/

Urazy
Odszkodowanie za złamanie

Odszkodowanie za złamanie

  • Masz 3 lata od poznania sprawcy i dowiedzenia się o urazie, żeby zgłosić to do ubezpieczyciela

  • Możesz się ubiegać o zaliczkę na poczet kosztów leczenia, jeśli sytuacja tego wymaga

  • Kwota odszkodowania wzrośnie, jeśli pojawią się powikłania po złamaniu

Jakie są przyczyny i objawy złamań?

Złamania to bardzo powszechny uraz. Do kontuzji może dojść m.in. podczas uprawiania sportu, pracy fizycznej, upadku z wysokości czy też zmian patologicznych w kościach. Niezależnie od miejsca urazu, objawy wywołane złamaniem będą bardzo podobne. Przede wszystkim pojawi się ból w miejscu złamania, który będzie nasilał się wraz z poruszaniem. Obecna będzie również opuchlizna, która może utrzymywać się przez kilka tygodni. W większości przypadków także pojawia się krwiak i ogólne zasinienie miejsca urazu. Leczenie zamkniętych i nieskomplikowanych złamań, zazwyczaj przebiega łagodnie i sprawnie. Po kilku tygodniach poszkodowany wraca do pełni zdrowia. Nawet jeżeli uraz spowodował wyłącznie krótkotrwały uszczerbek na zdrowiu, poszkodowanemu jak najbardziej przysługuje odszkodowanie za złamanie.

Dużo bardziej niebezpieczne z uwagi na możliwe powikłania i rozmiar uszkodzeń już w chwili wypadku – jest złamanie otwarte. Wewnętrzne struktury kości są wtedy narażone na infekcje bakteryjne, co może zakończyć się stanem zapalnym. Przy takich powikłaniach konieczne jest przyjmowanie antybiotyków, a w przypadku niepowodzenia jedynym rozwiązaniem może być usunięcie zainfekowanego obszaru. Oprócz zagrożeń mikrobiologicznych, podczas złamania może dojść do uszkodzenia nerwów lub naczyń krwionośnych. Właśnie z tego powodu należy właściwie postępować przy udzielaniu pierwszej pomocy. Nieprawidłowo założony opatrunek, może spowodować przemieszczenie odłamów kostnych. Bardzo często ze złamaniami kości, borykają się osoby starsze. Jest to głównie spowodowane ogólnym osłabieniem organizmu i chorobami np. osteoporozą.

Przebieg leczenia złamań

Leczenie złamań kości przebiega zależnie od rodzaju kontuzji. Złamania zamknięte, przy których nie doszło do przemieszczenia, nie wymagają specjalnego nadzoru medycznego. Kończynę unieruchamia się opatrunkiem gipsowym na okres kilku tygodni i w większości przypadków po tym okresie możliwy jest całkowity powrót do zdrowia. Zupełnie inaczej przebiega leczenie po złamaniach otwartych. W takich przypadkach konieczne jest właściwe nastawienie kości i operacyjne zamknięcie miejsca urazu. Dłuższy jest także okres rekonwalescencji. Niezależnie od stopnia i rodzaju złamania, po przebytym leczeniu niezbędna jest rehabilitacja. Potrafi ona wygenerować spore koszty, nie licząc wydatków na dojazdy. Poszkodowany, ubiegając się o odszkodowanie za złamanie, powinien także wnieść o zwrot poniesionych kosztów, związanych z rehabilitacją.

Jakie dokumenty są wymagane aby wnosić o odszkodowanie?

Przede wszystkim konieczne będą wszelkie dokumenty, potwierdzające wystąpienie urazu, przebieg jego leczenia i wpływ na dalsze funkcjonowanie poszkodowanego. Mogą to być opinie lekarzy lub specjalistów, wypisy szpitalne, skierowania na dalsze badania. Kolejną sprawą będą faktury i rachunki za leczenie i przejazdy. Poszkodowany nie ma obowiązku leczyć się w placówkach państwowych, a zatem koszty leczenia mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli poszkodowany wnosi o zadośćuczynienie – nie może zapomnieć o opinii psychologicznej, potwierdzającej doznane straty moralne i cierpienie. Bardzo pomocne będą również fotografie, przedstawiające miejsce i rozpiętość urazu na ciele.

