie felgi na nierównej drodze. Czy zarządca drogi wypłaci odszkodowanie?

W kontekście uszkodzenia felg i należnego odszkodowania często poruszaną kwestią jest odpowiedzialność zarządców dróg za dziury i inne potencjalnie niebezpieczne sytuacje, które mogą zakończyć się szkodą na pojeździe.

W takim przypadku poszkodowany ma pełne prawo dochodzić rekompensaty po zdarzeniu od jednostki administracyjnej. Aktem prawnym, który broni praw kierowcy jest Ustawa o drogach publicznych, która jasno wskazuje, że zarządca drogi odpowiada za jej utrzymanie, w tym kontrolę stanu bezpieczeństwa, a co za tym idzie, ponosi odpowiedzialność za poniesione szkody.

Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Art. 20.

Do zarządcy drogi należy w szczególności: 10) przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i drogowych obiektów inżynierskich oraz przepraw promowych, w tym weryfikacja cech i wskazanie usterek, które wymagają prac konserwacyjnych lub naprawczych, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym stan bezpieczeństwa szczególnie zagrożonych uczestników ruchu drogowego; 10a) badanie wpływu robót drogowych na bezpieczeństwo ruchu drogowego; 11) wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających;

Źródło: https://lexlege.pl/ustawa-o-kredycie-konsumenckim/art-53/

Oznacza to, że w zależności od rodzaju drogi publicznej, konieczne będzie zgłoszenie się do GIDKiA, zarządu województwa, władz powiatu lub gminy.

Jak ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi:

 1. Przygotuj dokumentację z miejsca zdarzenia – filmy, zdjęcia, relacje i zeznania świadków. Skup się na powstałej szkodzie oraz stanie drogi, przez którą doszło do szkody.
 2. W ciągu 3 lat od wystąpienia szkody zgłoś się do organu zarządzającego drogą. Przedstaw swój wniosek o odszkodowanie na piśmie. Dołącz wszystkie zebrane dowody z miejsca zdarzenia. Nie odwlekaj złożenia pisma. 
 3. Oczekuj do 30 dni na odpowiedź.
 4. Jeśli odpowiedź będzie odmowna, rozważ złożenie odwołania od decyzji. W przypadku wypłacenia pieniędzy przeanalizuj, czy kwota jest satysfakcjonująca i przede wszystkim pokrywa koszty naprawy.

Jeśli na konto trafiła niesatysfakcjonująca kwota, możesz starać się o dopłatę do odszkodowania.

Odszkodowanie za uszkodzenie felgi. Kiedy otrzymasz pieniądze

Czas i miejsce zdarzenia mają ogromne znaczenie dla przyznania odszkodowania za uszkodzone felgi. Istotne jest, czy poszkodowany domaga się zapłaty za poniesione starty od instytucji publicznej (zarządcy drogi) czy osoby prywatnej, która spowodowała kolizję lub wypadek.

Szybciej przebiegnie proces z osobą prywatną, której numer polisy OC nie powinien stanowić tajemnicy. Podobnie jak inne szczegóły niezbędne do stworzenia oświadczenia sprawcy kolizji. Dokument będzie podstawą do ubiegania się o odszkodowanie od firmy ubezpieczającej sprawę.

Opinia eksperta

Wymiana uszkodzonej felgi wygląda dość niepozornie, ale może okazać się sporym kosztem dla kierowcy. Dlatego będąc poszkodowanym, warto pokryć koszty likwidacji szkody z polisy OC sprawcy. Jeśli kwota wypłacona przez ubezpieczyciela nie wystarczy na naprawę, zgłoś się do Helpfind. Nasza firma bezpłatnie przejrzy kosztorys przygotowany przez towarzystwo pod kątem zaniżeń. Kwota może wpłynąć na Twoje konto w ciągu kilku dni od podpisania umowy.

Bartosz Rybicki, specjalista ds. odszkodowań w Helpfind

W każdym z przypadków, od złożenia wniosku o odszkodowanie może minąć maksymalnie 30 dni do podjęcia decyzji o wypłacie lub odmowie. Inaczej po tym terminie naliczane są odsetki, które będą należały się poszkodowanemu.

