Pomożemy zgłosić wypadek w drodze do pracy
Wypadek może przydarzyć się także podczas drogi do miejsca pracy. Czy w takim przypadku można to uznać także za wypadek przy pracy? Czy poszkodowanemu należą się jakieś świadczenia od pracodawcy? W takim przypadku należy zgłosić wypadek w drodze do pracy. Pracownik musi powiadomić pracodawcę, który kieruje sprawę do ZUS. W takim jednak przypadku poszkodowany otrzymuje tylko 100% wypłaty zamiast 80% jak w innych przypadkach zwolnienia chorobowego. Pracownik może także starać się o rentę bądź inne świadczenia, jeżeli to konieczne. Odszkodowanie od pracodawcy można otrzymać tylko w przypadku polisy grupowej. Warto jednak zaznaczyć, że wypadek można także zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy wypadku i w ten sposób starać się o odszkodowanie.
Kto może zgłosić wypadek?
Zgłoszenia do pracodawcy lub ubezpieczyciela sprawcy może dokonać każda poszkodowana osoba. W przypadku, gdy poszkodowany pracownik zmarł lub stan jego zdrowia uniemożliwia osobiste zgłoszenie, może tego dokonać rodzina lub pełnomocnik.
Kiedy należy się odszkodowanie?
Po wypadku w drodze do pracy.
Gdy doszło do obrażeń ciała.
Gdy pracownik jest niezdolny do pracy.
Gdy pracownik poniósł śmierć.
Gdy sytuacja materialna poszkodowanego się pogarsza.
Jak zgłosić wypadek
W pierwszej kolejności wypadek należy zgłosić pracodawcy — ustnie bądź pisemnie. Sporządzana jest karta wypadku, która jest podstawą do dalszego zgłoszenia wypadku. Można go bowiem zgłosić do ZUS-u lub starać się o odszkodowanie z polisy grupowej.
Poszkodowany może także zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Wówczas sprawca musi udostępnić numer polisy i dane TU.
Skorzystaj z bezpłatnej analizy i uzyskaj odszkodowanieJakie dokumenty
Aby starać się o świadczenia z ZUS, pracownik musi dostarczyć kartę wypadku w drodze lub z pracy. Są w niej zawarte ustalenia pracodawcy na temat wypadku — przebieg, okoliczności, a także przyczyny. Pomocna może być także dokumentacja medyczna, czy zeznania świadków. W przypadku starania się o odszkodowanie z polisy sprawcy należy dostarczyć oświadczenie sprawcy wypadku lub notatkę policyjną, a także dokumentację medyczną.
Rekompensata szkód
Poszkodowany pracownik nie ma obowiązku zgłaszania wypadku w drodze do pracy. Warto jednak to zrobić. Dzięki temu poszkodowany może nabyć dodatkowe świadczenia. Co ważne, w czasie zwolnienia lekarskiego może otrzymać 100% dotychczasowych zarobków. Dzięki zgłoszeniu więc poszkodowany nie ponosi kolejnych strat, a te już wyrządzone zostają zrekompensowane.

Jak to działa?
Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind
Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować
Czekasz na kontakt z naszym doradcą
Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze
Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów
Sprawdzamy, czy istnieją podstawy do przyznania Ci renty i badamy możliwość jej skapitalizowania
Uzyskujemy dla Ciebie rentę
Nasz ekspert rozpoczyna działania w Twojej sprawie i stara się o uzyskanie dla Ciebie renty
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii31.08.2023
19 min
Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?
Świadczenie wspierające ma być wprowadzone w 2024 roku. Omawiamy projekt ustawy, a nasz ekspert udziela komentarza w tej sprawie....
Zdrowie
20.07.2023
10 min
Renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności – dla kogo?
Renta socjalna na podstawie orzeczenie o niepełnosprawności interesuje wiele osób, które mają takie orzeczenia. Podpowiadamy, czy można ja uzyskać....
Zdrowie
04.07.2023
21 min
Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?
To, na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności, określają w dużej mierze symbole przyczyn powstania niepełnosprawności....
Zdrowie
Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.
Bezpłatna analiza dokumentacji
Opieka eksperta
Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń
Bogate doświadczenie naszych pracowników
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line