/

Nieruchomości
Jak rzeczoznawca majątkowy może pomóc uzyskać dopłatę do odszkodowania?

Jak rzeczoznawca majątkowy może pomóc uzyskać dopłatę do odszkodowania?

Miłosz Marek

Miłosz Marek

07.02.2024

Zaniżone wypłaty odszkodowań przy szkodach na nieruchomościach to niestety smutna codzienność. Co zrobić, gdy chcemy otrzymać więcej pieniędzy? Z pomocą przychodzi rzeczoznawca majątkowy, którego opinia będzie kluczowa podczas weryfikacji kosztorysu przygotowanego przez firmę ubezpieczeniową. Z tego artykułu dowiesz się, jak rzeczoznawca nieruchomości może pomóc w przypadku Twojej szkody. 

Kim jest rzeczoznawca majątkowy, co robi i kiedy jest potrzebny?

Rzeczoznawca majątkowy to osoba, której głównym zadaniem jest określenie wartości nieruchomości. Jego kompetencje są potwierdzone specjalnymi uprawnieniami przyznanymi przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Rzeczoznawca majątkowy może sporządzać opracowania i ekspertyzy dotyczące rynku nieruchomości, efektywności inwestowania czy skutków finansowych zmian planów miejscowych. 

Pomoc rzeczoznawcy jest niezbędna podczas zgłaszania wniosku o odszkodowanie za poniesioną szkodą na nieruchomości,  jak również w trakcie procesu uzyskiwania dopłaty do zaniżonego odszkodowania.

Zapamiętaj!

Osobom działającym w zakresie wyceny nieruchomości bez niezbędnych pozwoleń grozi wysoka grzywna – do 50 tys. złotych. Lista wszystkich rzeczoznawców majątkowych posiadających prawo do wykonywania zawodu znajduje się w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych, który prowadzi Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Co może wycenić rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy w kwestii nieruchomości nie zajmuje się wyłącznie wyceną mieszkań oraz domów. Oczywiście, to najczęściej pojawiające się kwestie w jego codziennej pracy w tym obszarze, jednak jego kompetencje sięgają znacznie dalej.

Rzeczoznawca ma także możliwość sprawdzenia wartości pomieszczeń gospodarczych, płotów, ogrodzeń czy garaży. 

Co za tym idzie, wszystkie wyżej wymienione podlegają ubezpieczeniu, a przy szkodach wyrządzonych przez osoby trzecie – odpowiedzialności cywilnej ze strony sprawcy. Za wszystkie powstałe szkody należą się odszkodowania.

zaniżenia przy szkodzie na nieruchomości

Odszkodowania za szkodę na nieruchomości - kiedy należy się dopłata?

Po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela firma ma obowiązek wypłacić bezsporną kwotę odszkodowania. Niestety, często nie wystarcza ona na pokrycie kosztów likwidacji skutków zdarzenia. 

Z danych Helpfind wynika, że aż 96% wypłaconych odszkodowań za szkody na nieruchomościach jest zaniżonych. Firmy ubezpieczeniowe znalazły sposób jak zniwelować ponoszone koszty, na czym tracą ich klienci. 

Dzieje się tak przez stosowane przez ubezpieczycieli zaniżenia. Trzy najczęstsze z nich znajdowane w kosztorysach pojawiają się w wycenie stawki za roboczogodziny, w procesie szacowania zakresu prac remontowych, a także wyliczenia kosztów materiałów. W przypadku analizy kosztorysu najlepiej zlecić to doświadczonym specjalistom, którzy znają mechanizmy funkcjonowania ubezpieczalni oraz wiedzą, gdzie szukać zaniżeń.

Opinia eksperta

Klienci firm ubezpieczeniowych często nie wiedzą, że przysługuje im kwota bezsporna odszkodowania. Te pieniądze ubezpieczyciel musi im wypłacić i niepotrzebna jest do tego zgoda bądź dodatkowa akceptacja warunków. Często jednak poszkodowani myślą, że aby ją otrzymać muszą zgodzić się na ugodę. To nieprawda. Jeśli Klient zgodzi się telefonicznie bądź pisemnie na formę ugody proponowaną przez ubezpieczyciela, wówczas bezpowrotnie traci szansę na otrzymanie dopłaty do odszkodowania.

