/

Finanse
Darmowy kredyt – kto go otrzyma, jakie są warunki

Darmowy kredyt – kto go otrzyma, jakie są warunki

Miłosz Marek

Miłosz Marek

23.05.2024

Myślisz, że darmowy kredyt to tylko niespełnione marzenie? Mylisz się! Dzięki Ustawie o kredycie konsumenckim to możliwe. Jeśli w Twoim dokumencie podpisanym z tytułu udzielenia kredytu znajdziesz błędy, możesz złożyć oświadczenie, na mocy którego nie będzie konieczne płacenie odsetek oraz innych kosztów pożyczki. Dowiedz się, w jakich sytuacjach możesz uruchomić cały proces.

Darmowy kredyt – czy to możliwe?

Darmowy kredyt – brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwie? Wcale nie! Polskie prawo przewiduje sytuację, w której już po zaciągnięciu pożyczki kredytobiorca jest zwolniony z płacenia pozostałych kosztów kredytu – odsetek, prowizji czy opłat za prowadzenie rachunku.

Szczególny przypadek to wprowadzenie sankcji kredytu darmowego, którą śmiało można nazwać karą dla instytucji finansowej za dopuszczenie do pojawienia się błędów w umowach kredytowych.  

To przewiduje Ustawa o kredycie konsumenckim, która chroni pożyczkobiorców przed występowaniem takich sytuacji.

Darmowy kredyt konsumencki – podstawa prawna

Opisywana sytuacja, w której kredytobiorca ma prawo skorzystać z darmowego kredytu, nie jest wymysłem prawników, a konsekwencją obowiązującej w Polsce ustawy o kredycie konsumenckim. W artykule 45 wspomnianego prawa zawarte jest stwierdzenie, że kredytobiorca zwraca instytucji finansowej tylko pożyczony kapitał – bez kosztów.

Ustawa o kredycie konsumenckim, Art. 45. kredyt. kons.

Zwrot kredytu bez odsetek w przypadku naruszenia warunków przed kredytodawcę W przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 forma umowy o kredyt konsumencki ust. 1, art. 30 elementy umowy o kredyt konsumencki ust. 1 pkt 1–8, 10, 11, 14–17, art 31–33, art. 33a należności w przypadku opłat z tytułu zaległości w spłacie kredytu i opłat za opóźnienie przekraczających maksymalne odsetki za opóźnienie i art 36a–36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.

Źródło: https://lexlege.pl/ustawa-o-kredycie-konsumenckim/art-45/

Pojęcie kredytu darmowego ciągle jest mało znane w Polsce, ale stopniowo zyskuje na znaczeniu. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby procedura doszła do skutku.

Kredyt darmowy – warunki skorzystania

Niestety, nie wszyscy pożyczkobiorcy będą mogli skorzystać z darmowego kredytu. Najważniejszym kryterium jest wysokość kredytu – to maksymalnie 255 550 złotych, więc większość pożyczek zaciągnięta na kupno mieszkania będzie na zbyt wysokim poziomie.

Jakie wymogi musi spełnić pożyczka, aby kwalifikować się do wprowadzenia darmowego kredytu:

 • wysokość pożyczki: maksymalnie 255 550 zł (albo równowartość w innej walucie)
 • kredyt zaciągnięty przez osobę prywatną,
 • umowa kredytowa podpisana po 17 stycznia 2014 roku,
 • kredyt jest w trakcie spłaty bądź nie minęło więcej niż 11 miesięcy od ostatniego działania kredytowego (np. ostatniej zapłaconej raty, odbioru zwrotu prowizji),
 • nieruchomość nie może być zabezpieczeniem pożyczki,
 • raty były spłacane terminowo (maksymalne opóźnienie: 30 dni).

Jeśli umowa kredytowa spełnia powyższe warunki, po znalezieniu błędów w umowie kredytowej możliwe będzie złożenie wniosku do banku o wprowadzenie kredytu darmowego.

Jakie błędy banku uruchomią proces kredytu darmowego?

Kryteria formalne to nie wszystko – o wprowadzenie kredytu darmowego można ubiegać się jedynie, gdy w umowie znajdują się niedozwolone klauzule.

Cała umowa kredytu konsumenckiego powinna być precyzyjna i przejrzysta, tak aby nie generować dodatkowych wątpliwości. Potrzebne jest określenie takich kwestii jak: rodzaj kredytu, całkowita kwota kredytu, ewentualne procedury zmiany stopy oprocentowania i przede wszystkim warunki spłaty kredytu.

błędy prowadzące do darmowego kredytu

W jakim banku można otrzymać darmowy kredyt?

Każdy bank działający w Polsce musi dostosować się do prawa panującego w naszym kraju, dlatego wszystkie umowy kredytów konsumenckich, niezależnie od wybranego banku, będzie można analizować pod kątem możliwości wprowadzenia kredytu darmowego.

Dowiedz się szczegółów w kwestii kredytu darmowego w poszczególnych bankach:

Opinia eksperta

Po spełnieniu warunków stawianych przez ustawę o kredycie konsumenckim klient nie powinien długo zastanawiać się nad przesłaniem swoich dokumentów do Helpfind, gdzie wyspecjalizowany zespół przeszuka dokument pod kątem nieprawidłowości. Ta usługa jest bezpłatna, dzięki czemu klient może tylko zyskać. Darmowy kredyt to realna szansa dla dziesiątek tysięcy Polaków.

Patrycja Szczepaniak, specjalistka ds. sankcji kredytu darmowego w Helpfind

Darmowy kredyt wniosek – co musi zawierać?

