odszkodowania powypadkowe czy trzeba zgłaszać do ZUS?

Odszkodowania powypadkowe Czy są opodatkowane?

Wszystkie dochody, a także każdy inny przypadek wzbogacenia się należy zgłosić do skarbówki. Wówczas zostanie na Ciebie nałożony stosowny podatek. Czy zatem i odszkodowania powypadkowe są opodatkowane? Co należy zrobić, gdy już pieniądze zostaną przyznane?

Nie każdy dochód podlega podatkom

Odszkodowanie, pomimo iż jest rekompensatą strat, traktowane jest jako dochód. Mimo to nie ma konieczności odprowadzania podatku. Ordynacja podatkowa dopuszcza bowiem zwolnienie z podatku w następujących przypadkach:

  • odszkodowania majątkowe i osobowe otrzymywane w ramach ubezpieczenia
  • odszkodowania otrzymywane na podstawie ugód i wyroków sądowych
  • renty powypadkowej

Są to standardowe przykłady odszkodowań i to właśnie one zostają najczęściej przyznawane poszkodowanym. Zatem zazwyczaj poszkodowani nie muszą się martwić o rozliczenia ze skarbówką. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których opłacenie podatku jest konieczne.

Przedsiębiorca płaci zawsze....

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorców. Zdarza się także, że starają się oni o odszkodowanie związane z prowadzoną działalnością. Przykładem może tu być wypadek w firmie. W takich przypadkach konieczne jest zapłacenie podatku od wypłaconego odszkodowania.

Podobnie jest w sytuacji, gdy uszkodzeniu ulegnie ubezpieczony majątek firmy. Najczęściej dotyczy to samochodów, budynków lub mienia znajdującego się wewnątrz. Tutaj również konieczne jest opłacenie podatku dochodowego.

… A w niektórych przypadkach także osoba indywidualna

Zazwyczaj to przedsiębiorcy są podmiotami, którzy muszą płacić podatki od odszkodowania. Z reguły osoby indywidualne nie muszą płacić podatku dochodowego od odszkodowania. W rzadkich przypadkach znacznie różniących się od zwykłej procedury wypłaty odszkodowania, poszkodowany jest zmuszony zapłacić podatek. Do takich sytuacji należą:

  • umowy z ubezpieczycielem i ugody pozasądowe
  • przekazanie szkody zewnętrznej firmie

Poszkodowany w takim przypadku bowiem zrzeka się właściwych roszczeń odszkodowawczych, za co otrzymuje wypłatę pieniężną. Wówczas nie jest to traktowane jako odszkodowanie, a właśnie honorarium i dlatego konieczne jest opłacenie podatku.

Jeżeli poszkodowany otrzymał odszkodowanie za utracone korzyści, również musi zapłacić podatek. Odszkodowanie to bowiem nie pokrywa już wyrządzonych strat, ale tych, które potencjalnie mogłyby wystąpić. Należy też zwrócić uwagę, iż mowa tu o potencjalnych korzyściach majątkowych, od których również poszkodowany musiałby zapłacić podatek.

Jak należy opłacić podatek?

Nie należy obawiać się o terminy związane z opłaceniem podatku. Ewentualne podatki od odszkodowania są podatkami dochodowymi. A te są uwzględniane w PIT-11, który ubezpieczyciel dostarcza urzędowi skarbowemu i poszkodowanemu. Poszkodowany taką informację powinien otrzymać do końca marca w roku następujący po roku, w którym otrzymał odszkodowanie. Informacje z PIT-11 wystarczy zamieścić w swoim zeznaniu podatkowym i gotowe.

Jeżeli Twoje odszkodowanie jest zwolnione z opodatkowania, nie musisz go uwzględniać w swoim zeznaniu PIT. Nie ma także potrzeby, aby w inny sposób zgłaszać taki dochód w skarbówce.

Podsumowując — zazwyczaj nie ma konieczności płacenia podatku od uzyskanego odszkodowania. Jeżeli jednak zawarłeś umowę z ubezpieczycielem lub odsprzedałeś szkodę konieczne będzie opłacenie podatku. Jeżeli nie jesteś pewien, kiedy powinieneś zapłacić podatek, skontaktuj się z firmą odszkodowawczą lub urzędem skarbowym.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.50

Czytaj także

Firma odszkodowawcza, czy prawnik wygrywający... Helpfind - Firma odszkodowawcza, czy prawnik wygrywający odszkodowania

Firma odszkodowawcza, czy prawnik wygrywający odszkodowania

Wiele osób zastanawia się, czy potrzebny jest im prawnik odszkodowania w końcu są trudną dziedziną. A może zamiast prawnika firma...

Odszkodowania powypadkowe, na co liczyć... Helpfind - Odszkodowania powypadkowe komu i co przysługuje?

Odszkodowania powypadkowe, na co liczyć poszkodowanym osobom

Gdy chodzi o odszkodowania powypadkowe nie przysługują one każdemu. Warto wiedzieć, na co mogą liczyć osoby poszkodowane w wypadkach i...

Wypłata odszkodowania po wielu latach... Helpfind - Wypłata odszkodowania

Wypłata odszkodowania po wielu latach - czy jest możliwa?

Wypłata odszkodowania - czy można stara po latach od wypadku? Sprawdzamy możliwości i podpowiadamy, co robić, by otrzymać należne pieniądze.

Dopłata do odszkodowania oc Sprawdź... Helpfind - Dopłata do odszkodowania OC sprawdź czy Ci się należy

Dopłata do odszkodowania oc Sprawdź czy Ci się należy

Dopłata do odszkodowania oc - sprawdź, w jakich sytuacjach możesz starać sie o więcej pieniędzy. Zobacz też, co musisz zrobić...