Ekspert Helpfind ds. szkód na nieruchomościach

Proces dopłaty do odszkodowania przy szkodzie na nieruchomości może zostać rozpoczęty dla każdego przypadku, który wystąpił nie później niż w ciągu ostatnich 3 lat. Wystarczy, że osoba, której wypłacono pieniądze z racji odszkodowania, nie jest usatysfakcjonowana kwotą.

Rzeczoznawcy nieruchomości – rola w procesie dopłaty do odszkodowania

Rola rzeczoznawcy majątkowego jest bardzo ważna w kontekście ubiegania się o dopłatę do odszkodowania. Pomaga w czynnościach prawnych w zakresie szacowania wartości nieruchomości. Jego opinia jest istotna przy przygotowaniu kosztorysu naprawy powstałej szkody.

Jego uprawnienia zawodowe pozwolą na obiektywne wyliczenie realnych kosztów naprawy, które w większości przypadków różnią się od oceny ubezpieczyciela.

Warto jednak pamiętać, że sama wycena sporządzona przez rzeczoznawcę to dopiero połowa sukcesu. Równie istotne jest przygotowanie odpowiedniego wniosku, który skutecznie podważy pierwotną decyzję firmy ubezpieczeniowej, która zastosowała zaniżenia.

Rzeczoznawca majątkowy – ile kosztuje pomoc?

Rolę rzeczoznawcy nieruchomości można rozgraniczyć na dwa główne przypadki. Taka osoba zazwyczaj pomaga przy wycenie mieszkania czy domu lub szacuje poziom strat, który wystąpił po pożarze, zalaniu czy innej szkodzie. 

W pierwszym przypadku wynagrodzenie za usługę zależne jest od wielu czynników, takich jak wielkość i rodzaj nieruchomości i przede wszystkim jej lokalizacja. W największych polskich miastach koszt usługi będzie wyższy.

Stawki za wykonanie zlecenia wahają się od kwoty 700-1500 złotych w przypadku opracowania dokumentu potwierdzającego wartość mieszkania, natomiast przy domach jednorodzinnych razem z działkami taka usługa to koszt przynajmniej 1000-2000 złotych. 

Jeśli potrzebujemy fachowej wyceny rzeczoznawcy przy szacowaniu strat w wyniku niepożądanego zdarzenia, wówczas sytuacja jest zdecydowanie prostsza. 

Pomoc doświadczonego rzeczoznawcy majątkowego możemy otrzymać bezpłatnie, jeśli zgłosimy się do sprawdzonej firmy pomagającej w pozyskiwaniu dopłat do odszkodowań. Takie usługi zapewnia Helpfind, lider branży online w Polsce, który bezpłatnie prześledzi kosztorys przesłany przez firmę ubezpieczeniową oraz uzyska akta szkody, na podstawie których oszacuje poziom zaniżenia. 

Źródła

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Ustawa o gospodarce nieruchomościami

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Odszkodowanie za skutki gradobicia dla nieruchomości

06.09.2024

7 min

Odszkodowanie za gradobicie na nieruchomości. Kto może je otrzymać?

Gradobicie spowodowało szkody na Twojej nieruchomości. Sprawdź, czy wypłacono Ci odpowiednią kwotę lub zgłoś się po dopłatę....

Nieruchomości

Zalałem mieszkanie sąsiada nie mam ubezpieczenia – co robić

31.07.2024

8 min

Zalałem mieszkanie sąsiada, nie mam ubezpieczenia – co robić?

Brak ubezpieczenia od zalania mieszkania może słono kosztować. Jest jeszcze szansa, że zapłata za powstałe szkody nie będzie konieczna....

Nieruchomości

Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry

29.07.2024

9 min

Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry – co robić, jak otrzymać odszkodowanie

Sąsiad zalał Ci mieszkanie? Sprawdź, co musisz wykonać po kolei, żeby otrzymać odszkodowanie, a na dalszym etapie także dopłatę....

Nieruchomości

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości

Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.

Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia

Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze

Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł

Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line