Oświadczenie o sankcji kredytu darmowego to podstawowy dokument rozpoczynający sprawę, który nie powinien zająć więcej niż jedną stronę.

Koniecznie należy uwzględnić w nim takie dane jak:

 • datę i miejsce sporządzenia dokumentu,
 • dane kredytobiorcy,
 • numer kredytu
 • podstawy prawne do zastosowania kredytu darmowego,
 • uzasadnienie oświadczenia,
 • ręczny podpis.
sankcja kredytu darmowego wzór oświadczenia plik PDF

Rozpoczęcie całego procesu będzie proste, ale finalnie, przy samodzielnym zajęciu się sprawą konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Czy warto? Zdecydowanie. To widać po kalkulacji potencjalnego zysku ze sprawy.

Darmowy kredyt – ile rekompensaty można zyskać?

W dwie minuty możesz sprawdzić, jaką kwotę możesz wywalczyć w ramach wprowadzenia omawianego rozwiązania. Wystarczy, że wpiszesz podstawowe dane o swojej umowie do kalkulatora kredytu darmowego. Błyskawicznie zobaczysz, o jaka kwota jest możliwa do odzyskania.

Ile trwają sprawy sądowe o kredyt darmowy?

Banki niechętnie przyznają rację klientom w sprawach darmowego kredytu. Konieczne jest złożenie pozwu i proces sądowy. Ten będzie trwał 2-3 lata.

Orzecznictwo sądów nie jest jeszcze ugruntowane, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wydał tylu wyroków i orzeczeń jak w sprawach kredytów frankowych, dzięki czemu tego typu sprawy w większości przypadków rozstrzygane są na korzyść kredytobiorcy.

Banki widzą swoją szansę w negowaniu oświadczenia. Konieczność udania się do sądu i załatwieniu wielu formalności zniechęca kredytobiorców, a dodatkowo nie ma gwarancji sukcesu.

Jak szybciej zagwarantować sobie pieniądze? Zgłoś się do Helpfind, jedynej firmy na rynku, która przy tego typu sprawach zapłaci z góry w ciągu kilku dni od podpisania umowy za możliwość zajęcia się Twoją i przejmie na siebie całą odpowiedzialność za prowadzenie sprawy. To absolutnie bezpieczne i legalne rozwiązanie, bazujące na zawarciu umowy cesji wierzytelności.

Skontaktuj się z nami, a przedstawimy ofertę zajęcia się Twoją sprawą. To nic nie kosztuje.

Nie kwalifikujesz się na darmowy kredyt? Są alternatywy

Jeśli jesteś posiadaczem kredytu mieszkaniowego, prawdopodobnie nie będziesz mógł skorzystać z darmowego kredytu, ale w trudnej sytuacji materialnej możesz skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu. Popularne wakacje kredytowe w 2024 roku pozwalają na odroczenie płatności maksymalnie czterech rat do końca roku.

Należy pamiętać, że zastosowanie tego rozwiązania nie ściąga z kredytobiorcy obowiązku zapłaty. Rata kredytu wzrośnie o wartość pominiętych rat lub okres kredytu zostanie przedłużony.

Duże szanse na odzyskanie odsetek i kosztów kredytu mają także posiadacze umów we frankach szwajcarskich. Kredyt frankowy to obecnie ewenement w skali kraju. Niekorzystne wyroki dla kredytobiorców zdarzają się bardzo rzadko. Banki w swoich budżetach planują coraz większe kwoty na wypłaty rekompensat i ograniczając koszty proponują ugody, bądź nie zgłaszają sprawy do drugiej instancji. W tym przypadku kredytobiorcy mogę odzyskać pieniądze nawet 10 lat po spłacie zobowiązania!

Najczęściej zadawane pytania

Jak uzyskać kredyt darmowy?

Prześledź swoją umowę kredytową pod kątem zastosowania niewłaściwych zapisów i klauzul abuzywnych przez bank, sprawdź, czy kredyt spełnia warunki, a następnie złóż w banku oświadczenie o skorzystaniu z kredytu darmowego.

Jak długo trwa samodzielny proces sądowy o wprowadzenie kredytu darmowego?

2-3 lata. Alternatywą jest zgłoszenie się do Helpfind, gdzie pieniądze otrzymasz nawet kilka dni po podpisaniu umowy.

Ile można zyskać dzięki darmowemu kredytowi?

Każda sprawa jest inna, dlatego warto samodzielnie sprawdzić kwotę przy pomocy kalkulatora kredytu darmowego.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
jak sprawdzać klauzle w umowach kredytowych

28.05.2024

9 min

Klauzule i warunki umowy kredytowej – na co zwrócić uwagę, jakie są konsekwencje

Sprawdź, jakie błędy najczęściej występują w umowach kredytowych. Jeśli powstały z winy banku, masz szansę na spory zysk....

Finanse

unieważnienie umowy kredytowej kiedy można

24.05.2024

10 min

Odstąpienie od umowy kredytowej – jak to zrobić, kto się kwalifikuje

Kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej bez podawania powodu. Zobacz, co musisz zrobić, żeby anulować kredyt....

Finanse

darmowy kredyt warunki

23.05.2024

11 min

Darmowy kredyt – kto go otrzyma, jakie są warunki

Pomożemy bezpłatnie sprawdzić, czy możesz darmowy kredyt można zastosować dla Twojej pożyczki...

Finanse

empty_placeholder

Uzyskaj dodatkowe środki za błędne zapisy w Twojej umowie

Analiza Twojej umowy kredytowej potrwa maksymalnie 3 dni!

Kredyty gotówkowe

Kwota do 255 550,00 PLN

Kredyty po 17.01.2014 r.

Rok od zamknięcia kredytu

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line