Jakie świadczenia przysługują za złamania?

Zakres świadczeń, z których składa się odszkodowanie za złamanie jest bardzo elastyczny. Ciężko jednak przeliczyć konkretną kwotę za doznane cierpienie i utratę zdrowia. Jedno jest pewne – odszkodowanie powinno pomóc poszkodowanemu w jego dalszym funkcjonowaniu. Niekiedy kontuzja może powodować daleko idące komplikacje i przyczynić się do powstania stałego uszczerbku na zdrowiu. Wtedy wypłacane odszkodowanie, powinno przyjąć charakter świadczenia rentowego. A zatem o jakie świadczenia może wnosić poszkodowany?

  • jednorazowe odszkodowanie, którego wysokość zależna jest od poniesionego uszczerbku na zdrowiu;
  • zadośćuczynienie za doznane cierpienie i straty moralne;
  • zwrot kosztów za opiekę medyczną i pielęgnacyjną;
  • zwrot kosztów za zakup niezbędnego sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych;
  • zwrot kosztów za uzasadnione przejazdy, związane z leczeniem;
  • wypłatę zaliczki, jeżeli zabiegi czy inne usługi medyczne, wymagają opłaty z góry.

Poważne złamanie może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu. Może zdarzyć się, że poszkodowany w wyniku kontuzji, nie będzie mógł kontynuować pracy zarobkowej lub wykonywać jej w pełnym wymiarze czasu. Aby zrekompensować stałe lub zwiększone wydatki na leczenie i codzienne funkcjonowanie, poszkodowanemu może zostać przyznana renta. Przerwanie ciągłości finansowej, spowodowane wypadkiem to spory cios dla osoby wcześniej aktywnej zawodowo. Z uwagi na to, przyznana może być renta z tytułu utraty zdolności do pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli wskutek złamania poszkodowany będzie ponosił dodatkowe koszty związane z utrzymaniem – może wnioskować o rentę z tytułu zwiększonych potrzeb życiowych. Jeszcze innym świadczeniem będzie renta z tytułu zmniejszenia się widoków na przyszłość. Jest ona przyznawana, jeżeli poszkodowany na skutek urazu, stracił szansę na dalszy rozwój zawodowy.

Sprawdź, ile możesz otrzymać za złamanie

Rodzaj urazu
Kwota
Złamanie mostka ze zniekształceniami
15 000 – 25 000 zł
Złamanie co najmniej dwóch żeber (zależnie od stopnia uszkodzeń wewnętrznych)
15 000 – 62 500 zł
Złamanie kości ramiennej (zależnie od stopnia przemieszczenia i skrócenia)
7 500 – 75 000 zł
Złamanie kości przedramienia (zależnie od stopnia zniekształcenia)
7 500 – 62 500 zł
Złamanie kości udowej (zależnie od stopnia zniekształceń, skrócenia, zaników mięśniowych itp.)
7 500 – 100 000 zł
Złamanie kości podudzia (zależnie od stopnia zniekształceń, przemieszczenia, skrócenia itp.)
7 500 – 62 500 zł
Złamanie kości piętowej lub skokowej (zależnie od stopnia przemieszczenia, zniekształceniem itp.)
7 500 – 75 000 zł

Kiedy przysługuje Ci odszkodowanie?

  • Posiadasz dokumentację medyczną.

  • Doznałeś urazu wskutek błędu medycznego.

  • Od chwili wypadku nie minęły 3 lata.

  • Miałeś wypadek komunikacyjny.

  • Miałeś wypadek w pracy.

  • Miałeś wypadek w rolnictwie.

  • Doznałeś urazu wskutek poślizgnięcia lub potknięcia.

  • Nadal się leczysz lub rehabilitujesz.

bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe

Rozpoczynamy procedurę

W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, odszkodowanie za szkody osobowe będziemy musieli uzyskać od ubezpieczyciela, co może potrwać

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
krus odszkodowania cennik

31.05.2023

9 min

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać....

Urazy

zadośćuczynienie z oc sprawcy

21.04.2023

13 min

Zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku – co to jest i jak je uzyskać?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz uzyskać, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Pomagamy je uzyskać....

Urazy

firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania

03.04.2023

11 min

Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi - jak działają?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami mogą Ci pomóc uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej kwocie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą....

Urazy

Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line