/

Nieruchomości
Zalałem mieszkanie sąsiada, nie mam ubezpieczenia – co robić?

Zalałem mieszkanie sąsiada, nie mam ubezpieczenia – co robić?

Miłosz Marek

Miłosz Marek

31.07.2024

Brak ubezpieczenia od zalania mieszkania może słono kosztować. Jednak jeśli mieszkanie sąsiada zostało zalane z Twojej winy, a nie masz wykupionego ubezpieczenia, jest jeszcze szansa, że nie będziesz musiał płacić za powstałe szkody. Jeśli jednak nie jest za późno, rozważ wykupienie dodatkowej polisy, która zabezpieczy Cię przed takimi sytuacjami.

Zalanie mieszkania sąsiadowi – co robić w pierwszej kolejności?

Podczas zalania mieszkania nie ma chwili do stracenia. Jeśli zauważysz pierwsze oznaki wody zbierającej się na podłodze lub sąsiad poinformuje Cię o zaistniałym problemie – działaj od razu, a szybka reakcja może ograniczyć straty.

W pierwszej kolejności zlokalizuj przyczyny zalania – może to być awaria pralki, zmywarki, pęknięta rura czy niepoprawnie działająca kanalizacja. Częstym problemem bywają również gwałtowny deszcz, które mogą wyrządzić szkody na wielu poziomach mieszkania, jeśli nie zadbamy o zamknięcie okien podczas opadów.

Równocześnie nie zapomnij poinformować zarządcę budynku lub administrację spółdzielni, którzy powinni wiedzieć o sprawie. W niektórych przypadkach mogą także pomóc w ustaleniu przyczyny lub minimalizowaniu strat.

Istotne jest jak najszybsze zabezpieczenie najważniejszych i najdroższych elementów wyposażenia zalanego mieszkania przed ewentualnymi konsekwencjami zalania.

Szkody powstałe w wyniku zdarzenia należy jak najszybciej udokumentować (zdjęciami i filmami), a następnie monitorować, jak wyglądają np. plamy na suficie. Dokładne spisanie i wykonanie zdjęć sprawi, że poszkodowany nie będzie mógł składać bezpodstawnych wniosków, w których zakres szkód do likwidacji będzie znacznie większy niż ma to miejsce w rzeczywistości. Pomoże w tym protokół zalania mieszkania. Sporządzony dokument, razem z podpisami właściciela, zarządcy i ewentualnie sprawcy będzie wymagany, aby zgłosić zalanie mieszkania do ubezpieczenie mieszkania, jeśli to możliwe.

Co należy robić krok po kroku podczas zalania mieszkania

  1. Ustal przyczynę zalania mieszkania.
  2. Poinformuj zarządcę nieruchomości, że mieszkanie zostało zalane.
  3. Zabezpiecz sprzęt i ruchomości w zalanym mieszkaniu.
  4. Zrób zdjęcia, ewentualnie również nakręć filmy, dokumentujące zalanie.
  5. Sporządź protokół zalania mieszkania.
  6. Porozmawiaj z właścicielem mieszkania o opcjach wypłaty odszkodowania.

Nie mam ubezpieczenia mieszkania a zalałem sąsiada – co w takiej sytuacji?

Musisz przygotować się, że właściciel mieszkania, które zostało zalane, będzie dochodzić swoich praw.

Jeśli nie posiadasz wykupionej polisy OC w życiu prywatnym, właściciel zalanego mieszkania ma pełne prawo do ubiegania się od Ciebie pieniędzy, które będą potrzebne na likwidację skutków zalania mieszkania.

W przypadku odmowy, sprawa może zakończyć się procesem sądowym, a przy ewidentnej winie wchodzenie na drogę sądową to generowanie dodatkowych kosztów, jakimi będą wynajęcie prawnika i opłacenie kosztów sądowych. Kodeks cywilny jasno określa, że skutki zalania powinny zostać zlikwidowane na koszt sprawcy.

Kodeks Cywilny, art. 433. [Wyrzucenie, wylanie, spadnięcie]

Za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec.

Czy ubezpieczenie mieszkania poszkodowanego może wypłacić odszkodowanie za poniesione straty?

Istnieją sytuacje, w których sprawca nie ma wykupionego ubezpieczenia, ale odszkodowanie wypłaca firma gwarantująca polisę poszkodowanego.

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie właścicielowi zalanego mieszkania w przypadku, kiedy ten posiada polisę, która chroni go również przed skutkami zalania osób trzecich. W takim przypadku uchroni także sprawcę przed zapłatą z własnej kieszeni.

Jeśli poszkodowany nie ma takiej polisy, albo jego ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, wówczas konieczna będzie zapłata za wyrządzone szkody z własnych środków.

O czym pamiętać przy likwidacji szkody po zalaniu mieszkania sąsiada bez ubezpieczenia?

