/

Samochód
Gdzie znajdę numer VIN samochodu?

Gdzie znajdę numer VIN samochodu?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

23.01.2024

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Numer VIN pojazdu jest niezbędny do rejestracji auta i jego ubezpieczenia. Numer nadwozia samochodu ma znacznie szersze zastosowanie. Można go wykorzystać do znalezienia kodu koloru lakieru, a także do idealnego dobrania części zamiennych. Gdzie znaleźć numer VIN auta? 

Po raz pierwszy numer VIN zastosowano w 1954 roku. Dopiero 30 lat później, w 1981 roku, producenci samochodów na całym świecie doszli do porozumienia i pojawił się ustandaryzowany numer VIN. 

Od tego czasu zaczęto go stosować na całym świecie w ustalonej formie. Znacząco ułatwiło to działanie urzędów, firm ubezpieczeniowych, a przede wszystkim Policji na całym świecie. Nr VIN pozwalał na szybką identyfikację samochodu i sprawdzenie w bazie danych, czy pojazd nie został skradziony. 

Ciekawostka

Ponad dwadzieścia lat temu dodatkowo, w celu identyfikacji auta, stosowano numer silnika. To wówczas pojawiło się pojęcie tzw. „składaka”. Czym był składak? Był to samochód importowany z krajów zachodnich, który wjeżdżał do Polski w dwóch częściach, osobno auto i osobno silnik. Dzięki temu można było liczyć na niższe podatki przy imporcie pojazdu.

Kiedy będzie Ci potrzebny nr VIN auta? 

Numer VIN będzie CI potrzebny już w chwili zakupu samochodu osobowego. Numer VIN auta znajdzie się w umowie sprzedaży pojazdu. Bez względu na to, czy kupujesz auto nowe, czy używane. 

Co oczywiste, VIN auta będzie też potrzebny przy zawieraniu umowy o leasing albo kredyt samochodowy

O numer VIN zapyta Cię ubezpieczyciel, u którego będziesz kupować ubezpieczenie i Wydział Komunikacji, gdzie będziesz rejestrować auto. Numer VIN  samodzielnie odczyta diagnosta podczas przeglądu. 

VIN pojazdu jest też wykorzystywany przez najlepsze sklepy motoryzacyjne, jak również mechaników, mających dostęp do katalogów referencji. Dzięki niemu można odkodować numery oryginalnych części OEM/OE, używanych na pierwszym montażu pojazdu. To z kolei pozwala znaleźć numery zamienników (tańszych części), będących odpowiednikami części oryginalnych. 

Numer VIN auta znacząco ułatwi również pracę lakiernika samochodowego. To dzięki niemu lakiernik znajdzie kod koloru, dzięki któremu będzie mógł idealnie dobrać kolor lakieru samochodowego. 

VIN będzie też potrzebny w przykrych sytuacjach: kiedy dojdzie do wypadku komunikacyjnego i do kradzieży samochodu. 

Numer VIN – gdzie mam go znaleźć? Przede wszystkim w dowodzie rejestracyjnym samochodu

Nr VIN w dowodzie rejestracyjnym znajduje się na pierwszej stronie. W górnej części dowodu rejestracyjnego umieszczona jest nazwa organu rejestrującego pojazd. Poniżej, w rubryce oznaczonej A, wpisany jest numer rejestracyjny pojazdu. Dalej, w rubryce D, znajdują się podstawowe dane dotyczące pojazdu (marka i model). 

Poniżej, pod pozycją E, wpisany jest numer VIN auta. 

Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 17.10.2014 r., art. 11 § 2 pkt 5:

w rubryce przy kodzie E – wpisuje się numer identyfikacyjny pojazdu (pełny siedemnastoznakowy numer identyfikacyjny VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy)

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140001727/O/D20141727.pdf

Numer VIN – gdzie znaleźć go w samochodzie? 

Numer VIN w dowodzie musi zgadzać się z numerami wybitymi na nadwoziu i podwoziu pojazdu.  

Opinia eksperta

Dawniej do nanoszenia numeru VIN w samochodach stosowano znakowniki mechaniczne. Numer wybijano za pomocą odpowiednio dobranych elementów, zwanych numeratorami albo znacznikami. Wymagało to użycia młotka, dzięki któremu znacznik mógł wybić oznaczenie cyfrowe i literowe w cienkiej blaszce. Jednak później technologia nanoszenia numerów VIN znacząco się zmieniła. Najczęściej stosuje się wytłaczanie, wypalanie elektroiskrowe, wycinanie albo techniki mikroudarowe. W ostatnich latach coraz większym powodzeniem cieszy się metoda wypalania laserowego.

Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań w Helpfind

Gdzie producenci samochodów wybijają numer VIN w aucie?