Odstępstwem od tej reguły są trudne sytuacje do rozpatrzenia przez rzeczoznawców firmy ubezpieczeniowej, jednak w każdym takim przypadku firma musi powiadomić o niezbędnym wydłużeniu procesu.

proces likwidacji szkody uszkodzona felga

Zaniżone odszkodowanie za uszkodzenia felg – bezpłatna analiza kosztorysu

Niestety, zaniżenia na przy wypłacie odszkodowań są powszechne i według Helpfind, lidera branży dopłat online w Polsce, występują w 99% przypadków.

Jeśli chcesz mieć pewność, czy Twoja szkoda została wyceniona przez ubezpieczyciela w sposób odpowiedni, prześlij otrzymany kosztorys i skorzystać z darmowej analizy specjalistów.

Jeżeli rzeczoznawcy Helpfind znajdą zaniżenia, wówczas przedstawią ofertę odkupu szkody. Wypłacą pieniądze z góry i samodzielnie zajmą się sprawą, przejmując na siebie odpowiedzialność procesową. To wariant, w którym klient nie musi przejmować się formalnościami i błyskawicznie rozwiązuje swój problem.

Warunki skorzystania z oferty Helpfind:

 • poszkodowany nie zawarł ugody z ubezpieczycielem,
 • nie minęły więcej niż 3 lata od zdarzenia lub wypłaty odszkodowania,
 • rozliczenia dokonano metodą kosztorysową (gotówkową).

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – jak można naprawić uszkodzoną felgę

Przed rozpoczęciem naprawy felgi warto omówić opłacalność takiego zabiegu ze specjalistą. Działania zależą od tego, jak poważne są uszkodzenia oraz powierzchnia uszkodzenia felgi.

Jakie naprawy felg aluminiowych wyróżniamy:

 • spawanie alufelg – naprawa w przypadku pęknięcia bądź skrzywienia,
 • prostowanie felg aluminiowych – przywrócenie ich prawidłowego kształtu,
 • usunięcie korozji – proces pozbywania się rdzawego nalotu z powierzchni felgi,
 • czyszczenie i uzupełnienie felgi masą szpachlową – uzupełnienie specjalną masą większych ubytków,
 • lakierowanie felg – poprawa estetycznego wyglądu felg.

Na popularności zyskuje cały proces regeneracji felg, który łączy w sobie kilka czynności pozwalających na kompleksową naprawę felg.

Naprawa felg – ile kosztuje, czy to się opłaca

Opinia z warsztatu mechanicznego może mieć też znaczenie przy zrezygnowaniu z naprawy felg, kiedy rodzaje uszkodzeń są zbyt poważne, bądź naprawa felg aluminiowych będzie przewyższać zakup nowego kompletu.

Koszt usługi
wytrawianie felg (odrdzewianie)od 75 zł/szt.
piaskowanie felg od 50 zł/szt.
spawanie felg aluminiowych100-250 zł/szt.
prostowanie felg stalowych50-150 zł/szt.
prostowanie felg aluminiowychod 100 zł/szt.
renowacja – felgi aluminiowe700-1000 zł/kpl.
renowacja – felgi staloweof 400 zł/kpl.
lakierowanie felg70-250 zł/szt.

Najczęściej zadawane pytania

Czy da się naprawić rant felgi?

Większość uszkodzeń felg można naprawić. Nie jest konieczna wymiana na nową.

Ile kosztuje naprawa rantów felgi?

Koszt renowacji felgi oscyluje w granicach 100-250 zł za sztukę.

Ile trwa proces renowacji felg aluminiowych?

Warsztaty zajmujące się tego typu naprawami podają, że potrzeba minimum 3-5 dni na dokonanie naprawy.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

01.07.2024

11 min

Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata

Dowiedz się, jak wysokie odszkodowanie uzyska poszkodowany po uderzeniu w tył auta i jakie są koszty naprawy....

Samochód

uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line