Jeśli obie strony ustalą już ostatecznie, jaka kwota należy się poszkodowanemu za zalanie mieszkania, należy pamiętać o spisaniu tych postanowień także w formie umowy.

To zabezpieczy interesy sprawcy, który mając stosowny dokument oraz potwierdzenie przyjęcia pieniędzy przez poszkodowanego, nie będzie narażony na oskarżenia o brak wypłaty zadośćuczynienia.

Aby uniknąć niedopowiedzeń w kwestii wysokości odszkodowania, warto rozważyć skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego, który niezależnym okiem wyceni, na jaką wypłatę odszkodowania powinny zgodzić się obie strony.

Czy zalanie sufitu może nie być winą sąsiada mieszkającego na wyższej kondygnacji?

Zalanie mieszkania nie zawsze musi być spowodowane działaniami sąsiada. Do takich może dojść również w winy spółdzielni, która ponosi odpowiedzialność np. za awarie rur w pionach mieszkaniowych.

Wspólnoty mieszkaniowe lub spółdzielnie posiadają ubezpieczenie nieruchomości na takie sytuacje, z których można ubiegać się o wypłatę odszkodowania.

Z tego względu zarządca nieruchomości powinien zostać jak najszybciej powiadomiony, że doszło do zalania sąsiada.

Jak zachować się w przypadku zaniżonego odszkodowania po zalaniu mieszkania przez sąsiada?

Jeśli sprawę zalanego mieszkania uda się skierować do firmy ubezpieczeniowej sąsiada, a sprawa zakończy się przelewem na konto poszkodowanego, to wcale nie musi oznaczać, że to już cała kwota, na jaką może liczyć.

Niestety, w większości przypadków wypłacane odszkodowania są zaniżane przez firmy ubezpieczeniowe. Dzieje się tak przez nieuwzględnienie w kosztorysie niektórych koniecznych napraw, wpisywanie zbyt niskich stawek za roboczogodziny specjalistów czy kalkulację likwidacji szkody przy użyciu tanich komponentów do naprawy.

Jeśli otrzymasz odszkodowanie, możesz ubiegać się także o dopłatę. Wystarczy, że skierujesz do nas swoją sprawę, a specjaliści Helpfind przeanalizują decyzję towarzystwa ubezpieczeniowego i sprawdzą, czy należą Ci się dodatkowe pieniądze. Jeśli dopłata będzie możliwa, poinformujemy Cię, jaką kwotę możesz od nas otrzymać i przelejemy ją w ciągu 14 dni roboczych. Sami zajmiemy się procesem z ubezpieczycielem. W takim przypadku podpiszesz umowę cesji wierzytelności, dzięki której cała odpowiedzialność procesowa przejdzie na Helpfind, a Ty będziesz cieszyć się szybkim przelewem, który pomoże w likwidacji szkody po zalaniu.

Najczęściej zadawane pytania

Kto płaci za zalanie sąsiada?

Jeśli doszło do awarii elementów instalacji, za które odpowiada spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, wówczas to ona musi zapewnić wypłatę odszkodowania. Jeśli do zalania doszło z winy sąsiada, to on musi zagwarantować środki na pokrycie likwidacji szkód.

Czy ubezpieczenie mieszkania od zalania chroni przed konsekwencjami zalania mieszkania przez sąsiada?

To zależy od pakietu, jaki został wybrany przy podpisaniu umowy. Szczegóły znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). W niektórych przypadkach takie ubezpieczenie pozwoli na wypłatę odszkodowania za zalanie mieszkania z winy sąsiada, który nie posiada ubezpieczenia.

Kto zgłasza szkodę przy zalaniu?

To poszkodowany w wyniku zalania zgłasza szkodę do ubezpieczyciela oraz zarządcy budynku.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Odszkodowanie za skutki gradobicia dla nieruchomości

06.09.2024

7 min

Odszkodowanie za gradobicie na nieruchomości. Kto może je otrzymać?

Gradobicie spowodowało szkody na Twojej nieruchomości. Sprawdź, czy wypłacono Ci odpowiednią kwotę lub zgłoś się po dopłatę....

Nieruchomości

Zalałem mieszkanie sąsiada nie mam ubezpieczenia – co robić

31.07.2024

8 min

Zalałem mieszkanie sąsiada, nie mam ubezpieczenia – co robić?

Brak ubezpieczenia od zalania mieszkania może słono kosztować. Jest jeszcze szansa, że zapłata za powstałe szkody nie będzie konieczna....

Nieruchomości

Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry

29.07.2024

9 min

Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry – co robić, jak otrzymać odszkodowanie

Sąsiad zalał Ci mieszkanie? Sprawdź, co musisz wykonać po kolei, żeby otrzymać odszkodowanie, a na dalszym etapie także dopłatę....

Nieruchomości

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości

Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.

Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia

Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze

Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł

Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line