/

Małgorzata Wodyńska
Jak ustalane jest odszkodowanie i uszczerbek na zdrowiu

Jak ustalane jest odszkodowanie i uszczerbek na zdrowiu

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

23.04.2018

W wypadkach szkody ponoszą także sami poszkodowani. Mówimy wtedy o uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczyciel ma również obowiązek wypłacić odszkodowanie w tym przypadku. Na jakiej podstawie to robi?

Uszczerbek na zdrowiu poniesiony w wyniku zdarzenia np.: drogowego może zostać oszacowany na podstawie orzeczenia lekarskiego. Jest ono wydawane na podstawie:

  • przeprowadzonych badań,

  • ich wyników

  • bezpośredniego kontaktu z osobą poszkodowaną.

Odszkodowanie uszczerbek na zdrowiu - Kto wydaje orzeczenie lekarskie?

Orzeczenie lekarskie może zostać wydane podczas komisji zaocznej. Polega ona na przedstawieniu dokumentacji medycznej lekarzowi. Na jej podstawie medyk szacuje, jaki procentowy uszczerbek na zdrowiu poniosła osoba poszkodowana. Miejsce może mieć także komisja naoczna – z udziałem osoby poszkodowanej, która doznała obrażeń ciała. W takim przypadku uszczerbek na zdrowiu jest szacowany na podstawie badania bezpośredniego.

Oczywiście lekarz orzecznik posiłkuje się dokumentacją medyczną z procesu leczenia. Należy mieć na uwadze, że nie w każdym przypadku przeprowadzana jest komisja lekarska. Nie jest ona obowiązkowa.

Uszczerbek na zdrowiu może zostać opracowany także na podstawie tabeli norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu. Profesjonalny pełnomocnik, w oparciu o fachową wiedzę i doświadczenie, jest w stanie samodzielnie oszacować odszkodowanie uszczerbek na zdrowiu.

Odszkodowanie uszczerbek na zdrowiu - Co znajduje się w orzeczeniu lekarskim?

Warto zwrócić uwagę na budowę samego orzeczenia. Może ono być opisowe, a może wprost wskazywać (za pomocą liczb) poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Znajomość dokumentu i sposób, w jaki należy go odczytać, pozwala na weryfikację obrażeń. Pismo może zawierać także informacje na temat uszczerbku, który nie ma związku z obrażeniami. Może ono wskazywać na wcześniejsze zmiany chorobowe u poszkodowanego.

Orzeczenia lekarskie możemy sklasyfikować także jako wstępne i końcowe. Pierwsze wydawane jest podczas trwania procesu leczenia powypadkowego – wskazuje ono na bezsporny uszczerbek. Natomiast końcowe odnosi się już do ostatecznego uszczerbku na zdrowiu. Wydawane jest najczęściej po zakończeniu leczenia.

Odszkodowanie uszczerbek na zdrowiu - Jak się starać?

Nie można także pominąć roli sprawowanej przez profesjonalnego pełnomocnika. Może on wnosić o organizację komisji lekarskiej, kiedy widzi konieczność dodatkowej oceny stanu zdrowia poszkodowanego. Bywa, że ubezpieczyciel organizuje badanie naoczne z udziałem np. chirurga czy ortopedy, gdy obrażenia powypadkowe dotyczą np. urazu płuc. W takim przypadku można wnosić o organizację komisji z udziałem lekarza specjalisty – w powyższym przypadku – pulmonologa.

Ubezpieczyciele nie udostępniają osobie poszkodowanej wyników orzeczenia lekarskiego. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z pomocy profesjonalisty zajmującego się uzyskiwaniem odszkodowań. Uzyskanie dokumentu i jego weryfikacja pozwalają na udzielenie odpowiedzi na pytanie – czy wypłacone zadośćuczynienie ma właściwą wartość. Jeżeli nie, konieczne może być odwołanie od decyzji ubezpieczyciela za uszczerbek na zdrowiu. Wysokość odszkodowania nie jest ustalana według subiektywnych odczuć osoby poszkodowanej.

Pamiętać należy także, że nie w każdym przypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Na decyzję oczywiście mają wpływ wartości wskazane w orzeczeniu wskazującym na uszczerbek na zdrowiu. Od wydanego dokumentu oczywiście można złożyć odwołanie. Jednak, by podjąć takie działania, należy mieć szeroką wiedzę. Dokument opisywany powyżej jest oczywiście jedynie składową czynników pozwalających na szacowanie odszkodowania.

Małgorzata Wodyńska

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.

Poznajmy się