• W komorze silnika. To miejsce, z którego diagnosta odczytuje numer VIN auta i porównuje go z numerem zapisanym w dowodzie rejestracyjnym. Numer wybity jest na tabliczce, która może znajdować się w widocznym miejscu. Najczęściej umieszcza się ją przy gnieździe prawego amortyzatora, przy prawej części przegrody czołowej (oddzielającej komorę silnika od kabiny auta), albo przy prawym wzmocnieniu bocznym.

• Na podłodze auta, przy fotelu pasażera. 

• Na jednym ze słupków nadwozia po prawej stronie: najczęściej przednim lub środkowym.

• W bagażniku, z prawej strony, albo w okolicy wgłębienia do montażu koła zapasowego. 

gdzie znaleźć numer vin?

Do czego może przydać się numer nadwozia w dowodzie rejestracyjnym? 

Warto pamiętać, że numer VIN samochodu można wykorzystać na bardzo wiele sposobów. 

Prawo w Polsce

Przykład

Andrzej, 33-letni mieszkaniec Olsztyna, postanowił kupić samochód osobowy. Jego uwagę zwróciła oferta sprzedaży 12-letniej Alfy Romeo, z silnikiem diesla i z pięknym, białym lakierem. Auto bardzo atrakcyjnie prezentowało się na zdjęciach. Do zakupu zachęcał również opis, niski przebieg i atrakcyjna cena. Jedynym minusem było to, że auto znajdowało się ponad 200 kilometrów od domu Andrzeja. 
Andrzej postanowił sprawdzić pojazd po numerze VIN. Sprzedawca nie udostępniał numeru VIN auto w treści ogłoszenia. Andrzej poprosił o numer VIN we wiadomości prywatnej. Sprzedawca podał go, acz niechętnie. 
Andrzej zapłacił kilkadziesiąt złotych za płatny raport VIN. Dowiedział się z niego, że samochód w oryginale miał czarny lakier i zupełnie inny silnika. W dodatku okazało się, że auto ma dość nieładną historię. Zanotowano między innymi, że trzy lata wcześniej pojazd uległ bardzo poważnemu wypadkowi. Następnie został sprzedany przez ubezpieczyciela na aukcji. 

Klient Helpfind

Jaką formę ma numer VIN?

- Numer VIN ma zawsze 17 znaków i jest to kombinacja liter oraz cyfr – wyjaśnia Bartosz Rybicki, ekspert ds. odszkodowań w firmie Helpfind – Każdy numer jest niepowtarzalny. Numer VIN samochodu składa się z trzech części. Każda z nich pozwala na odczytanie szeregu ważnych informacji. 

co zawiera numer vin?

Pierwszy człon numeru VIN – 3 znaki – to World Manufacturer Identyfication. 

Co można z niego odczytać? Dane o producencie pojazdu. 

Drugi człon numeru VIN – 6 znaków – Vehicle Descriptor Section

Co można z niego odczytać? Dane o konstrukcji, napędzie i wyposażeniu auta. 

Trzeci człon numeru VIN – 8 znaków – Vehicle Identyfication Section

Co można z niego odczytać? Rok produkcji i niepowtarzalne oznaczenie danego auta. 

Podsumowanie

• Numer VIN to podstawowy numer identyfikacyjny auta, który będzie Ci potrzebny przy kupowaniu auta, jego sprzedaży, rejestracji, ubezpieczeniu czy zgłoszeniu kradzieży.

• Numer VIN znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. 

• Numer VIN jest wybity albo naniesiony specjalną techniką na określonych częściach samochodu. 

Źródła 

Diagnostyka pojazdów samochodowych, Dąbrowski, Kowalczyk, Trawiński, WSIP 2013

autocheck.com

gov.uk/

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
ile dostanę odszkodowania za uszkodzony zderzak

14.06.2024

8 min

Uszkodzony zderzak odszkodowanie – ile z OC, bezpłatna wycena, możliwa dopłata

Ile może wynieść zaniżenie na uszkodzonym zderzaku? Odpowiedź Cię zaskoczy. Sprawdź i zgłoś się po dopłatę....

Samochód

Samochód zastępczy z AC, kiedy nie można się ubiegać

26.04.2024

13 min

Samochód zastępczy z AC – czy polisa gwarantuje pojazd?

Samochód zastępczy to w wielu przypadkach wybawienie po kolizji lub wypadku. Co w przypadku, gdy zamierzamy skorzystać z ubezpieczenia autocasco?...

Samochód

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy i komu przysługuje?

23.04.2024

11 min

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na co uważać

Samochód zastępczy z OC sprawcy to przywilej poszkodowanych. Dowiedz się, jak z niego skorzystać....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line