wypadek w domu odszkodowanie od ubezpieczyciela

Wypadek w domu odszkodowanie

kiedy można się o nie starać?

Znane nam wszystkim przysłowie mówi: „wypadki chodzą po ludziach”. Pewnie każdy z nas uległ kiedyś wypadkom. A można je podzielić na wiele rodzajów i kategorii. Od i takich, po których rany szybko się zagoiły, po takie które zostawiły ślad na dłuższy czas.

Wypadki zdarzają się nam nawet w domu, czyli miejscu, które uważamy za najbezpieczniejsze.  Co w takim razie w sytuacji, gdy rzeczywiście doznamy urazu w domu? Czy gdy nastąpi wypadek w domu odszkodowanie należy się?

Odszkodowanie z ubezpieczenia dobrowolnego lub pracowniczego NNW

Na pierwszy plan wysuwa się pytanie: czy miałeś wykupioną polisę od nieszczęśliwych wypadków tzw. NNW? Jeżeli tak, swoją szkodę możesz zgłosić do ubezpieczyciela.

Zgłoszenie szkody następuje dopiero po zakończeniu leczenia. Po wystawieniu przez lekarza stosownego dokumentu informującego o zakończeniu leczenia należy pełną dokumentację medyczną wraz z wnioskiem o wypłatę odszkodowania przekazać do ubezpieczyciela.

Zgłoszenia można dokonać::

  • telefoniczne na odpowiedni numer infolinii

  • drogą e-mailową,

  • drogą pisemną – pocztą tradycyjną

  • składając dokumenty w placówce stacjonarnej ubezpieczyciela.

Po zarejestrowaniu szkody ubezpieczyciel przystępuje do jej likwidacji. Wówczas dokumenty z leczenia przekazywane są przez towarzystwo ubezpieczeń do lekarza orzecznika. Ten ustala uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej.

Ubezpieczyciel może również zorganizować komisję lekarską z udziałem poszkodowanego. Po ustaleniu uszczerbku na zdrowiu TU wypłaca świadczenia zgodnie z zawartą polisą. Wysokość świadczenia uzależniona jest od sumy ubezpieczenia. Wypłata wyliczana jest w sposób proporcjonalny do uznanego uszczerbku na zdrowiu.

Należy pamiętać, aby dokładnie zapoznać się z zawartą polisą. Bardzo często możemy starać się o odszkodowanie za leczenie, czy pobyt w szpitalu. Wszystkie szczegóły znajdują się w zapisach polisy i Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Odszkodowanie z OC

Do wypadków w domu dochodzi częściej, niż nam się wydaje. Wypadki zdarzają się m.in. podczas wykonywania prac porządkowych, czy gotowania. Odszkodowanie należy nam się również wówczas, gdy obrażeń doznamy na skutek awarii lub usterki sprzętu. Ważne jest jednak, Abyśmy wcześniej nie wiedzieli o wadzie urządzenia. W takiej sytuacji odszkodowania należy dochodzić:

  • z OC producenta,

  • z polisy sklepu, w którym sprzęt kupiliśmy.

Pamiętajmy jednak, że aby móc uzyskać takie świadczenie, sprzęt należy użytkować zgodnie z jego przeznaczeniem. Dochodząc roszczeń w tego typu sprawach, często możemy napotkać trudności. Dlatego warto wówczas skorzystać z pomocy profesjonalisty, czy kancelarii odszkodowawczej.

Biorąc pod uwagę częstotliwość wypadków nie tylko w domu, pamiętajmy, aby w pełni zabezpieczyć swoje zdrowie oraz zdrowie bliskich.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind  - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 3.71

bezpłatny przewodnik

Przewodnik

Dochodzenie odszkodowań

pobierz
za darmo

Przewodnik