
Odszkodowanie za złamaną nogę
Masz 3 lata od poznania sprawcy i dowiedzenia się o złamaniu, żeby zgłosić się do ubezpieczyciela
Możesz się ubiegać o zaliczkę na poczet kosztów leczenia, jeśli sytuacja tego wymaga
Kwota odszkodowania wzrośnie, jeśli pojawią się powikłania po złamaniu
Kiedy dochodzi do złamania nogi i jakie mogą być tego objawy?
Złamanie nogi to dość powszechny uraz. Z uwagi na jego konsekwencje, niemal zawsze poszkodowany traci możliwość naturalnego poruszania się. Niezbędne są kule lub wózek inwalidzki. W skrajnych przypadkach, gdy uraz spowodował daleko idące komplikacje, poszkodowany może doznać stałego uszczerbku na zdrowiu. To z pewnością przekłada się na komfort życia codziennego. Należy wspomnieć, że wypłacone odszkodowanie za złamaną nogę, oprócz wydatków związanych z leczeniem, powinno także pokryć koszt przebudowy miejsca zamieszkania pod wymogi osoby niepełnosprawnej.
Omawiając przyczyny i objawy złamania nogi, skoncentrujemy się głównie na złamaniach najbardziej narażonych miejsc, a więc kości udowej i piszczelowej.
Wśród przyczyn złamania kości udowej można wymienić m.in.: upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny, niedobór wapnia, osteoporozę i zmiany patologiczne w kości. Złamanie kości udowej często wiąże się z powikłaniami, a proces leczenia jest skomplikowany. Objawem złamania może być: silny ból w okolicach biodra i nasilający się przy poruszaniu oraz obrzęk i siniak w okolicy urazu.
Złamanie kości piszczelowej należy do dużo częstszych kontuzji. Może do niego dojść na wiele sposobów: przez upadek, uderzenie, kopnięcie, wypadek komunikacyjny. Na uraz składa się złamanie nasady bliższej i dalszej kości piszczelowej oraz samego trzonu kości. Objawem złamania będzie na pewno spory obrzęk i krwiak w okolicy urazu oraz nasilający się ból przy poruszaniu nogą. W obu przypadkach złamania, potrzebne jest unieruchomienie kończyny i założenie opatrunku gipsowego na co najmniej 4 tygodnie.
Na co mogę liczyć za złamaną nogę?
Złamana noga z pewnością kojarzy się z ogromnym bólem. Najgorszy jednak może być okres po założeniu opatrunku, kiedy traci się możliwość swobodnego poruszania na kilka tygodni. Złamana noga, podobnie jak inne urazy, jest podstawą aby starać się o jednorazowe odszkodowanie za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. W większości przypadków, kontuzja pozbawia poszkodowanego zdolności do pracy. Wtedy koniecznie trzeba wnioskować o zwrot utraconych dochodów z tego tytułu, a odszkodowanie za złamaną nogę dopuszcza taką ewentualność. O co jeszcze można się ubiegać? Na pewno o zwrot kosztów poniesionych w związku z leczeniem. Nie będą to wyłącznie wydatki na zabiegi i lekarstwa, albowiem zakres odszkodowania jest dużo szerszy. Można wnosić o zwrot wydatków na wszelkie dojazdy związane z leczeniem i rehabilitacją, kupno sprzętu rehabilitacyjnego np. kul czy wózka inwalidzkiego oraz niezbędnych urządzeń. Odszkodowanie musi także uwzględnić opłaty za świadczoną pomoc i rehabilitację przez osoby trzecie. Jeżeli za usługę medyczną trzeba zapłacić z góry, wtedy można wnosić o wypłatę zaliczki na ten cel.
Niekiedy uraz jest na tyle poważny, że zostawia po sobie brzemię na całe życie. Poszkodowany staje się inwalidą i traci możliwość dalszej pracy zarobkowej, nie mówiąc o utracie komfortu życia i innych przeszkodach. Żadne pieniądze nie zrekompensują utraty zdrowia, ale mogą znacząco pomóc w dalszym funkcjonowaniu. Z tego powodu, można wnosić o przyznanie renty, a dokładnie:
- rentę z powodu utraty zdolności do pracy
- rentę z uwagi na zwiększone potrzeby życiowe
- rentę z tytułu zmniejszenia się widoków na przyszłość
Należy pamiętać, że można starać się o odszkodowanie za złamaną nogę w ciągu 3 lat od wypadku. Jeżeli poszkodowany wnioskuje o wypłatę odszkodowania z polisy NNW, o terminach i kwotach za uszczerbek na zdrowiu, może dowiedzieć się z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia oraz Warunków Umowy.
Dokumenty potrzebne do uzyskania odszkodowania
Odszkodowanie zostanie wypłacone na podstawie dostarczonych dokumentów do ubezpieczyciela. Dokładnie z tego powodu należy skompletować jak najwięcej informacji na temat przebiegu choroby. Najważniejsza będzie wszelka dokumentacja medyczna, potwierdzająca poniesiony uszczerbek na zdrowiu i idące za tym konsekwencje. Mogą to być wypisy szpitalne, skierowania na leczenie, opinie lekarzy i specjalistów. Jeśli poszkodowany wnosi o zadośćuczynienie, to będzie potrzebna również opinia psychologiczna. Odszkodowanie pokryje także wszystkie wydatki związane z leczeniem, zatem należy dołączyć rachunki i faktury za zabiegi medyczne, zakupione leki czy sprzęt ortopedyczny. W ocenie poniesionego uszczerbku na zdrowiu, będą również pomocne fotografie miejsca urazu.
Sprawdź, ile możesz otrzymać za złamaną nogę?
Odszkodowanie za złamanie nogi, należy się gdy:
Posiadasz dokumentację medyczną.
Doznałeś urazu wskutek błędu medycznego.
Od chwili wypadku nie minęły 3 lata.
Miałeś wypadek komunikacyjny.
Miałeś wypadek w pracy.
Miałeś wypadek w rolnictwie.
Doznałeś urazu wskutek poślizgnięcia lub potknięcia.
Nadal się leczysz lub rehabilitujesz.

Jak to działa?
Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind
Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować
Czekasz na kontakt z naszym doradcą
Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze
Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów
Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe
Rozpoczynamy procedurę
W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, odszkodowanie za szkody osobowe będziemy musieli uzyskać od ubezpieczyciela, co może potrwać
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii31.05.2023
9 min
KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?
Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....
Urazy
21.04.2023
13 min
Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?
Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....
Urazy
03.04.2023
11 min
Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?
Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....
Urazy
Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.
Bezpłatna analiza dokumentacji
Opieka eksperta
Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń
Bogate doświadczenie naszych pracowników
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line